نبود متولی در بشاگرد جهت ثبت آثار هنرمندان/ عکاسی با تفکر،تکنولوژی و هنر عجین شده است
+ پ -
نبود متولی در بشاگرد جهت ثبت آثار هنرمندان/ عکاسی با تفکر،تکنولوژی و هنر عجین شده است

عکاس بشاگردی با بیان اینکه به هنرمندان بشاگرد بهایی داده نمی شود؛ افزود: در بشاگرد کسی معنی هنر را نمی داند و کدام متولی کار باید هنرمندان را بشناسد و آثارشان را ثبت کند؟ هنرمندان خوبی در شعر و شاعری، خوانندگ، عکاسی ، هنرهای قالی بافی هنر خانگی و …داریم اصلا کسی اینها را می شناسد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ طاهر عبدالله عکاس بشاگردی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده ؛ با بیان اینکه به هنرمندان بشاگرد بهایی داده نمی شود؛ افزود: در بشاگرد کسی معنی هنر را نمی داند و کدام متولی باید کار هنرمندان را بشناسد و آثارشان را ثبت کند؟ هنرمندان خوبی در شعر و شاعری ، خوانندگی ، عکاسی ، هنرهای قالی بافی، هنر خانگی و …داریم اصلا کسی اینها را می شناسد؟

فرهنگ کده – آقای عبدالله بفرمایید از چه سالی و با چه هدفی وارد عرصه عکاسی شدید؟

من پیش از داشتن دوربین، وارد عرصه عکاسی شدم ولی نمی توانستم عکس هایم را به کسی نشان دهم فقط می توانستم توصیفشان کنم. فکر می کنم هر کجا می رویم همین کار را انجام می دهیم و در طول تاریخ هم همین کار را بشر کرده است.

اگر حرفی برای گفتن است به واسطه دیدن است نخست و بعد شنیدن. که هر دو  این ها با هم تفکر را در پی دارند و در سال ۱۳۶۱ یک دوربین ۱۱۰ آنالوگ تهیه کردم تا بتوانم زیاد حرف نزنم و روی کاغذ به دیگران دیده هایم را نشان بدهم.

شما پرسیدید که چرا وارد این عرصه شدم چون راهی جز ثبت کردن بلد نیستم و در واقع  همه ثبت می کنند و الان عکاسی نشر یافته و بین نفر به نفر انسان های روی کره زمین با ابزارهای چندکاره است.

فرهنگ کده – چطور شد به عکاسی علاقمند شدید؟

عکاسی با من رفاقت کرد،آن در من و در عکاسی هر دو چیزهای مشترکی وجود دارد من چشم دارم و عکاسی هم چشم دارد که  آن شیشه چشمانش است و من روزنه دید دارم آن هم دیافراگم دارد و من حافظه در مغزم به صورت موقت و هم دائمی دارم و دوربین عکاسی هم حافظه موقت و دائمی دارد و دیدم نمی شود به آن نزدیک نشد چرا که خیلی همانندی داشتیم این بود که به تفاهم رسیدیم با هم باشیم .

فرهنگ کده – حالا بفرمایید در خصوص عکاسی مطالعه هم می کنید؟

راستش مگر می شود مطالعه نداشت چرا که بدون مطالعه نمیتوان کار کرد و نه بدون فلسفه آب خورد. هر روز دنیا عوض می شود چون هر روز آفتاب جدیدی بر ما می تابد و آفتاب فردا هم آفتاب امروز نیست .

در کرج دوستانی دارم که با هم مرتبط هستیم و دوره آموزشی باهم بودیم یک مرکز آموزش بین المللی در کرج به نام مرکز تربیت مربی است که من آنجا آموزش دیدم و دوستان خوبی پیدا کردم و از طریق شبکه های مجازی با آنها در ارتباط هستم و آموزش در شبکه های مجازی رایگان برگزار می کنند و یک کانال منسجم است که درباره هنر در آن مطلب به اشتراک می گذارند که بنده هم به سهم خودم  مطالب را برمی دارم.

همچنین از تهران هم برای من مجلات عکاسی می فرستند و مجبور هستم کتاب مطالعه کنم چرا که داشته ای چون کتاب را نداشتن یعنی هیچ نداشتن. من تلاش می کنم چیزی داشته باشم پس مطالعه برای من حالت اجبار را دارد اما اجباری لذت بخش و پویا است.

فرهنگ کده – یک سوال متفاوت تر آقای عبداالله زاده…آیا برای پیشرفت در این رشته داشتن تحصیلات دانشگاهی ضروری است یا فقط علمی کار کردن کافیست؟

زنبور بی عسل شنیدی ؟ عالم بی عمل چطور ؟ نام لقمان چطور و نام سعدی چطور ؟ این ها همه دیرینه و فرهنگ ایرانی اسلامی ما است و من در حیرتم چطور میتوان دانشی داشته باشی و کاری نکنی؟

تحصیلات دانشگاهی زمانی عالی است که به عمل برسد تا بتوان از آن خروجی گرفت و دانش محض در زمینه هنر کافی نیست و کار به تنهایی نمی تواند روی خوبی داشته باشد.

فرهنگ کده – به طور کلی یک عکس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک عکس خوب یه حس ، رنگ و فضای خوب دارد و در واقع نمی توان گفت عکسی بد باشد و حسی خوبی به انسان دست بدهد  و همچنین نمی توان عکسی خوب باشد در حالی که ذهنیت درستی پشت آن نبوده باشد و یا تفکر جالبی در بیننده ایجاد نکند و عکس خوب مثل نقاشی خوب است البته آن هم با تفاوت هایی.

من عکس خوب را پیش از گرفتن توسط عکاس، ذهن زیبای عکاس آن می دانم و عکس های آنسل آدامز را یا عکس های یوسف و مریم زندی نگاه کنید عکس های خوبی گرفته اند .

فرهنگ کده – آقای عبدااله زاده کار جدید در دست تهیه دارید؟

جمع آوری عکسهایی از قدیم بشاگرد؛ جاهای دیدنی و گردشگری بشاگرد ؛ آثار باستانی و تاریخی بشاگرد و عکس شخصیتهای مهمی که به بشاگرد آمده اند و…این ها را جمع آوری کردم و در حال جمع آوری هستم و نیازمند کمک دوستانی که چنین عکس هایی دارند ارسال کنند و به اندازه A3 با چاپ پلات لمینت با مشخصات محل عکس؛ نام عکاس و تاریخ گرفتن عکس جهت راه اندازی نمایشگاه عکس شهرستانی ،استانی و کشوری و علت آن هم این است که کسی متولی این کار نیست و به فراموشی سپرده میشود و از دیگر اهداف مان هم معرفی کردن و زنده نگه داشتن بشاگرد از دریچه دوربین است.

فرهنگ کده – الان تقریبا هر خانواده صاحب دوربین است آیا این امر به افزارش تعداد عکسای خوب کمک کرده است؟

اگه شما و سایر کسانی که دوربین دستشان است ناراحت نمی شوید باید عرض کنم خیلی کمک به عکاسی نکرده است و افزایش دوربین ها بیشتر جنبه تجاری داشته و دارد و اما می توان گفت بی تاثیر هم نبوده است.

افرادی هم بودند و هستند که در ذات آنها عکاسی خفته بود اما منتظر ابزار ارزان تری بودن به نسبت دوربین حرفه ای. و از این جهت خیلی خوب بوده اما از جهت دیگر این تکنولوژی خرابکاری کرده است و وقتی چیزی زیاد باشد یا زیاد شود دیگر کسی قدر آن را نمی داند .

اگر دوربین زیاد شده به این معنی نیست که عکس خوب هم زیاد شده است. دوربین ارزان شده مثلا همین گوشی ها ، عکس ها بدون استثناء بدتر شدن چرا ؟ چون  دیگر هزینه نمی کند و برای فریم هایی که می گیرد پس به آن فکر هم نمی کند و در نتیجه عکس خوبی هم نمی گیرد و عکاسی با تفکر، با تکنولوژی و هنر عجین شده است و بدون این ها هر سه با هم عکسی خلق نمی شود که نام عکس خوب شایسته اش باشد.

فرهنگ کده – آقای عبدالله زاده عکاسی مستند و هنری را بیشتر می پسندید یا عکاسی تجاری را ؟

مستند و هنری را بیشتر می پسندم و عکاس مستندی به کارگردانی محمد جوزانی ( نقش شهید شیرودی در فیلم سیمرغ بازی میکرد) بودم و مجدد من را دعوت به عکاسی در سریالی در تهران کرد که متاسفانه شرایط کاری این اجازه را به من نداد و  همچنین عکاسی در بعضی از سکانس های تله فیلم ستاره دنباله دار با بازیگری محمود مقامی را هم می پسندم.

فرهنگ کده – سوژه ها را بیشتر کجا پیدا می کنید؟

سوژه مثل اکسیژن است که در اطراف ما پر شده است شغل اصلی من کاش فقط عکاسی بود . چون به کار های دیگر هم باید برسم این است که همیشه دوربین حرفه ای همراهم نیست و گاهی مجبورم ثبت هایی با دوربین گوشی ام انجام بدهم و سوژه مثل بهانه است از در و دیوار خانه می بارد.

فرهنگ کده – آقای عبداالله زاده بفرمایید بهترین عکستان را کجا گرفته اید؟

از خیلی جاها عکس گرفته ام از اربعین پیاده روی کربلا سال گذشته و امسال عکس های زیادی گرفتم از داخل حرم آقا امام حسین علیه السلام، از راهپیمایی ۲۲بهمن سال۹۴ تهران از سرزمین خودم بشاگرد عکس گرفتم.

فرهنگ کده – آیا شما دوره ای آموزشی عکاسی برای علاقه مندان برگزار کردیده اید؟ آیا در این مورد فکر کردیده اید؟

خیر . چون متولی این کار در منطقه بشاگرد نداریم.وقتی عکس های از افراد می بینم که حتی برای اداره خودشان میگیرند بدون قاعده و قانون هستند. دوست دارم دوره آموزشی برایشان بگذارم گرچه خودم هنوز اول راه هستم.

فرهنگ کده -شما عکاسی را چگونه تعریف می کنید؟

سه چیز برای عکاسی خوب است که نخست خوب دیدن و دوم خوب دیدن و سومی هم خوب دیدن است.

فرهنگ کده – آقای عبدالله زاده موضوعات غالب عکس های شما چیست؟

میشود گفت بیشتر موارد که از جمله سریالی، هنری، اداری، پرسنلی، سوژه ای، زیارتی، گردشگری، فقر و مهم ترین انسان ها هستند که ما بیشتر مواقع فراموش می کنیم.

فرهنگ کده – از عکاسی آنالوگ و دیجیتال کدام را بیشتر می پسندید؟

خوب هر کدام ویژگی خاص خودش را دارد در شرایط کنونی دیجیتال و گرنه آنالوگ را بیشتر می پسندم.

فرهنگ کده – برای تهیه یک عکس خوب چه عواملی را باید مد نظر داشت؟

نور، نقاط طلایی، رنگ، فنی دوربین و … عکاسی خود زندگی است و ویژگی همه هنرها همین است که از زندگی سرچشمه می گیرند .

فرهنگ کده – آیا در این راه حائز مقامی نیز شده اید؟

مگر در بشاگرد معنی هنر را کسی می داند ؟ کدام متولی کار باید هنرمندان را بشناسد و ثبت کند؟ هنرمندان خوبی در شعر و شاعری، خوانندگی، عکاسی، هنرهای قالی بافی هنر خانگی و …داریم اصلا کسی اینها را می شناسد و بها داده میشود؟ که مقام پیشکش باشد البته گاهی لوح هایی از ادارات بهمون دادند.

فرهنگ کده – آقای عبدالله زاده به عنوان سوالی پایانی بفرمایید برای موفقیت در عکاسی چه پیشنهادی دارید؟

دعوت از مربیان و اساتید خوب خصوصا از مرکز تربیت مربی فنی و حرفه ای کرج که انصافا اساتید خوب کشوری و بین المللی وجود دارند و خصوص استاد خودم آقای باباخانی که میشود شرایط آمدنش را مهیا کرد با علاقه ایی که به بشاگرد دارند.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff