تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 248133
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

نبرد «رستم» این بار با «ویروس ایدز»

نمایش پرده خوانی «رستم مستان» با عنوان « ایدز، انگ و تبعیض» در جزیره کیش در حال برگزاری است.

نبرد «رستم» این بار با «ویروس ایدز»

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، «ایدز »یا همان «اچ آی وی مثبت» بیماری است که برتمام سطوح زندگی ملی، اجتماعی، فردی و خانوادگی افراد تاثیر می گذارد. این بیماری تاکنون جان میلیون ها انسان را گرفته است و در سراسر جهان هر ساله میلیونها انسان بدون اینکه مقصر باشند به ویروس«اچ،آی،وی» آلوده می شوند. بیماری که موجب نقص درایمنی بدن می شود و تاکنون راهی برای درمان قطعی آن پیدا نشده است.
این بیماری اگرچه مهلک و خطرناک است و در دوره ای به سادگی قابل تشخیص نیست اما به همان سادگی قابل پیشگیری است.
اجرای پرده خوانی، یکی از ابتکاراتی است که در مسیر آگاه سازی و اطلاع رسانی از استان فارس آغاز شده و هم اکنون به جزیره کیش هم رسیده است.
ابراهیم مرادی مسئول واحد کنترل پیشگیری از بیماری های کیش گفت: یکی از مهمترین مواردی که در این بیماری باید مورد توجه قرار گیرد؛ اطلاع رسانی و آگاه سازی از نحوه پیشگیری از بروز این بیماری با رفتارهای پر خطر است.
وی افزود: روش آگاه سازی و اطلاع رسانی در این برنامه با استفاده از یک گروه نمایشی در قالب پرده خوانی انجام می شود و پرده خوان ها با داستانی برگرفته از پایه داستانی شاهنامه در رابطه با نحوه ابتلا به بیماری، رفتارهای پرخطر، روش های انتقال، درمان های موجود، ادامه زندگی و کنترل بیماری و نحوه ارتباط مردم با بیماران اطلاعاتی به مردم می دهد.
مرادی با اشاره به اینکه این گروه ها نمایش های عمومی در خیابان های شهر اجرا می کنند اظهار کرد: علاوه بر اجرای نمایش پرده خوانی در مقابل بازارها، فرهنگسرا و دیگر مکان های عمومی این برنامه در مدارس، دانشگاه ها و بیمارستان نیز به اجرا گذاشته شده است.
وی تاکید کرد: ایران از جمله کشورهایی است که متعهد شده است تا ۲۰۳۰ به کنترل بیماری «اچ،آی،وی» کمک کند و در راستای این تعهد مسئولان تمامی تلاش خود را برای آگاه سازی مردم و پیشگیری همچنین کنترل بیماری، جلوگیری از رفتارهای پرخطر به کار گرفته اند.
این مسئول در مرکز توسعه سلامت کیش، به نبود آمار دقیق از بیماران مبتلا به ویروس ایدز در جهان و ایران اشاره کرد و افزود: در دنیا تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد بیماران مبتلا شناسایی شده اند و در اولین گام باید با روش های آگاه سازی، مشارکت و اعتماد مردم به اعلام بیماری و شناسایی بیماران صورت گیرد تا با روش های آموزش جلوگیری از رفتارهای پرخطر و روش های پیشگیری از انتقال بیماری بتوانیم به بیماران کمک کنیم.
مرادی تاکید کرد: شناسایی مستلزم آگاهی سازی و فعال سازی مراکز مشاوره در نقاط مختلف کشور است تا با جلب اعتماد بیماران، آن ها خود را به مراکز معرفی کرده و از خدمات مراکز مشاوره ای استفاده کنند.
وی به وضعیت جزیره کیش در رابطه با بیماری ایدز و تعداد مبتلایان به ویروس این بیماری یادآور شد: جزیره کیش وضعیت خوبی دارد اگر چه در کیش نیز همانند دیگر نقاط کشور آمار دقیقی از مبتلایان وجود ندارد اما با اجرای طرح های متنوع و روش های آگاه سازی امیدواریم که کمترین آمار در کیش وجود داشته باشد.
مردم از این بیماری شناخت کافی ندارند
حسین سخایی، یکی از پرده خوان های نمایش « رستم مستان» در رابطه با این نمایش گفت: در راستای طرح استانی سیمرغ سلامت که با همکاری اداره ارشاد اسلامی و انجمن تئاتر شهرستان ها در استان فارس آغاز شد تعداد ۶۰ نفر از هنرمندان این استان و دیگر استان ها این نمایش شکل گرفت و در قالب « پرده خوانی» اجرای آن آغاز شد.
بازیگر نمایش پرده خوانی« ایدز، انگ و تبعیض» افزود: مردم از این بیماری اطلاعات کافی ندارندو این آغازی است برای مبتلا شدن عده زیادی که خود به هیچ عنوان درگیر عوامل بیماری زا و رفتارهای پرخطر نبوده اند. در این نمایش سعی شده است تا با روشی جالب توجه آگاه سازی در قالب یک نمایش و داستان کهن که بسیاری از مردم به آن علاقه دارند صورت گیرد.
وی ادامه داد: در ابتدای این طرح ۶۰ هنرمند فعال در عرصه های نمایش در یک دوره آموزشی در زمینه پیشگیری از بیماری ایدز و سوء مصرف مواد آموزش دیدند و پی از آن این گروه توسط پرده خوان های بزرگ کشوری به آموزش پرده خوانی پرداختند.
سخایی در رابطه با تاثیرگذاری آموزش از راه اجرای نمایش و پرده خوانی در میان مردم گفت: این اجرا از استان فارس شروع شد و در هرمزگان نیز به اجرا درآمد. گاه ما در روستاهای دور افتاده مجبور بودیم مردم را برای دیدن نمایش در کوچه ها جمع کنیم. کار سختی بود اما چون بسیار مهم و خداپسندانه بود راضی و خشنود هستیم و تاثیر آن در مردم زمانی دیده خواهد شد که این بیماری کنترل و ابتلا به آن به حد صفر برسد.
وی در ادامه افزود: گروه های سنی نوجوان که بیشتر در معرض رفتارهای پرخطر قرار دارند با این روش به سادگی ارتباط برقرار کرده و تاثیرآن را می توان در توجه کامل ان ها به نمایش دید.
سخایی با تقدیر از حرکت مسئولان جزیره کیش اظهار کرد: این نمایش با همت مرکز توسعه سلامت کیش و حمایت سازمان منطقه آزاد کیش در مدارس و مکان های عمومی به نمایش درآمد و استقبال خوبی هم از سوی مردم و دانش آموزان صورت گرفت.
وی در رابطه با عوامل این نمایش پرده خوانی توضیح داد: اجرای نمایش «رستم مستان» به نویسندگی دکتر وحید جهانمیر نژاد و کارگردانی اولیه استاد سلمان فرخنده رئیس سابق تئاتر خیابانی استان فارس صورت گرفته است. بازیگری این نمایش به عهده خسرو الهی، علیرضا حمشیدی و حسن سخایی است که از اول تا دهم آذر ماه در کیش به نمایش درآمده است.
نمایش «رستم مستان»، داستان پسر جوانی است که توسط دوستان ناباب و از روی ناآگاهی در نحوه مصرف سرنگ های تزریقی به دام بیماری ایدز گرفتار می شود اما با کمک دوستان دلسوز اعتیاد را ترک کرده به آغوش خانواده بازگشته ازدواج کرده و صاحب فرزند می شود.
این جوان پس از مدتی متوجه می شود که در دوران اعتیاد به دلیل استفاده از سرنگ مشترک به بیماری ایدز گرفتار شده و همسر و فرزندان وی نیز دچار این بیماری شده اند.
وی تلاش می کند تا از مردم برای رعایت نکات ایمنی و رعایت حال فرزند کمک بگیرد اما ناآگاهی مردم از روش های ابتلا وی و خانواده اش را به انزوا می کشد تا جایی که همسر وی از دست می رود. اما پس از مدتی این جوان مبتلا با همیاری و اگاهی از روش های کنترل بیماری توسط یکی از دوستان خود به زندگی باز می گردد.
اول دسامبر/ دهم آذر ماه، روز جهانی مبارزه با ایدز نامگذاری شده است و این روز در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود. اهمیت این روز در این است که به عموم مردم یاد‌آور می شویم که HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.
در این روز از پیشرفت‌هایی که در زمینه مقابله علیه اپیدمی این بیماری صورت گرفته تقدیرمی‌شود و چالش‌های باقی مانده مورد توجه قرار می‌گیرند.
ویروس ایدز چیست؟
ویروس ایدز همان ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسان است که بیماری ایدز را به وجود میآورد. ویروس ایدز عضو گروهی از ویروسها به نام رترویروسها است که سلولهای انسان را آلوده میکند و انرژی و مواد غذایی این سلولها را صرف رشد و تولیدمثل خود میکند.
بیماری ایدز چیست؟
بیماری ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن میشود به صورتی که بدن قادر به مبارزه با برخی عفونتها نمیباشد.
این عفونتها عبارتند از: عفونتهایی که عفونتهای فرصت طلب نام دارند و سایر بیماریهایی که در شرایط ضعف سیستم ایمنی عمل میکنند.
وقتی فردی با ویروس ایدز آلوده میشود و ویروس وارد بدن او میگردد، ابتدا ویروس در سلولهای سفید خون او زندگی و تکثیر پیدا میکند. این سلولهای سفید سلولهای ایمنی هستند که بطور طبیعی ما را در مقابل بیماریها محافظت میکنند. شاه علامت آلودگی با ویروس ایدز بصورت از بین رفتن پیشرونده گروه خاصی از سلولهای ایمنی به نام سلولهای T کمکی یا سلولهای CD۴ میباشد. ویروس در حین رشد خود در بدن سبب از بین رفتن این سلول وسلولهای دیگر میشود. انهدام این سلولها سیستم ایمنی را تضعیف میکند در نتیجه باعث مستعد شدن شخص به عفونتها و بیماریهای فرصت طلب مختلف میشود از عفونت ریه گرفته تا سرطان.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=248133
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,213 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل