تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 410882
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارشی از مشکلات نویسنده هرمزگانی؛

نباید با نویسنده و کتاب سلیقه ای برخورد کرد/آثار هنرمندان در کمبودها خلق و به چاپ می رسد

نویسندگان هرمزگانی با بیان اینکه آثار هنرمندان در کمبودها خلق و به چاپ می رسد ؛ تصریح کردند: در مورد بیمه در یک تعلیق به سر می‌بریم یعنی قول و قرارهایی توسط مسئولان داده می‌شود اما متاسفانه زمان اجرا انکار می‌کنند.

نباید با نویسنده و کتاب سلیقه ای برخورد کرد/آثار هنرمندان در کمبودها خلق و به چاپ می رسد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛نویسندگان هرمزگانی با بیان اینکه آثار هنرمندان در کمبودها خلق و به چاپ می رسد ؛ تصریح کردند: در مورد بیمه در یک تعلیق به سر می‌بریم یعنی قول و قرارهایی توسط مسئولان داده می‌شود اما متاسفانه زمان اجرا انکار می‌کنند.

مرتضی نصیری گوکی نویسنده و پیشکسوت شعر دفاع مقدس هرمزگان در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ اظهار کرد: از دوازده سالگی به هنر علاقه داشتم و شعر میگفتم ، اظهار کرد : از سال ۵۸ به طور جدی به سرودن اشعار حماسی برای تشجیع سلحشوران بسیجی به دو زبان فارسی و گویش محلی شعر گفتم و با انجمن های استان ،حوزه هنری، ارشاد،بسیج هنرمندان ، و انجمن های دیگر همکاری داشتم و دارای بیش از هفتاد لوح سپاس و تقدیر که کاغذی بیش نیست .

شاعر غزل سرای بومی هرمزگان با انتقاد از بی توجهی مسئولان فرهنگی به هنرمندان ،گفت : مدیران فرهنگی به درد غاز چراندن هم نمیخورید چه به فرهنگ برسد.

آثار هنرمندان در کمبودها خلق و به چاپ می رسد

نویسنده هرمزگانی با بیان اینکه وضعیت نویسنده ها و شعرا در استان هرمزگان کافی است ، خاطر نشان کرد: از چند نویسنده مطلب پرسیده شود و در خفا و پنهان عمل می کنند،ناشناخته عذاب میکشند، آثاری در کمبودها خلق و به چاپ میرسانند اگر مسئولی توجهی به آنان بکند صرفا برای این است که نویسنده و شاعر پله ای باشد برای ترقی آن جناب و الا در خفا و شدت کمبودها به خاک سپرده می شود.

جرقه هنر از دوران کودکی آغاز می شود

هانیه هادی نژاد نویسنده هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛افزود: معمولا کسانی که کار هنری انجام می دهند از دوران کودکی آغاز می کنند این یک شعار نیست واقعیت همین است اکثر دوستانی که کار هنری را آغاز کردند از دوران کودکی جرقه های آن را در خود زدند.

وی اظهار کرد: صحبت در زمینه نویسندگی و هنر هرمزگان بسیار طولانی است فقط به همین قدر بسنده می کنم که چشمه های کشف نشده بسیار هستند که من خودم را در مقابل این همه اساتید و صاحب سخن ها فقط نقطه ای میبینم و از بندرعباس تا بشاگرد و حاجی اباد و قشم و جزایر کوچک و بزرگ فرهنگ موج میزند و این قلم نویسندگان این خطه است که توانسته آن را زنده نگه دارد هرچند بسیار کم است و باید بیشتر در این زمینه کار شود.

این هنرمند جوان هرمزگانی در ادامه به دغدغه های خود در زمینه هنری اشاره کرد و اضافه کرد: چرا باید در کنارخیابان ما زنی را با دو کودک آواره در حال گدایی ببینیم؟در صورتی که صدای بسیاری از آنها که خودشان میدانند در برقراری مساوات اجتماعی بالاست و حتی آنها هم که در خانه گرم و نرم هستند هم وسع برقراری یک خدج کرد ، آموزشی و هنری مناسب را برای کودک خودشان ندارند و این یه رنج بزرگ است که این ها به عنوان دغدغه من در شعرها و حتی در داستان های من است.

نوشتن از چهره سیاه زندگی در کارهای من روشن تر است
نویسنده هرمزگانی خاطر نشان کرد: همان طور که گفتم من با دیدن رنج زن ها و دختران و کودکان در اطراف خودم می نویسم و در کنارش از موهبت ها و اتفاقات خوب و خوشایند هم می نویسم اما چهره سیاه زندگی در کارهای من روشن تر است.

چند نقطه ضعف در انجمن ها وارد است

هادی نژاد بیان کرد:شعر نوشتن را دوست دارم و علاقه خاصی به این هنر دارم و این صحبت هایی که گفتم چون نکته ها و حرفهایی که گاهی در انجمن های شعر شنیده می شود و متاسفانه گاهی سرکوب کننده است و من بسیار موافقم که یک شاعر و یا یک نویسنده حتما به انجمن های ادبی برود و تبادل اطلاعات کند،کارهای خودش رو بخواند تا یادگیری آن بالا رود اما مدتهاست در کنار این همه خوبی چند نقطه ضعف هم به این انجمن ها وارد است.

حمایت مسولان از هنرمندان همانند نوش دارو بعد از مرگ سهراب است

کبری چاشتی نویسنده شهرستان جاسک در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ بیان کرد: حمایت مسولان از هنرمندان همانند نوش دارو بعد از مرگ سهراب است و مسئولان توقع دارند کتاب نوشته و چاپ شود و بعد اگر رو دست هنرمند ماند از هنرمند خریداری کنند و در انبار ارشاد بگذارند تا روی دست هنرمند نماند و ضرر نکند وو این حمایت به نظر بنده بی مزه است اما در زمینه برگزاری دوره ها وکلاس های آموزشی مسئولان حمایت ویژه ای کردند.

فضای اختصاصی نیاز مبرم انجمن های جاسک

وی مهمترین مشکلات عرصه هنری را مشکل مالی و مجهور ماندن هنر نویسندگی عنوان کرد و گفت:نبود یک اتاق اختصاصی برای انجمن داستان نویسی از دیگر مشکلات ما در عرصه هنری می باشد.

کمبودی امکانات هم حدی دارد

نویسنده هرمزگانی با بیان اینکه کار فرهنگی همیشه با دو مشکل اساسی رو به رو است ؛ اذعان کرد:آدمای با سطح درک پایین و مسئله مالی و همیشه این دو مشکل اساسی در کار فرهنگی موجود بوده است.

نجم الدین حاجی زاده نویسنده هرمزگانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به شروع فعالیتش در عرصه نویسندگی افزود: از سال ۱۳۸۹ با داشتن علاقه شدید به نویسندگی و با هدف آگاهی بخشیدن به جوانان وارد عرصه هنری شدم .

فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در جامعه امروزی ضعیف است

وی ادغان کرد: متاسفانه فرهنگ کتاب و کتاب خوانی در جامعه امروزی بسیار ضعیف است ومورد استقبال قرار نمیگیرد و همین باعث از بین رفتن ذوق کاری در اکثر نویسندگان ومولفان شده است.

لزوم حمایت مسئولان از هنرمندان

حاجی زاده با بیان اینکه مسئولین در این زمینه هیچگونه کمک و همکاری بامولفان نمی کنند ؛گفت: مسئولان به هنر و کتاب و کتاب خوانی هیچ گونه بهایی نمی دهند و هنرمند را آنطورکه باید درک نمی کنند.

لیلا شکراللهی نویسنده شهرستان ابوموسی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد :عدم حمایت مالی و کمک در زمینه خرید کتب از سوی مسئولان  مربوطه و نبود کتابخانه مناسب جهت دسترسی به منابع اطلاعاتی مورد نیاز از مشکلات هنرمندان هرمزگان است.

کمبود منابع اطلاعاتی مشکل هنرمندان هرمزگانی است

نویسنده کتاب «پروانگی» گفت : عدم حمایت مالی و کمک در زمینه خرید کتب از سوی مسئولان مربوطه و نبود کتابخانه مناسب جهت دسترسی به منابع اطلاعاتی مورد نیاز از مشکلات هنرمندان هرمزگان است.

نویسنده کتاب «پروانگی» با بیان اینکه حمایت مالی و کمک در خرید کتب مایه دلگرمی نویسندگان خواهد بود؛ تصریح کرد : عدم حمایت مالی و کمک در زمینه خرید کتب از سوی مسئولان مربوطه و نبود کتابخانه مناسب جهت دسترسی به منابع اطلاعاتی مورد نیاز از دیگر مشکلات هنرمندان هرمزگان است.

وی به وضعیت نویسندگی در استان پرداخت و خاطر نشان کرد: با توجه به وجود استعدادهای برتر در استان و برخورداری از طرفی از ظرفیت های هنری و از سویی دیگر کمبود امکانات جهت رشد ، شکوفایی و پرورش این استعدادها ، گام هایی که تا کنون در این زمینه برداشته شده ، قابل تقدیر است و امید است با حمایت مسئولان از جمع نویسندگان ، شاهد پیشرفت روز افزون در این عرصه هنری باشیم .
 حفظ فرهنگ با نوشتن میسر می شود
شکراللهی با بیان اینکه نوشتن علاوه بر خلق آثار ادبی و پیدایش میراث ادب فارسی ، سهم چشمگیری در حفظ اندیشه ها ، افکار و احساسات مردم در هر دورهه تاریخی دارد ؛ افزود : زنده نگه داشتن فرهنگ و ادبیات جامعه در حقیقت با نوشتن میسر خواهد شد .
نباید با نویسنده و کتاب سلیقه ای برخورد کرد

مهدی میرابی شاعر و نویسنده هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به اینکه هنرمند با دو گروه از مسئولین درگیر است گروه اول مسئولین مرتبط و گروه دوم مسئولین غیر مرتبط او توضیح داد : گروه اول همین که دخالتی در کار هنرمند نداشته باشند و از طرف نهاد خود سایه ی فشار و نقد را از سر هنرمندانن بر دارند انتظارات را برآورده کرده اند و اما گروه دوم مسئولانی که در سطح میانی قرار دارند حداقل کاری که می توانند انجام دهند این است که از هنرمندان شهر خود حمایت های لازم را داشته باشند.

برخورداری نویسندگان از تشکل ها و کانون های صنفی امری ضروری است
میرابی اضافه کرد: یک گروه موسیقی که شبانه روز کار می کند نباید برای اجرای کنسرت در شهرش دغدغه مجوز داشته باشد؛ اما برای ما که هنرمان نویسندگیی است همکاری ها باید در سطح عالی صورت پذیرد که همان صدور مجوز است البته چون با کتاب سلیقه ای برخورد می شود چانه زنی ها از سوی نهاد های شهری و پرنفوذ با مدیران رده بالا کاملأ تأثیر گذار خواهد بود و اگر چنین گشایشی صورت نگیرد یا اینکه کتابی مجوز نگیرد برخوردار بودن نویسنده از حمایت مالی و هر حمایت دیگری بی معنا خواهد بود.

وی گفت: هدف نوشتن همان هدفِ هنر را تفهیم می کند و همچنین شکل گیری تمدن به دست هنر صورت می گیرد؛ هنر صرف جنبه  سرگرمی اش چند هدف را شامل می شود و جامعه و نهاد های حاکم را به شیوه ی خودش نقد می کند هنر با زبانی که انسان را به وجد می آورد به نکات تاریک نور می تاباند تا توجه مردم و مسئولین را به آن جلب کند؛ هنر نه تنها به روح هنرمند و مردمِ کشورش آرامش و صفا تزریق می کند بلکه افسار فرهنگ و اخلاق را هم بدست دارد.

هنر شاکله تمدن است

 نویسنده هرمزگانی با اشاره به اینکه هنر شاکله تمدن است نباید با نویسنده و کتاب سلیقه ای برخورد کرد، گفت: چانه زنی ها از سوی نهاد های شهری و پرنفوذ با مدیران رده بالا کاملأ تأثیر گذار خواهد بود و اگر چنین گشایشی صورت نگیرد یا اینکه کتابی مجوز نگیرد برخوردار بودن نویسنده از حمایت مالی و هر حمایت دیگری بی معنا خواهد بود.

زهرا اسپید نویسنده و شاعر هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه از سال ۱۳۸۵ به دلیل علاقه زیاد وارد عرصه هنری شدم ، افزود: از سال ۱۳۸۸ به طور حرفه ای شروع به شعر سرودن کردم و در سال ۱۳۹۲۲ وارد عرصه داستان نویسی شدم.

مطالعه فکر یک نویسنده را باز می کند

اسپید با بیان اینکه تاثیر مطالعه ی ادبیات کهن و معاصر در عمق بخشیدن به ذهن نویسنده خیلی موثر است ،تصریح کرد : برای اینکه بتوانیم بهتر بنویسم باید مطالعه داشته باشیم مطالعه فکر یک نویسنده را باز می کند و مضامین را به ذهن نویسنده متدابر می کند و آثار کهن باعث میشود پایه و اساس ادبی چه در زمینه داستان و شعر قوی شود و مطالعه ی ادبیات معاصر هم نویسنده را با شیوه های مختلف نوشتن آشنا می کند و خلاقیت را پرورش می دهد، من خودم هر بار کار خوب و خلاقی میخوانم جرقه ی کاری در ذهنم زده می شود.

سنگ‌اندازی‌ها مانع شتاب قطار فرهنگی هرمزگان می شود 
نویسنده و شاعر جوان هرمزگانی با اشاره به اینکه سنگ‌اندازی‌ها مانع شتاب قطار فرهنگی هرمزگان می شود ، گفت : عدم حمایت و سنگ‌اندازی برخی از مسئولانن این استان در زمینه فعالیت‌های فرهنگی شتاب قطار فرهنگی استان را کند کرده است .

وی افزود : برخی از آثارهای خوب هنرمندان که تولید میشود در استان ما نیست و به دست هنرمندان ما نمیرسید و حتی یک نویسنده و شاعر با خبر نمیشود که همچین اثری تولید شده است و برای اینکه شاعران و نویسندگان دغدغه ای نداشته باشند نیاز به حمایت هایی مسئولان دارند که متاسفانه این حمایت ها یا نیست و اگر هم هست خیلی محدود است برخی از مسئولان نه تنها حمایت نمی کنند بلکه سنگ اندازی هم می کنند.
وی با بیان اینکه استان هرمزگان هنرمندانی دارد که در سطح ملی دارای نام ونشانی برای خود می‌باشند اما شاید آنگونه که هنرمندان استان ترقی داشته‌اند امکانات آن‌ها رشد نداشته است ، اظهار داشت: هنرمندان از لحاظ حمایتی مظلوم واقع شده‌اند چرا که حمایت‌ها تنها در حد شعار و مقطعی است.

حمایت از هنرمندان در هرمزگان بسیار محدود است
نویسنده و شاعر هرمزگانی به برخی از مشکلات هنرمندان استان اشاره کرد و خاطر نشان نمود: بیمه هنرمندان ؛ کمک های مالی؛ تشویق هنرمندان فعال ؛ احداثث فرهنگسرا در شهرستان های مختلف ؛ برگزاری شب و شعر ها؛ برگزاری جشنواره ها و کنگره ها در خود مرکز استان و….که اینها تاثیر بسزایی در زندگی نویسنده و نوشتن یک نویسنده می گذارد.

علی ذاکری نویسنده هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ افزود:  سال های گذشته وضعیت فرهنگی و هنری جایگاه کم رنگی داشت و عده ای خاصی با مشقت زیاد کار می کردند ولی در حال حاضر فرهنگسراها و کلاس های آموزشی خصوصی در زمینه های مختلف مهیا شده است .

هنرمندان پیشکسوت بیشتر از سایر هنرمندان مورد بی مهری قرار گرفته اند
ذاکری با ابراز تاسف از این که سازمان های متولی امور فرهنگی و هنری در قبال هنرمندان کوتاهی کرده و به وظایف خود خوب عمل نمی کنند تصریح کرد : هنرمندانن پیشکسوت بیشتر از سایر هنرمندان مورد بی مهری قرار گرفته اند و به عنوان پیران عرصه هنر به آن ها توجه نمی شود که باید به کار هنرمندان پیشکسوت هم بها داده شود و با زبان وتعریف نمی توانیم از پیشکسوت ها قدردانی کنیم بلکه استفاده از تجزبه آنها به عنوان مربی میشود گفت به پیشکوت ها بها داده ایم.

نویسنده و شاعر و کارگردان هرمزگانی ضمن تاسف از دیگرکاستی های موجود در زمینه های فرهنگی و هنری استان ابرازکرد : یازده سال در جزیره هرمز در عرصه هنر تئاتر شرکت دارم و چندین کار در جشنواره بین المللی فجر و جشنواره بین المللی مریوان برده ام اما متاسفانه هنوز یک سالن و مکانی آبرومند در شان جزیزه هرمز ندیدم و تنها حمایت مسئولین قشم است که ما می توانیم کاری را به خارج از استان ببریم.

وضعیت مبهم بیمه هنرمندان هرمزگانی

نویسنده هرمزگانی با اشاره به اینکه مسئولان به وضعیت بیمه هنرمندان رسیدگی کنند ، گفت : در مورد بیمه در یک تعلیق به سر می‌بریم یعنی قول و قرارهایی توسط مسئولان داده می‌شود اما متاسفانه زمان اجرا اکرار می‌کنند.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=410882
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,513 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل