نباید اجازه دهیم منابع کشور را به چپاول ببرند/ تعامل با چند کشور خاص را حل‌کننده اقتصاد نمی‌دانیم

سردار نصر با بیان اینکه تعامل با چند کشور خاص را حل کننده اقتصاد نمی دانیم، گفت: برای رسیدن به اقتصادی مطلوب، لازم است از نسخه اقتصاد مقاومتی در تمامی زمینه های اقتصادی بهره مند شویم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سردار علی نصر ، مسئول مرکز هماهنگی و هم اندیشی راهبردی بسیج شامگاه یکشنبه در جمع فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی استان هرمزگان اظهار کرد: اتاق بازرگانی از نمایندگان حوزه های مختلف اقتصادی تشکیل شده و یکی از مولفه های اساسی در سنجش و معیار اقتصاد یک کشور است.

نصر افزود: اگر بخواهیم یکی از موضوعات اساسی کشور را در زمان حاضر بررسی کنیم که دارای اهمیت ویژه و تاثیرات بسیار زیادی در زندگی عموم مردم داشته باشد، بحث اقتصاد است.

وی با بیان اینکه اقتصاد نقطه نظرات بسیار ارزنده ای در گوشه و کنارش وجود دارد، ادامه داد: معضلات، مشکلات، موانع، چالش ها و کمی ها و کاستی هایی که در شان یک ملت بزرگوار و یک کشور با این همه ظرفیت است، شاید ما برآیند آن را شاهد نباشیم.

مسئول مرکز هماهنگی و هم اندیشی راهبردی بسیج تصریح کرد: بسیاری از اقتصاد دانان، اقتصاد را به یک موجود زنده تشبیه می کنند، اقتصاد متغییرها و مولفه هایی دارد که در محیطی پویا کنش هایی را انجام می دهند و فعالان اقتصادی به عنوان کنش گران، آینده اقتصاد را می توانند متصور شوند.

نصر اظهار کرد: در زمان کنونی با شرایطی که داریم بایست مناسبت تر  و بهینه تر از وضع موجود قرار بگیریم و به نظر می رسد در فضای کنونی دو گفتمان اساسی در مقابل اقتصاد پیش روی داریم.

وی با اشاره به اینکه برخی ها معتقد هستند اقتصاد ما زمینه های بروز برخی از مشکلات را دارد و برآیند آن خیلی مثبت نخواهد بود، گفت: اگر بخواهیم شالوده هایی که در کشورهای موفق مرتبط بوده را برقرار کنیم ممکن است امکان استقرار آن در کشور به صورت کامل وجود نداشته باشد و می توان اقتصاد نوینی که مدل اقتصاد مقاومتی آن را می شناسیم نسخه تجویزی مناسب باشد.

مسئول مرکز هماهنگی و هم اندیشی راهبردی بسیج در ادامه به بیان چگونگی ارائه راهکارهای آسیب های اقتصادی  پرداخت و عنوان کرد: کشوری مثل ایران یک مزیت های بی نظری دارد که اگر در یک فضای دیگر قرار می گرفت شامل شکوفایی هایی ویژه ای می شد.

نصر  دارا بودن یک درصد جمعیت جهان، ۱۸ درصد ظرفیت منابع نفت و گاز جهانی، برخوداری از ۷ درصد ظرفیت ذخایر معدنی جهان با تنوع های مختلف، موقعیت ژئوپلوتیکی ویژه با دسترسی به آب های آزاد و دریای خزر و دسترسی به بیش از ۱۵ کشور همسایه و قرارگیری در مسیر ترانزیتی غرب به شرق، برخوداری از خاک حاصلخیز، ظرفیت های باغداری و همچنین ظرفیت های علمی از نظر تعداد مهندس فارغ التحصیلی را از مزیت های مهم کشور ایران برشمرد.

وی گفت: برخی از کشورها با فراهم کردن یک سری از شرایط و یک مدیریت کارآمد بهره های زیادی را از منابع اندک شمارشان برده اند و با حداقل امکانات بیشترین عرصه های رقابتی را ایجاد کرده اند که می توان به برخی از کشورهای آسیای شرقی و آسیای دور اشاره کرد.

 نسخه اقتصاد مقاومتی می‌تواند دغدغه‌های اقتصادی را کاهش دهد

مسئول مرکز هماهنگی و هم اندیشی راهبردی بسیج افزود: فضای مدیریتی حاکم بر اقتصاد و کارگزاران حاکم بر صحنه بسیار موثر بر اقتصاد هستند و هر اقتصادی که در رویکردهای مختلف موفق بوده اند از ضریب بالای مدیریت برخودار بوده است.

نصر با بیان اینکه نسخه اقتصاد مقاومتی می تواند دغدغه های اقتصادی را کاهش دهد، تصریح کرد:  اما تا کنون این نسخه شفابخش  اعمال نشده است.

وی اظهار کرد: ما یک نگاه دو گانه در گفتمان انقلاب اسلامی داریم، از زمانی که انقلاب اسلامی شکل گرفت سویه و نگاه ایدئولوژیک بوده است و برخی ها نیز با این نگاه نظری متفاوت دارند.

مسئول مرکز هماهنگی و هم اندیشی راهبردی بسیج تاکید کرد: ناهم‌سازی و ناهم‌گونی نظرات در این راستا اقتصاد را دچار چالش می کند و کسی که معتقد باشد از نسخه اقتصاد مقاومتی در اقتصاد کشور استفاده کند می تواند بر اقتصاد سر و سامان بخشد.

نصر عنوان کرد: تا کنون سیستمی شفاف در راستای اقتصاد این کشور  به وجود نیامده است، بنا بر این مولفه اول اتفاق نظر بر روی نظامی متناسب با کار ارزشی است و دوم وجود یک نفری که اراده داشته باشد سیستم اقتصاد مقاومتی را اجرا نماید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود  در خصوص عقب نشینی بانک ها از رسالت اصلی شان به گفت و گو پرداخت و اظهار کرد: بانک ها بلای جان اقتصاد شده اند و خود را به یک بنگاه اقتصادی درآورده اند.

رئیس جمهور باید فردی باشد که بداند چگونه با اقتصاد رفتار کند

مسئول مرکز هماهنگی و هم اندیشی راهبردی بسیج با توجه به قرارگیری در شرایط مهم انتخابات ریاست جمهوری گفت: اقتصاد پایه اقتدار یک کشور است و می تواند برون زا و درون زا باشد و رئیس جمهور باید فردی باشد که بداند چگونه با اقتصاد رفتار کند.

نصر با بیان اینکه  تعامل با دنیا را لازم می دانیم اظهار کرد: اما تعامل با یکی دو کشور خاص را حل کننده اقتصاد نمی دانیم، تعامل انحصاری با دو سه کشور نمی تواند مشکلات اقتصادی را حل کند بلکه تعاملات باید گسترده باشد و به دنبال نسخه متمرکز بودن در معادلات بین المللی،برطرف سازی مشکلات اقتصادی شدنی نیست.

وی گفت: عرصه بین المللی عرصه تبادل متوازن است و نباید اجازه دهیم منابع کشور را به چپاول ببرند و قطعا کشوری که بخواهد منافع اقتصادی اش را داشته باشد باید در جستجوی تمامی کشورهای دنیا باشد که چگونه به منفعت اقتصادی برسد.

مسئول مرکز هماهنگی و هم اندیشی راهبردی بسیج با بیان اینکه در مسیر انحصاری بودن مسیر غلطی است، خاطرنشان کرد: نگاه مدیریت جهادی بدون شناخت شب و روز متضمن حل مشکلات بخش خصوصی و تولید باشد که عدالت اقتصادی را حاکم کند.

نصر گفت: عدالت اقتصادی بر این باور نیست که هر کسی زور بیشتری داشت بهره بیشتری ببرد و اقتصادی که از این سیاست برخودار باشد اقتصاد سالمی را رقم نمی زند.

انتهای پیام/