ناکامی سودجویان در دست یابی به اشیای زیر خاکی/هرگونه حفاری به قصد بدست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع است + عکس
+ پ -
ناکامی سودجویان در دست یابی به اشیای زیر خاکی/هرگونه حفاری به قصد بدست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع است + عکس

فرمانده انتظامی شهرستان بندرلنگه با اشاره به جلوگیری از حفاری سودجویان در دستیابی به اشیای زیر خاکی گفت: افراد فرصت طلب با ایجاد حفره های در قبرستان قدیمی روستای رستمی به دنبال اشیای عتیقه بوده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سرهنگ محمود حافظی، فرمانده انتظامی شهرستان بندرلنگه در گفتگو با خبرنگار  مروارید نیوز گفت: ماموران در حین گشت زنی در حوزه استحفاظی شهرستان به مقداری زیادی دپوی خاک در بیابانهای اطراف روستای رستمی که به صورت غیر طبیعی انباشته شده بود توجه ماموران را به خود جلب کرد.

وی افزود: پس از جابجایی خاک ها متوجه وجود حفاری غیر مجاز گردیدند که در  بررسی های بیشتر مشخص شد محل مذکور گورستان بسیار قدیمی بوده که شرایط و تغییرات آب و هوایی آثار ظاهری آن را ازبین برده است .

حافظی در ادامه بیان کرد: افراد فرصت طلب که به دنبال اشیای زیر خاکی می گشتند با دستگاههای پیشرفته موفق به یافتن محل شده بودند و شبها مشغول به حفاری و در طلوع خورشید سپس درب چاه را پوشانده و مجدد به همین منوال اقدام می نمودند.

فرمانده اتظامی بندرلنگه در پایان با اعلام اینکه نیروی انتظامی نماد امنیت است، گفت: قطعا با توجه به شواهد و قرائنی که وجود دارد پیگیری موضوع تا حصول نتیجه نهایی در دستور کار بازرسان ناجا قرار خواهد گرفت.

گفتنی است: هرگونه حفاری وکاوش به قصد بدست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود. چنانچه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی انجام می‌شود علاوه بر ضبط اشیاء مکشوفه و آلات و ادوات حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff