تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

اجتماعی
کد خبر : 424568
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
ناکارآمدی طرح دولت برای کنترل اجاره بها؛

حاشیه نشین ها از اجاره بها رنج می برند

کاهش قدرت خرید مردم و رکود بی سابقه ی معاملات ملک،بازار مسکن را به سمت اجاره نشینی سوق داده است که این موضوع افزایش ۲۰ درصدی اجاره‌بها و فشار به اقشار حاشیه نشین را سبب شده است.

حاشیه نشین ها از اجاره بها رنج می برند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ موضوع مسکن همواره از دغدغه های جدی اقشار مختلف مردم بوده است و با کش و قوس های بسیاری بین معامله کنندگان همراه می شود. هر چند در فصل خرید و فروش و جابجایی و نقل وانتقال هستیم، اما آمد و شد در بنگاه های معاملات ملک با رکود همراه است.

مسکن در ایران تحت تاثیر سایر حوزه های اقتصاد است به گونه ای که تغییر و تحول در بخش های  اقتصاد می تواند به سرعت اثر بخشی خود را در بازار مسکن بگذارد.

رکود در بازار مسکن باعث کاهش خرید و فروش و افزایش اقبال به خانه های استیجاری شده است؛ این در حالی است که مردم مناطق حاشیه نشین برای اجاره مسکن با سختی هایی همراه هستند.

در شهر بندرعباس به نسبت سال های گذشته قدرت خرید مردم پایین آمده و این دلیل هجوم به سمت خانه های استیجاری شده است.

درسال جاری اجاره بهای مسکن  ۲۰ درصد افزایش یافته است

عبدالمجید ضعیفی معاون اتحادیه املاک گفت: به دلیل تحریم ها، کشور بالغ بر ۸ سال در بحران مسکن قرار دارد. بندرعباس در مقایسه با دیگر شهرهای کشور به دلیل تجاری بودن با رکود بیشتری روبرو است.

ضعیفی اظهار کرد: دولت برای از جلوگیری افزایش نجومی اجاره بها، طرحی را به مسکن و تعزیرت ارائه کرد که مالکان هر ساله ۹ درصد حق افزایش اجاره بها داشته باشند؛ در صورتی که این طرح نه تنها کارآمدی لازم را نداشته و بلکه در کنترل قیمت موثر نبوده‌است.

وی افزود: برای تعیین ثابت اجاره‌بها مصوبه یا قانونی توسط دولت و مجلس برای اتحادیه ابلاغ نشده و قیمت ها بر عهده خود مالکان است.

معاون اتحادیه املاک بیان کرد: خرید و فروش مسکن به طور بی سابقه ای همچنان در رکود به سر می‌برد و همین موضوع قدرت خرید مردم را کاهش داده است. مردم به سمت اجاره نشینی روی آورده‌اند که همین موضوع منجر به افزایش ۲۰ درصدی اجاره‌بها شده است.

ضعیفی در موضوع مسکن مهر نیز یادآور شد: مسکن مهر تا اندازه ای توانست مشکل مردم را حل کند ولی با ساخت و سازهای نامناسب استقبال عموم مردم نسبت آن کم شد.

محرومیت شدید شایسته شهر بندرعباس پایتخت اقتصادی کشور نیست

ساعد از مشاورین املاک مستقر در حاشیه ی شهر بندرعباس گفت: معاملات خرید و فروش مسکن با وجود فصل جابجایی، همچنان در رکود به سر می برد البته بازار خانه های استیجاری رونق زیادی دارد.

این مشاور املاک کاهش اجاره بها در شرایط موجود را بسیار بعید دانست و افزود: نظارتی بر اجاره بها از سوی دستگا های مربوط وجود ندارد؛ بنابراین اجاره بها توسط صاحب ملک یا به صورت توافق با مستاجر تعیین می شود.

رضا ساعد تصریح کرد: در منطقه ی حاشیه نشین شهر بندرعباس بدلیل درآمد کم مالی و بالا بودن اجاره بها حتی به درگیری میان مستاجر و موجر می انجامد تا جایی که وسایل مستاجر بیرون ریخته می شود. اگر خانه های مسکن مهر با شرایط مناسب تری برای همه اقشار مخصوصا اجاره نشین ها تداوم می یافت، مستاجران از گرفتاری و خانه به دوشی رها می شدند.

کارشناس مشاور املاک اظهار کرد: برخی از صاحبان ملک برای رفع نیاز های زندگی خود حاضر شده اند که خانه ی خود را کوچک کرده و به صورت مشترک اجاره بدهند تا هزینه های زندگی خود را تامین کنند. برخی از صاحبان ملک خانه خود را با قیمت های زیاد اجاره می دهند که مستاجران از تامین اجاره بهای آن عاجز هستند.

وی عنوان کرد: این محرومیت شدید شایسته شهر بندرعباس پایتخت اقتصادی کشور و جامعه اسلامی نیست. مسئولین باید به دنبال حل مشکل مسکن شهروندان باشند؛ نباید مردم ما در تنگا زندگی کنند که توانایی حتی هزینه های امر و معاش خود را هم نداشته باشند.

مسئولین به مناطق حاشیه نگاه عمیق تری داشته باشند

پوربرخورداری از مستاجران حاشیه نشین در مورد مشکلات اجاره بها گفت: اجاره بها نیاز به نظارت بیشتری از سوی دستگاه نظارت و بازرسی دارد چون هر ساله برای  اجاره خانه باید اجاره بهای بیشتری پرداخت کنیم. ثبات در قرارداد های بین مستاجر و موجر وجود ندارد.

وی گفت: بیشتر خانواده های حاشیه نشین  درآمد زندگی شان فقط از هزینه یارانه تامین می شود که صرف اجاره بها می شود و مسئولین به مناطق حاشیه نگاه عمیق تری داشته باشند.

این مستاجر در ادامه افزود: برخی از سرپرستان خانواده ها شغل و کار مناسبی ندارند و در فقر و فلاکت به سر می برند تا جائی که توان پرداخت اجاره بهای سیصدهزار تومان را هم ندارند. برای رفع مشکل های خود مجبور هستند که با چند خانواده دیگر به صورت مشترک زندگی کنند که این هم مشکلات خاص خود را دارد. حاشیه نشین ها از قشر ضعیف جامعه هستند و نیاز به توجه بیشتری توسط مسئولین دارند.

 

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=424568
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,584 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی