نان های محلی هرمزگان هویتی در سراشیبی فراموشی!!
+ پ -
نان های محلی هرمزگان هویتی در سراشیبی فراموشی!!

نان در زندگی قدیم استان نقشی اساسی داشته و نان های هرمزگان هویتی است که به دست فراموشی سپرده می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ؛نوازش گرم آفتاب ، شرجی و نمناکی هوا و دستان خسته از کار مرد هرمزگانی و چشمان خسته ، سینه ستبر و هیجان بی پایان کودک هرمزگانی ، بعد فراغت از کار و زحمت و تلاش و بازی کودکانه ، خیره به دستان پر مهر زن هرمزگانی است برای تجدید قوایی به رنگ سرخ سوراغ و مهیاوه و تابه آماده پخت نان لذیذی که گاه صبحانه و گاه شام خانواده در هرمزگان است .

این تصویری است از گذشته نه چندان دور هرمزگان که سفره هایشان زینت بخشیده می شد به انواع نان و کلوچه های خوشمزه و تازه و با آمدن نانوایی های صنعتی به اقسانقاط این استان ، کم کم بوی نان تازه تی موشی ، گرده ، چمچمو و کلوچه محلی از خانه ها رفت .

 

نان هایی که به سوراغ و مهیاوه تزئین و مزه دار و با روغن حیوانی ساخت دست و همت زنان خورده می شدند و گاهی خود یک وعده غذایی محسوب می گردید .
نمی دانم مزه نان تازه و داغ بود یا هوس شکم های گرسنه ، که همه خانواده را بر گرد تابه جمع می کرد و لحظاتی بی نظیر و فراموش ناشدنی را برای خانواده رقم می زد .

 

نان در زندگی قدیم استان نقشی اساسی داشته و  نان و خرما غذای اصلی مردم را تشکیل می داد؛ نان ها در اندازه ، سایز و کیفیت های زیادی بسته به استفاده و مناسبت خاص خود پخته می گردید و بطور مثال  نان های با طعم شیرین اغلب در صبحانه مصرف و نان های با طعم شور که سبک تر بوده در وعده شام خورده می شد این امر نشان دهنده اهمیت وعده های غذایی و بهداشت در تغذیه در بین مردم هرمزگان است .

 

کلوچه های شیرین و ترد و خوشمزه ای که شیرینی بخش مراسمات عروسی و شادی بود دیگر در این مراسمات جایی ندارند ، زیرا کلوچه های ساخت دستگاه های صنعتی به راحتی در دسترس مردم قرار گرفته است .

 

 

این عوامل موجب گردیده که حتی نام برخی از نان ها و کلوچه ها از یادها برود ، بطوری که کودک امروز کاملا با این مقوله بیگانه است و اشتغال زنان و کمبود وقت سرپرستان خانواده دیگر عاملی است که موجب عدم پرداختن به پخت نان در خانه گردیده است .

 

نان های هرمزگان هویتی است که به دست فراموشی سپرده می شود ؛ بیاییم با توجهی بیشتر و عمیق تر نسبت به حفظ این آثار ارزشمند بجا مانده از گذشتگان تلاش نماییم و در شناساندن آن به آیندگان سهمی داشته باشیم.

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff