نامه کری به روبیو: محدودیت موشکی ایران مربوط به قطعنامه است، نه برجام/آزمایش موشکی تهران در شورای امنیت بررسی می‌شود
+ پ -
نامه کری به روبیو: محدودیت موشکی ایران مربوط به قطعنامه است، نه برجام/آزمایش موشکی تهران در شورای امنیت بررسی می‌شود

یک وبگاه آمریکایی مدعی شد بر اساس اسناد محرمانه‌ای که بدست آورده است در برجام نسبت به انجام آزمایش‌های بالستیکی متعارف ایران بند محدود کننده‌ای وجود ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، وبگاه آمریکایی «واشنگتن فری بیکن» در خبری مدعی شد «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا به اطلاع یک سناتور معروف این کشور رسانده است که ایران در جریان برجام موفق شده است بر اساس شاخص‌هایی موشک‌های بالستیک خود را آزمایش کند.

بر اساس این گزارش، جان کری اخیرا به طور مکتوب به اطلاع «مارکو روبیو» سناتور جمهوری خواه این کشور رسانیده است که بر اساس توافق هسته‌ای هیچ مانعی برای آزمایش موشک‌های بالستیکی ایران که به ادعای واشنگتن‌فری بیکن می‌توان از آن‌ها برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای هم استفاده کرد، وجود ندارد.

این وبگاه آمریکایی مدعی شد که نسخه‌ای از مکاتبه جان کری با روبیو را به دست آورده که بر اساس آن هیچ مانعی در برجام برای آزمایش‌های موشکی بالستیکی ایران لحاظ نشده است .

بنابر ادعای وبگاه واشنگتن فری بیکن در بخشی از این نسخه آمده است: «آزمایش موشک بالستیکی متعارف از سوی ایران نقض برجام نیست.»

ظاهرا جان کری در توضیح به مارکو روبیو با بیان این‌که برجام شامل موارد این چنینی نمی‌شود، نوشته است: «موضوع موشک‌های بالستیک در مفاد قطعنامه جدید شورای امنیت مطرح شده، که معادل مفاد برجام نیست.»

وی همچنین نوشته است: «از آنجایی که شورای امنیت از ایران درخواست کرده تا هیچ فعالیت مرتبط با موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای آنکه قادر به حمله تسلیحات هسته‌ای باشند، انجام ندهد، بنابراین انجام چنین فعالیت‌هایی مغایر با قطعنامه شورای امنیت بوده و موضوع جدی برای بررسی در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود.»

به نوشته واشنگتن‌فری‌بیکن با این حال روبیو و دیگران از تغییر لحن قطعنامه در مورد موشک‌های ایران نگران هستند و می‌گویند که ادبیات به کار رفته در قطعنامه، دیگر الزام‌آور نبوده و ایران می‌تواند تصمیم‌ بگیرد که آن را رعایت کند یا نه.

بنا بر این گزارش، روبیو در پاسخ به کری نوشته است: «بر اساس قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل، منع انجام فعالیت روی موشک‌های بالستیک از سوی ایران، دیگر الزام‌آور نیست، بلکه در آن تنها از ایران “خواسته شده” که در هشت سال آینده، چنین اقدامی انجام ندهد. آیا این درست است؟ اگر ایران این “خواسته” بین‌المللی را نپذیرفت، چه تنبیهاتی در انتظارش است؟»

آنطور که این پایگاه دست راستی نزدیک به جمهوری‌خواهان مدعی شده، ظاهرا کری این مسئله را پذیرفته، اما گفته است که قطعنامه «اجازه نمی‌دهد که برنامه موشک‌های بالستیک ایران، در آسایش باشد.»

کری همچنین از بیان اینکه در صورت انجام آزمایش موشکی، ایران با چه جریمه‌ای روبرو می‌شود، خودداری کرده، اما گفته است که «اگر ایران چنین اقداماتی انجام دهد، برخلاف قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و یک موضوع جدی برای بررسی شورای امنیت خواهد بود.»

بحث محدودیت‌های موشکی و تسلیحاتی که به ترتیب قرار است برای هشت و پنج سال اعمال شوند، در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که یک هفته پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای صادر شد، آمده است. این مسئله چه در ایران و چه در آمریکا موجب مناقشات گسترده بوده است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff