ناخن جویدن نمایش اضطراب و عدم امنیت روانی کودک است/ راهکاری برای رهایی از فشارهای کوتاه مدت
+ پ -

یک کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه ناخن جویدن در حقیقت ابراز نشان دادن ناراحتی و اختلال روانی در کودک است، گفت: جویدن ناخن یک اختلال روانی و عادت است که عامل اصلی آن اظطراب و عدم امنیت در درون کودک است.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، ناهید دیناروند کارشناس‌ارشد روانشناسی بالینی، ناخن جویدن را در حقیقت ابراز نشان دادن ناراحتی و اختلال روانی در کودک عنوان کرد و گفت: ناخن جویدن یک اختلال روانی و عادت است که عامل اصلی آن اظطراب و عدم امنیت در درون کودک می‌باشد و ممکن است از سن ۱ تا ۵ سالگی شروع شود و به تدریج در ۹ تا ۱۵ سالگی شدت پیدا کند.  همچنین این عادت در دختران بیشتر از پسران دیده می‌شود.

وی در ادامه گفت: ناخن جویدن به صورت ناخودآگاه بوده و فرد با اطلاع دقیق و از روی آگاهی، انجام نمی دهند.

اثرات ناخن جویدن

این متخصص روانشناس، اثرات ناخن جویدن را در سرایت انواع میکروب‌ها به بدن و عفونت خون بسیار مؤثر دانست و گفت: ناخن جویدن منظره ناخوشایندی برای انگشتان کودک به وجود می‌آورد و به راحتی  انواع بیماری‌ها را به کودک منتقل می‌کند و همچنین خونریزی ناخن‌های انگشت کودکان احتیاج به درمان و تسکین دارد.

 ناخن جویدن عامل رهایی از سختی ها و فشارهای کوتا مدت گذرا است

دیناروند ناخن جویدن را عامل راهایی از فشارهای کوتاه مدت دانست و افزود: کودک با احساس اظطراب و عدم امنیت در خود یا برای تسکین فشارهای روحی، دلواپسی‌ها، بی‌تکلیفی‌ها و یا درگیری و مشاجره‌ای که با والدین دارد، اقدام به ناخن جویدن می‌کند.

وی ادامه داد: تماشای فیلم‌های ترسناک، یا تقلید کودکان در امر ناخن جویدن از دیگران مانند پدر  و مادر یا خواهر و برادر …از دیگر عوامل ناخن جویدن در کودکان است.

این کارشناس ارشد روانشناسی، ناخن جویدن را عکس‌العمل کودک در مواجه با صحنه دعوا و مشاجره والدین با یکدیگر عنوان کرد و افزود: ممکن است در ابتدا ناخن جویدن به صورت عادت قمداد نشود ولی اگر هم به صورت عادت درآمد نباید منتظر توقف خود به خود آن در کودک باشیم  بلکه باید در پروسه درمانی قرار گیرد.

راه کارهای جلوگیری از ناخن جویدن

این کارشناس ارشد روان شناسی بالینی، شناخت عوامل ناخن جویدن در کودکان را از مواردی برشمرد که باید در شناخت آن دقت کرد و گفت: نباید از کودک بپرسیم چرا ناخن‌هایت را می‌جوی و منتظر پاسخ  از کودک و سرزنش وی باشیم، بلکه باید خودمان دقت داشته باشیم که کودک در چه مواردی اقدام به ناخن جویدن می‌کند و چه مساله‌ای موجب به هم ریختن آرامش وی می‌شود چرا که این توجه بزرگترین گام اساسی برای درمان این عارضه است.

وی، دومین راه برای جلو گیری از ناخن جویدن را، کوتاه کردن ناخن‌های کودکان دانست و گفت : اگر ناخن کودکان بلند باشد او تمایل و تحریک بیشتری برای جویدن ناخن‌هایش پیدا می‌کند ولی اگر برای همیشه ناخن‌های کودک کوتاه و سوهان زده باشد میزان تکرار جویدن آنها کمتر می‌شود.

دیناروند ادامه داد: هیچ گاه کودکان را به علت ناخن جویدن دعوا و سرنش نکنید زیرا با تحقیر و تنبیه علاوه بر اینکه علت را پیدا نمی‌کنید و در نتیجه هیچ کمکی هم به درمان کودک نکرده اید.

این متخصص روانشناسی ادامه داد:  سرزنش کودکان به علت ناخن جویدن موجب می‌شود اطمینان به نفس کودک پایین بیاید و او را دچار اختلال‌های روانی دیگر از جمله  تیک زدن‌های عصبی کند.

وی، پرت کردن حواس کودکان به چیزی دیگری در حین ناخن جویدن؛ از دیگر راهکارهای جلوگیری از این عمل دانست و گفت: باید حواس کودکان را چیزهایی مانند مهارت‌های انگشت‌ها در کارهای دستی و یا قیجی کردن کاغذهای رنگی و نیز نقاشی کشیدن، پرت کرد.

دیناروند با بیان اینکه باید از راه کارهای غلطی مانند زدن مواد تند همچون فلفل یا داروهای تلخ به ناخن‌های کودک خودکاری کرد، گفت: این پیشنهادها نه تنها موثر نیست بلکه به عنوان راه درمان علمی  و کاربردی شناخته نشده اند.

وی بهترین روش جلوگیری از ناخن جویدن را کاهش هیجانات در اظطراب و عدم امنیت دانست.

 دیناروند با تأکید بر اهمیت حرف زدن با کودک برای شناغت علل ناخن جویدن و شنیدن حقایق از زبانش، تصریح کرد: شنیدن علت اظطراب و ناآرامی از زبان کودک در برطرف کردن دلایل و پیشگیری از عمل ناخن جویدن تاثیر گذار است.

۲۰در صد ناخن جویدن کودکان تا نوجوانانی ادامه پیدا می‌کند

این کارشناس ارشد روان شناسی بالینی با بیان اینکه ۲۰درصد ناخن جویدن کودکان به صورت عادت تا سن نوجوانانی «سن ۱۶ سالگی» ادامه پیدا می‌کند، یاد آور شد: حتی از این تعداد ۲۰ درصد آنها تا سن بزرگسالی عادت ناخن جویدن را ادامه می‌دهند.

۱۰ تا ۲۰ درصد ناخن جویدن کودکان تقلیدی است

وی با ذکر اینکه ۱۰ تا ۲۰ درصد ناخن جویدن کودکان عمل تقلیدی است، یادآور شد: کودکان با دیدن ناخن جویدن والدین یا نزدیکانشان و تقلید از آنها به این عارضه دچار می‌شوند.

۳۸ درصد کودکان در سن ۴ تا ۶ سالگی  ناخن می‌جوند

این متخصص روانشناس با بیان اینکه ۳۸ درصد کودکان ۴ تا ۶ ساله ناخن می‌جوند، تصریح کرد: ناخن جویدن  تا ده سالگی به اوج می‌رسد و ممکن است در دختران تا ۱۱ سالگی ادامه داشته باشد و در پسرها تا سن ۱۳ تا ۱۴ سالگی و حتی تا ۱۶ سالگی نیز ادامه پیدا کند و طبق آمارها، ۲۰ درصد این کودکان تا دوران نوجوانی نیز ناخن جویدن را به صورت عادت در خود حفظ کرده‌اند.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff