تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 475547
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
زلزله خاموش در گلستان خلیج فارس؛

میناب به کام زمین فرو می رود/ اظهارات مسئولان تنها از ناچاری و فشار افکار عمومی است

در چند سال اخیر به دلیل وجود خشکسالی های پیاپی هرمزگان و همچنین برداشت آب از منابع زیر زمینی شاهد بروز پدیده ایجاد فرونشست و شکاف در بیشتر روستاهای میناب و شهرهای آن هستیم که میناب را در آستانه بلعیدن قرار داده است.

میناب به کام زمین فرو می رود/ اظهارات مسئولان تنها از ناچاری و فشار افکار عمومی است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز در حدود ۱۸ سال اخیر استان هرمزگان با پدیده خشکسالی پیاپی روبرو بوده که این بار دامنه خسارت های خشکسالی، حفر چاه های غیر مجاز، کاهش بارندگی ها، برداشت و کاهش بی رویه آب های زیرزمینی و کشاورزی سنتی به حدی شده که پدیده فرونشست و شکاف در زمین را ایجاد کرده که این پدیده دامن مردم شهرستان میناب و بیشتر روستاهای آن را در برگرفته است.

تشدید پدیده خشکسالی در استان هرمزگان خود را به گونه فرو چاله ها و فرو نشست زمین نشان داده است که نگرانی بی حدی را برای مردم و کشاورزان مینابی ایجاد کرده است.

علی زائری پور، یکی از فعالان محیط زیست میناب در گفتگو با خبرنگار با اشاره افزایش فروچاها در میناب، اظهار کرد: بیش از ۵۰ روستای میناب، روستاهای حاشیه رودخانه میناب ، دشت مرکزی، شهر میناب و بندزرک درگیر با فروچاله ها هستند.

این فعال محیط زیست میناب به دلایل ایجاد فروچاله در میناب اشاره کرد و گفت: برداشت غیر مجاز آب از سفره های زیرزمینی، شامل برداشت روزانه ۶۱ حلقه چاه کمک کانال از بستر دشت جهت تامین آب باغداران و کشاورزانی که حق آبه رودخانه سد میناب داشتند که از اوایل دهه هشتاد حفر این چاه ها به منظور تامین آب باغداران انجام شد.

لزوم قطع برداشت از منابع زیر زمینی

زائرپور با بیان اینکه میزان برداشت این چاه ها بیش از ۲۵۰۰ لیتر در ثانیه بوده است، بیان کرد: این میزان آب که حق باغداران و کشاورزان بود را از آبخوان ها برداشت کرده تا آب سد را تمام و کمال به بندرعباس انتقال دهند.

وی ادامه داد: تعداد ۱۶ حلقه چاه نیز در بستر رودخانه میناب حفر و روزانه بیش از ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه آب را از سفره های زیر زمینی استخراج می کرد و مستقیما به بندرعباس انتقال داده می شد.

فعال محیط زیست مینابی، قطع حق آبه رود میناب و بستن آبراه ها به بهانه جلوگیری از هدر رفت و ذخیره روان آب ها و بدون در نظر گرفتن حق آبه زیست محیطی رودخانه یکی دیگر از دلایل افزایش فروچاله ها عنوان کرد.

میناب در آستانه بلعیده شدن

زائرپور نخستین راه جلوگیری از افزایش فروچاله ها را قطع هر گونه برداشت آب از دشت دانست و گفت: برداشت از چاه های کمک کانال و چاه های باغداران باید قطع شود.

وی در ادامه تصریح کرد: باید عزمی در متولیان به وجود آید تا علاوه بر تامین آب باغداران از سد میناب، سایر چاه های موجود در دشت را مدیریت کرده و در یک چشم انداز میان مدت کلیه برداشت ها از دشت به حداقل ممکن برسد.

این فعال محیط زیست میناب اظهار کرد: با تخصیص حق آبه زیست محیطی رودخانه زمینه تغذیه طبیعی دشت فراهم شود و علاوه بر آن از روش های نوین تغذیه مصنوعی، آبخیزداری و آبخوانداری نیز استفاده شود.

 

زائر پور بیان کرد: در مورد مصرف باغداران و کشاورزان بعد از تامین آب از سد میناب می توان با ایجاد سامانه های نوین آبیاری و الگوهای نوین کشت برای مصرف کمتر برنامه ریزی و آن را به انجام رساند.

وی با بیان اینکه فروچاله مشکلاتی را برای مردم این شهرستان ایجاد کرده است، گفت: مشکلات فروچاله ها شامل تخریب منازل و تبعات آن، تاسیسات، جاده ها، از بین بردن و غیر قابل استفاده کردن سطح وسیعی از زمین های زراعی و باغی که روزگاری نخلستان و باغ بوده را ایجاد کرده است.

فروچاله ها زنگ خطری برای میناب

فعال محیط زیست میناب ادامه داد: زمین های کشاورزی میناب هم این روزها با فروچاله ها درگیر شده اند و علاوه بر این حیوانات اهلی و حتی وحشی که در این فروچاله ها می افتند امکان زنده ماندن آنها بسیار کم که در این باره مستنداتی نیز موجود است.

زائرپور در ادامه تصریح کرد: یک مورد گزارش از افتادن یک فرد در فروچاله وجود دارد که شخص نتوانسته از آن بیرون بیاید و بعد از گذشت یک شبانه روز که از او خبری نبوده در پی آن می گردند تا او را در یکی از فروچاله های اطراف زمین کشاورزی اش پیدا می کنند.

وی افزود: با توجه به فعالیت های صورت گرفته چند سال اخیر انجمن نگاهبانان جلگه میناب و اطلاع یابی مسئولان ذیربط با برگزاری همایش ها و دعوت از مسئولان و متخصصان داخلی و خارجی و ایجاد حساسیت در بین مردم و مسئولان، نگاه ها به میناب تغییر کرده اما بیشتر ظاهری است.

فعال محیط زیست هرمزگانی بیان کرد: البته نمی توان منکر قدم های مثبت انجام شده در زمینه با فروچاله بود اما این اقدامات مثل این است که فرد مبتلا به بیماری سختی باشد و برای او فقط یک مسکن تجویز شود.

برخی اقدامات مسئولان از ناچاری فشار و افکار عمومی است

زائرپور افزود: مهمترین مسئله ای که وجود دارد این است که عزم جدی و هدفمند برای رفع بحران فروچاله ها در میناب وجود ندارد و اقدامات انجام شده از سر ناچاری و فشار افکار عمومی بوده است.

وی خاطر نشان کرد: برای رفع بحران باید تمام دستگاه ها و ارگانهای مرتبط تحت عنوان کارگروه ویژه احیای دشت میناب فعالیت های متمرکزی برای علاج بخشی دشت میناب داشته باشند از برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت باید صورت گیرد.

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=475547
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,106 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی