میراث فرهنگی برجسته ترین سند ملی هویت تاریخی یک ملت است/۲ محصول صنایع دستی مهر اصالت یونسکو دریافت کردند
+ پ -
میراث فرهنگی برجسته ترین سند ملی هویت تاریخی یک ملت است/۲ محصول صنایع دستی مهر اصالت یونسکو دریافت کردند

مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان گفت :میراث فرهنگی به عنوان برجسته ترین سند ملی هویت تاریخی یک ملت است و می تواند در عرصه بین المللی در تبادل فرهنگ و افکار موثر باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از خانه فرهنگ و هنر استان هرمزگان ، محسن ضیایی مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان در مراسم روز جهانی صنایع دستی و تقدیر از پیشکسوتان صنایع دستی هرمزگان و صنعتگران دارای مهر اصالت، یکی از افتخارات هر ملت و کشوری، صنایع بومی و دستی آن کشور دانست و اظهار کرد: این هنر و صنعت بی بدیل و بی رقیب حاصل ذوق و هنر، سلیقه، ابتکار و خلاقیت هنرمندان و صنعتگران عزیزی است که صبورانه آداب، سنن و رسوم و در یک کلام پیام فرهنگی نسل ها را در محصولات تولیدی شان متجلی کرده و از آن پاسداری کنیم.

 

ضیایی با بیان اینکه صنایع دستی اصلی ترین سند هویت تاریخی ملت ها و بخشی از میراث فرهنگی ما است، بیان کرد : نسل امروزی ما بایدبداند که از چه پشتوانه فنی ، تکنیکی و هنری برخوردار بوده است تا به راحتی خود را در هجمه فرهنگی غربی ها نبازد و دل به ارزش های بیهوده آنان نبندد و اسیر پدیده از خود بیگانگی یا الیناسیون نگردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان هرمزگان افزود : خانه صنایع دستی در بندرکنگ و روستای حسن لنگی و یک مرکز تخصصی صنایع دستی در روستای شهید مردان سیریک در هفته صنایع دستی افتتاح می شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده ازظرفیت وتخصص دانشجویان واساتید رشته صنایع دستی جهت توسعه صنایع دستی باید استفاده شود،اظهار کرد : با اتاق بازرگانی درخصوص صادرات صنایع دستی به خارج از کشور تعامل شده است.

وی اضافه کرد : به منظور حمایت از صنعتگران صنایع دستی وبازوی سازمان باهمکاری اداره تعاون به زودی اتحادیه تعاونی های صنایع دستی استان تشکیل می گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان هرمزگان عنوان کرد : تاکنون ۲ اثر صنایع دستی هنرمندان این استان  مهراصالت بین المللی(یونسکو) دریافت کرده اند و ۷ اثر هم دارای مهر اصالت ملی که از طرف سازمان میراث استان به هنرمندان اعطاء شد.

وی با بیان اینکه بازارچه صنایع‌دستی به‌عنوان یک پیام‌رسان جدی از فرهنگ و تمدن ایران اسلامی در جهان نقش ایفا کند، تصریح کرد: خانه‌های صنایع‌دستی در کشور به‌ منظور حمایت از این بخش راه‌اندازی شده و اکنون بازارچه صنایع دستی در میناب که زمین بازارچه مشخص شده و این سازمان پیگیر ساخت این بازارچه صنایع دستی است.

وی با اشاره به اینکه راه ‌اندازی بازارچه صنایع دستی علاوه بر معرفی صنایع دستی کشور به مسافران و گردشگران می‌توانند نقش به‌سزایی در بهبود وضعیت اقتصادی هنرمندان نیز داشته باشد، افزود: با توجه به حضور ملیت‌های مختلف خارجی در هرمزگان این بازارچه فرصت ارزشمندی برای معرفی هنرمندان و صنایع دستی آنها است.

ضیایی ادغان کرد : مهر اصالت گواهینامه ای است که  ازسوی یونسکو و با هدف حفظ و احیاء و نیز تداوم فعالیت مشاغل و ارزش های بومی و سنتی به مصنوعات صنایع دستی اصیل و کیفی هنرمندان و صنتعگرانی که با بهره گیری از مهارت های حرفه ای، الگو و مفاهیم سنتی و با تکیه بر ابداع خلاقیت، تولید می کنند، اعطا می شود.

وی تاکیدکرد: اعطای مهر اصالت به رشته های مختلف صنایع دستی ایران، امید تازه ای به صنعتگران این صنایع برای حفظ اصالت فرهنگی آثار تولیدی و جلوگیری از ورود مصنوعات مشابه بدلی، می دهد.

وی بیان داشت : این آثار نیز به تدریج مورد داوری بین المللی یونسکو قرار می گیرد و درصورت تایید این سازمان، به آنها نیز مهر اصالت اعطا خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان هرمزگان مهمترین کار برای حمایت از صنعتگران، ارائه وام کم بهره به صنعتگران است عنوان کرد.

درپایان از پیشکسوتان صنایع دستی ودارندگان مهر اصالت تقدیرشد.

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff