موفقیت طرح اصلاح نژاد بز بومی در شهرستان خمیر
+ پ -
موفقیت طرح اصلاح نژاد بز بومی در شهرستان خمیر

مدیر جهاد کشاورزی بندر خمیر از اصلاح نژاد بز بومی با هدف افزایش راندمان تولید و تسهیل شرایط صادرات دام خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حمید دولتی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خمیر در گفت‌وگو با خبرنگار لوار اظهار داشت: اصلاح نژاد بز بومی شهرستان این امکان را به دامداران و تولید کنندگان فراورده‌های لبنی و گوشت قرمز می‌دهد تا با راندمان بیشتری شیر و گوشت تولید کنند و نیز صادرات این ظرفیت بزرگ اشتغال‌زایی پس از تأمین نیازهای داخلی به دیگر کشورها را در دستور کار خود قرار بدهند.

وی ضمن ارائه بخشی از دست‌آوردهای موفق این طرح افزود: از مجموع ۹۰ زایش بزغاله در این طرح دو رأس سه قلو، ۵۲ رأس تک قلو و ۱۶ رأس دو قلو زایش صورت گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خمیر همچنین گفت: یکی از برنامه‌هایی که سازمان جهاد کشاورزی در دستور کار قرار دارد اصلاح نژاد بز بومی استان است که موفقیت این طرح باعث می‌شود شیر و گوشت مورد نیاز جامعه از دل این طرح بیرون بیاید.

دولتی اسفنج‌گذاری، تلقیح مصنوعی، رکورد گیری وزن از گله مادر و بز نر، انتخاب بز نر برتر و پلاک کوبی را از مهمترین راه‌های اصلاح نژاد بز بومی شهرستان خمیر عنوان و اضافه کرد: سال گذشته طرح اصلاح بز بومی در دستور کار قرار گرفت و در این طرح ۱۰۰ رأس بز پایش و وارد طرح شد که از این میزان ۹۰ رأس بزغاله با نژاد اصلاح شده زایش شده است.

دبیر کارگروه کشاورزی شهرستان خمیر در پایان ضمن تشکر از دامداران و کسانی که از این طرح استقبال کردند گفت: ۶۸۰ میلیون ریال از اعتبارات ملی بهبود و افزایش تولیدت دامی و نیز توسعه خدمات دامپروری در اختیار شهرستان قرار گرفت و امید می‌رود این روند ادامه داشته باشد.

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff