موسسه حقوق بشر بحرین در مورد نامزدی شیخ سلمان به حامیان فیفا هشدارداد
+ پ -
موسسه حقوق بشر بحرین در مورد نامزدی شیخ سلمان به حامیان فیفا هشدارداد

کارزار حمایت از دمکراسی بحرین در نامه ای به حامیان مالی اصلی فیفا در مورد تلاش شیخ سلمان برای تصاحب کرسی ریاست نهاد حاکم بر فوتبال جهان، نگرانی هایی را مطرح کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا نامزد جدی جانشینی سپ بلاتر در انتخابات اسفند ماه محسوب می شود، اما موسسه حقوق بشر و دمکراسی بحرین تاکید دارد که شیخ سلمان هنوز باید به سوالاتی در مورد نقش خود در مجازات باشگاهها بعد از قیام سال ۲۰۱۱ در این کشور، پاسخ بگوید.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی بحرین، شیخ سلمان اذعان کرده است که از او خواسته شد ریاست یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی نقش فوتبالیست ها و ورزشکاران را در این قیام به عهده بگیرد. اما وی گفت این کمیته هیچ گاه به طور رسمی تشکیل نشد.
موسسه حقوق بشر و دمکراسی بحرین در نامه ای به شرکت های کوکاکولا، مکدونالد، ویزا، آدیداس، بادویزر، گازپروم و کیا اظهار داشت که فدراسیون فوتبال بحرین که شیخ سلمان در آن زمان ریاست آن را به عهده داشت، شش باشگاه را به دلایل سیاسی تعلیق و مجازات کرده است.
سید احمد الوادایی از اعضای این موسسه گفت: ما امیدواریم حامیان مالی فیفا نامه ما را بطور کاملا جدی بررسی کنند و بلافاصله پاسخ مقتضی به آن دهند. شیخ سلمان رهبری مجازات سیاسی باشگاهها را به عهده داشت.
وی گفت: کوکاکولا خواستار فیفا پاسخگو شده است. آنچه در بحرین رخ داد یک علامت سیاه در تاریخ آن است و شیخ سلمان برای نقشی که ایفا کرده است باید پاسخگو باشد.
شش باشگاه در نامه ای که گاردین آنها را رویت کرده است، از فدراسیون بحرین خواسته بودند دیدارهای آنها به دلایل امنیتی با توجه به شرایط امنیتی کشور به تعویق بیفتد. این باشگاهها بعدا مجازات شدند و دو باشگاه به دسته پایین تر سقوط کرد.
براساس ، گزارشی که آوریل ۲۰۱۱ در تارنمای خبرگزاری بحرین منتشر شده است، شورای اجرایی فدراسیون بحرین بر اهمیت فعالیت براساس تصمیم های کمیسیون تحقیق در مورد همه کسانی که رهبری و پادشاهی بحرین را رنجاندند و محروم کردن همه کسانی که شرکت آنها در این رویدادها ثابت شده است شامل مسئولان، داوران و اعضای کمیته های فدراسیون بحرین تاکید کرده است.
شیخ سلمان در سال ۲۰۱۳ با حمایت بلاتر به ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا رسید. او بعد از کنار رفتن میشل پلاتینی از رقابتهای انتخاباتی فیفا تصمیم گرفت نامزد این سمت شود.
فیفا اذعان کرده است که بحران فساد به امور مالی این نهاد ضربه زده است و حامیان مالی جدید تمایلی به همکاری با فیفا ندارند.
نیکلاس مکگیهان پژوهشگر دیده بان حقوق بشر گفت: در دورانی که فیفا بزرگترین بحران تاریخ خود را تجربه می کند، به نظر می رسد انتصاب مردی که ظاهرا مسئول مجازات باشگاههایی است که به یک رژیم آدمکش وفاداری خود را نشان نداده اند، یک خودکشی سازمانی است.
شیخ سلمان همواره اتهام دست داشتن در شناسایی بازیکنانی را که به علت شرکت در راهپیمایی ها زندانی و شکنجه شدند، رد کرده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در سال ۲۰۱۱ گزارش داد که بیش از ۱۵۰ ورزشکار، مربی و داور که از طریق عکس های راهپیمایی هایی شناسایی شده بودند، به زندان افتادند.
شیخ سلمان هفته گذشته با رد این اتهامات گفت: برخی دستور کاری دارند، اما تلاش برای پاسخ دادن به آنها تلف کردن وقت است و فکر می کنم این کار قبلا توسط نهادهای مورد نظر در فیفا و ای اف سی انجام شده است.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff