موج سواری ویروس منحوس در تاکسی‌های شهری/ حقوق شهروندی که توسط شهروند پایمال می‌شود

تاکسی های شهری را می توان یکی از بسترهای اصلی انتقال ویروس کرونا دانست، اما این موضوع بستگی به اهتمام شهروندان نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کرونا با آن همه یال و کوپالش و استرسی که در دل مردم جهان به جای گذاشت، این روزها اسیر دست و پنجه مردمی قرار گرفته است که با رعایت اصول بهداشتی و مراقبتی، این ویروس منحوس را زمین گیر کرده اند.

اما  این ویروس منحوس که در ابتدای حضورش فاجعه انسانی را در سطح گیتی به نمایش گذاشت، امروزه نیز در کمین بسیاری از انسان ها در جامعه است.

شاید مهم ترین رده سنی را که کمترین درگیری با کووید۱۹ داشته اند را کودکان می دانستیم اما با گسترش سویه های جدید این ویروس، کودکان نیز در امان نماندند تا جایی که بیمارستان های کودکان نیز بخش کووید را به سایر بخش ها اضافه کردند.

مهم ترین مساله در کاهش آمار مبتلایان و همچنین کاهش در مرگ و میر انسانی بر اثر این ویروس را می توان همه گیری واکسن کووید و بخش اعظمی از آن را میدون رعایت اصول پیشگیری و بهداشتی توسط شهروندان دانست اما این روزها برخی ها هم هستند که این اصول را نقص کرده و باعث ادامه جولان ویروس کرونا در جامعه می شوند.

تاکسی ها و اتوبوس های شهری را می توان یکی از نقاط و بسترهای اصلی برای انتقال این ویروس دانست، چرا که تراکم جمعیتی و مسافتی باعث می شود که با عدم رعایت اصول پیشگیری، سایر مسافرین را نیز درگیر این بیماری خطرناک نمود.

هوای گرم و پر از شرجی بندرعباس می تواند در شرایط ماسک زدن شهروندان، کمی کار را سخت کند، اما این دلیل قابل توجیهی برای عدم رعایت پروتکل های بهداشتی نمی باشد.

برای داشتن جامعه ای پویا همه مسئولیت پذیر باشند

صادقی یکی از شهروندان بندرعباسی در گفت و گو با خبرنگار هرمز در خصوص عدم رعایت اصول پیشگیری از ویروس کرونا در جامعه اظهار کرد: برای داشتن جامعه ای پویا همه افراد باید مسئولیت پذیر باشند و اصول اولیه پیشگیری از ویروس کووید۱۹ را رعایت کنند.

این شهروند بندرعباسی با بیان اینکه حضور در جامعه به خصوص در وسیله های حمل و نقل عمومی می تواند یکی از بسترهای اصلی انتقال این ویروس باشد، گفت: عدم رعایت برخی از شهروندان می تواند بخش اعظمی از حاضرین در وسایل نقلیه عمومی به خصوص تاکسی ها را درگیر این ویروس پر خطر نماید.

وی با تاکید بر اینکه روزهای خیلی بدی را در ابتدای حضور این ویروس سپری کرده ایم، گفت: امیدوارم با رعایت پروتکل های بهداشتی توسط شهروندان، در پایان بخشیدن به عمر چند ساله این ویروس تلاش مضاعفی کرده باشیم.

برخی از شهروندان دچار عادی انگاری شده اند

حیدری یکی از بانوان شهرستان بندرعباس نیز در گفت و گو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: متاسفانه برخی از شهروندان در تاکسی های شهری با عادی انگاری کرونایی مواجه شده اند و رعایت اصول اولیه از سوی راننده تاکسی نیز گوشزد نمی شود.

بانوی بندرعباسی تصریح کرد: در برخی از تاکسی های شهری نیز شاهد بوده ام که خود راننده نیز از ماسک به عنوان اولین و جدی ترین وسیله پیشگیری استفاده نمی کند و این عمل باعث اتفاق های جبران ناپذیری برای شهروندان می شود.

وی با بیان اینکه رعایت اصول پیشگیری از ویروس منحوس کرونا در وسایل نقلیه عمومی به خصوص اتبوس ها و تاکسی های شهری را باید جدی بگیریم، خاطرنشان کرد: حتی خود شهروندان نیز می توانند مطالبه گر این موضوع باشند و با افرادی که اصول پیشگیری را رعایت نکرده اند به صورت قاطع برخورد کنند و مطالبه اصلی شان عدم حضور آنها در این وسایل نقلیه عمومی باشد.

عدم استفاده از ماسک خطرناک است

دکتر فاطمه نوروزیان عضو ستاد اطلاع رسانی پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا کشور در گفت‌وگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: استفاده نکردن از ماسک به دلیل اینکه ما در حال حاضر در جامعه هنوز گردش ویروس را داریم، می تواند بسیار خطرناک باشد.

نوروزیان افزود: به لطف خدا واکسیناسیون بسیار خوبی در سطح کشور و استان هرمزگان انجام شده اما واکسن به تنهایی نمی تواند در ابتلا به بیماری پیشگیری کند و در کنار آن با رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص در جاهای پرخطر، می توانیم خیلی بهتر از خود و خانواده مان در برابر این ویروس خطرناک محافظت کنیم.

وسایل نقلیه عمومی یکی از نقاط پرخطر کرونایی است

وی یکی از نقاط پرخطر را وسایل نقلیه عمومی شهری عنوان و ابراز کرد: اتوبوس ها، مینی بوس ها و تاکسی های شهری در شهر بندرعباس به دلیل گرمای هوا و روشن بودن کولر از یک سو و از سویی دیگر بالا بودن شیشه های این وسایل نقلیه عمومی، می تواند در صورت عدم استفاده از ماسک توسط شهروندان و راننده وسیله نقلیه، خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

عضو ستاد اطلاع رسانی پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا کشور با اشاره به اینکه در استان هرمزگان به خصوص در غرب شهرستان بندرعباس صنایع زیادی وجود دارند که کارمندان آنها روزانه در وسایل حمل و نقل تحت اختیار شرکت، در حال تردد هستند، گفت: رعایت اصول بهداشتی به خصوص ماسک، رعایت فاصله و تهویه در این وسایل نقلیه نیز ضروری می باشد.

عادی انگاری آفت کنترل و مدیریت بیماری

نوروزیان اظهار کرد:یکی از آفت‌های کنترل و مدیریت بیماری ها، عادی انگاری است، هر کشوری که مردمان آن با عادی انگاری کرونایی روبرو شدند، پیک جدید کرونایی در آن کشور آغاز شده است که متاسفانه روزانه تعداد زیادی مرگ و میر دارند که نتیجه دست کم گرفتن این بیماری بوده است.

آمار استفاده از ماسک به ۵۰ درصد از افراد جامعه رسیده است

وی در خصوص عادی انگاری کرونا در سطح استان هرمزگان گفت: عادی انگاری در کل کشور و استان هرمزگان وجود دارد اما این آمار در این استان جنوبی نسبت به سایر استان های کشور کمتر است، اما متاسفانه آمار استفاده از ماسک به ۵۰ درصد از افراد جامعه رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در پایان با بیان اینکه برخی از افراد جامعه هنوز دوزهای تکمیلی واکسن کرونا را دریافت نکرده اند، خاطرنشان کرد: عدم رعایت پروتکل های بهداشتی می تواند برای این گروه از اقشار جامعه نیز خطرآفرین باشد.

گزارش: محمدامین عالی پور

انتهای پیام/