مواد مخدر روان گردان بمبی ساعتی در مسیر سلامت جامعه است/ تب لاغری عامل گرایش زنان به مصرف شیشه
+ پ -
مواد مخدر روان گردان بمبی ساعتی در مسیر سلامت جامعه است/ تب لاغری عامل گرایش زنان به مصرف شیشه

کارشناس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان بستک اظهار کرد:ترکیبات روان گردان به بمب ساعتی در مسیر سلامت جامعه تبدیل شده اند و این درحالی است که درمان معتادان به این مواد مخدر شیمیایی پیچیده تر است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از جهانگیریه، نوروزی کارشناس پیشگیری از مواد مخدر در شهرستان بستک گفت : پدیده اعتیاد به مواد مخدر که زلزله خاموش نیز نامیده می شود، مسئله ای جهانی است که همه کشورها به نوعی با آن درگیرند و هر یک با توجه به زیر ساخت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خود راه حل هایی را برای برخورد با این معضل بر می گزینند، افزایش جمعیت جوان ٬میزان آسیب پذیری جوامع را به لحاظ مصرف مواد مخدر مصنوعی مضاعف نموده است زیرا جوانان امروزی یا به منظور حس کنجکاوی خود به دنبال هم گرایی با روند تحولات اجتماعی جهانی و هویت یابی و یا برای رهایی از فشارهای اجتماعی٬ فرار از مشکلات و مسئولیت ها به سوی مصرف انواع مواد مخدر بویژه مواد مصنوعی پناه می برند.

وی وجود باورهای اعتقادی غلط در حوزه مواد روان گردان، پائین بودن سطح آگاهی خانواده ، جوانان و نوجوانان از عواقب سوء مصرف مواد مخدر و عدم آشنایی خانواده ها از مهارت های زندگی به ویژه نوع رفتار و ارتباط با فرزندان را از عوامل گرایش به مواد مخدر دانست.

کارشناس پلیس مبارزه با مواد مخدر بااشاره به به اینکه ضعف ایمان ، نداشتن تحمل در مقابل مشکلات ، ضعیف بودن پیوند عاطفی در بین اعضاء خانواده و همچنین ارتباط با دوستان نامناسب و ناباب از مهم ترین علل گرایش افراد به مواد مخدر می باشد.

نوروزی سپس به باورهای غلط در بین خانمها که مصرف شیشه باعث لاغری می شود پرداخت و گفت: در دنیای امروزی زنان توجه زیادی به اندام خود دارند و زنانی را داریم که برای کاهش وزن رو به مصرف شیشه روی آورده اند یا حتی در بسیاری از مواقع برخی در آرایشگاه ها این ماده را توزیع می کنند و توصیه می کنند که تناسب اندام پیدا خواهید کرد و طبیعتا آنقدر شیشه سنگین است که فرد را معتاد می کند و قادر به کنار گذاشتن آن نیست.

وی همچنین به مضرات مصرف شیشه پرداخت و بیان داشت، از اثرات منفی دیگر شیشه می توان احساس رخوت، شل شدن عضلات صورت، ضعیف شدن تنفس، افزایش ضربان قلب، کاهش اشتها، یبوست و تهوع نام برد، موادمخدر باعث تغییر رنگ روی افراد می شود و متاسفانه لاغر شدن دلیلی است که برخی از دختران و زنان به مصرف این ماده می باشد، شیشه بر خلاف نظرات افراد که اعتیاد نمی آورد شدیداً موجب وابستگی فرد به آن می شود و فرد بعد از هر بار استفاده ولع بیشتری به مصرف آن پیدا می کند.

وی با تاکید بر اینکه آثار مخرب جسمی و روانی مواد مخدر صنعتی و روان گردان ها به مراتب بیشتر از مواد مخدر سنتی است، گفت: مواد مخدر صنعتی اثر ترکیبی از توهم زایی و تحرک بخشی دارند که باعث بروز نوعی تشنج و حرکات غیرقابل کنترل و اثرات مخرب بر بدن می شود.

نوروزی با اشاره به مصرف کراک  گفت: اعتیاد به کراک سبب از بین رفتن درد و خروج استرس اضطراب از بدن فرد، احساس سرخوشى کاذب و ایجاد تحرک که در فرد، بروز رفتارهاى خطرناک و حرف‌هاى بى‌ربط می شود که تمام اینها تنها ۵ تا ۷ دقیقه طول مى‌کشد.
وی افزود: تکرار مصرف این ماده طى چند روز همراه با استفراغ، گیجی، بى‌تفاوتى اسپاسم عضله و مرگ ناگهانى در اثر ایست تنفسى است.
کارشناس پیشگیری ازمواد مخدر گفت: مهم‌ترین اثر بلند مدت مصرف کراک در فرد معتاد از بین رفتن اثرات ماده در عرض سه تا پنج ساعت می باشد، بنابراین فرد باید حداقل هر چهار ساعت یک‌ بار و حتى بمقدار کمتر مصرف را تکرار کند تا دچار مشکل نشود. همچنین از بین رفتن اشتها، کاهش وزن، یبوست، عفونت‌هایى همچون ایدز و هپاتیت، شکنندگى پوست، پیرى زودرس، افزایش فشار خون همراه با آزادسازى هیستامین که خارش در فرد ایجاد مى‌کند، از آثار مصرف این ماده در دراز مدت است، همچنین اثرات تخریبى مصرف موادى همچون شیشه، کریستال و کراک بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ برابر تریاک و هروئین بر روى مغز و اعصاب می باشد.

نوروزی گفت: کسانی را که در اثر مصرف کراک می میرند در هنگام دفن غسل نمی‌دهند چون در هنگام شستشو اجزای بدنشان از هم جدا می شوند همچنین بررسى‌ها نشان مى‌دهد مصرف چهار روز کراک باعث مى‌شود که اثرات آن به مدت ۷ سال در فرد باقى بماند و موجب اختلالات حرکتی، توهم و تضعیف حس بینایى و لامسه شود.

کارشناس مبارزه با مواد مخدر بندرعباس بیان کرد: قرص های اکستازی،آمفتامین ها و ترکیبات روان گردان به بمب ساعتی در مسیر سلامت جامعه تبدیل شده اند و این درحالی است که درمان معتادان به این مواد مخدر شیمیایی پیچیده تر است.

 

 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff