مهم ترین معضل فرهنگی کشور موازی کاری فرهنگی است/ هیچ نظارت جامع و کامل بر برنامه‌های فرهنگی صورت نمی پذیرد
+ پ -
مهم ترین معضل فرهنگی کشور موازی کاری فرهنگی است/ هیچ نظارت جامع و کامل بر برنامه‌های فرهنگی صورت نمی پذیرد

رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان بندرعباس با بیان اینکه مهم ترین معضل فرهنگی کشور موازی کاری فرهنگی است،گفت:هیچ نظارت جامع و کامل بر برنامه‌های فرهنگی صورت نمی پذیرد و بیشتر هدر رفت سرمایه است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛حسن احترامی رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان بندرعباس در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ با اشاره به وضعیت فرهنگی و هنری استان هرمزگان؛ اظهار کرد: وضعیت فرهنگی استان وضعیت مطلوبی نیست زیرا در استان هرمزگان مخصوصا شهرستان های دور از مرکز استان به لحاظ سالن های سینما،فرهنگسراها، مجموعه های فرهنگی بسیار ضعیف است و بعضا اصلا وجود ندارد .
وی در ادامه افزود: مراکز آموزشی مفید و سابقه دار در استان بسیار کمرنگ است،موازی کاری بین ادوات فرهنگی فقط باعث هدر رفت سرمایه های مالی و انسانی می شود،درمجموع فرهنگ و هنر در استان باید متحول شود در غیر اینصورت آینده درخشانی برای فرهنگ پیش بینی نمیشود.

احترامی با بیان اینکه اقدامات انجام شده در حوزه هنر تا کنون با آنچه به عنوان سیاست در حوزه هنر بوده منطبق نبوده است؛ تصریح کرد: البته این دلیل بر عدم اجرای سیاست ها نیست و میدانیم که سیاست حوزه هنری معرفی حرکت رو به جلو جامعه توسط هنرمندان است و رساندن به سمع و نظر مردم ،که به نظر بنده این همه سیاست نظام نیست زیرا رسیدگی به وضعیت فرهنگی، حفظ فرهنگ جامعه ایرانی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که باید به آن توجه داشت.

رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان بندرعباس به اصلی‌ترین مسئله فرهنگی استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: امروزه بدلیل پیشرفت تکنولوژی و رسانه های سمعی بصری فراوان یکی از مسئله های اصلی فرهنگی گرایش مردم مخصوصا جوانان به ماهواره می باشد که برای مقابله با آن حذف حذف آن میتواند مشکل ساز باشد و همگام با دنیا باید تولید محصولات فرهنگی غنی به آن به مبارزه برخواست و این میسر نیست مگر اینکه به نخبگان فرهنگی بیشتر میدان فعالیت بدهیم.

وی به یکی از آسیب‌های حوزه فرهنگی اشاره کرد و افزود: موازی کاری در بسیاری از امورات جامعه سایه افکنده که مقوله فرهنگ و هنر نیز از آن مستثنا نیست لذا این موازی کاری و ایجاد ارادت فرهنگی موازی متاسفانه کار آموزش فرهنگی و اجرای برنامه‌های فرهنگی به کلی تحت الشعاع قرار داده و عملا هیچکدام از برنامه‌های فرهنگی به مقصود اصلی نمی رسد.

احترامی ادامه داد: هیچ نظارت جامع و کامل بر برنامه‌های فرهنگی صورت نمی پذیرد و بیشتر هدر رفت سرمایه است بدون بازدهی مطلوب در خیلی از مواقع که اداره فرهنگ و ارشاد یا وزارت خانه مطبوع با فصل انحطاب باشد با مداخله افراد ذی نفوذ کار فرهنگی از مسیر خارج می شود.

رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان بندرعباس ؛ عدم آمار سرانه مطالعه کتاب، عدم معرفی فرهنگ غنی هرمزگان بطور مستمر و عدم رسیدگی به امور فرهنگی ؛ مهم‌ترین نقد خود به استان هرمزگان در بحث فرهنگی و هنری دانست و گفت: متاسفانه نگاه به حرکت فرهنگی هزینه نه به عنوان سرمایه باعث مشکلات فرهنگی شده،ما هیچگاه نگاه نکردیم به اینکه اگر در زمینه فرهنگی هزینه کنیم جامعه چقدر از خطرات اجتماعی گوناگون نجات پیدا خواهد کرد.

وی بیان کرد: در جلب مشارکت مردم در هر زمینه ای اول باید اعتماد سازی شود و اعتمادسازی با شفافیت سازی میسر است از آنجایی که جوان باید به اعتماد کافی برسد تا بتواند در زمینه فرهنگی حرکت مثمر ثمری داشته باشد و از قبال حرکت نسل جوان به سمت مقوله فرهنگ و هنر میتوان اعتماد مردم را جلب کرد و این اعتماد مشارکت را در پیش خواهد داشت.

احترامی به مهم ترین معضل فرهنگ کشور اشاره کرد و افزود: مهم ترین معضل فرهنگی کشور موازی کاری فرهنگی است که این موازی کاری باعث هدررفت منابع و سردرگمی نسل جوان که پیگیر موضوع هنر است خواهد بود و عدم‌ مدیریت واحد فرهنگی باعث عدم بازدهی مناسب و به عبارتی سلیقه ای عمل کردن می باشد در مقوله فرهنگ باید آداب سخن،فرهنگ دینی و کلیه عوامل دخیل در فرهنگ از یک مسیر به سمت قانون حرکت کنند و از شکر قوانین به واسطه بخشنامه های متفاوت و برداشتهای متفاوت پرهیز شود.

رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان بندرعباس خاطر نشان کرد: نیاز فرهنگی نسل جوان ابعاد مختلف دارد که مهمترین آن میتوان نشاط و شادابی در هنر و موسیقی،احترام به نیازهای فرهنگی جوانان، اعتماد به نسل جوان در زمینه فعالیت های فرهنگی، ایجاد فضای مناسب فرهنگی،بودجه کافی برای بروز هنر و موسیقی در نسل جوان یکی از نیازهای این نسل است.

وی با اشاره به تعریفی از جنگ نرم ؛ افزود: کلیه اقدامات روانی و تبلیغاتی که هدف آن جامعه مخصوصا نسل جوان است که بتواند نسل جوان را از هویت ملی خود دور کند و در جنگ نرم هیچ سلاح گرم نظامی به کار نمی رود و فقط از ابزار روانی و تبلیغاتی با طراحی دقیق اقدام به تخریب جامعه و در درجه اول جوان و بعد خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد.
احترامی اضافه کرد: در جنگ نرم تاثیر به عقاید و فرهنگ و احساسات و رفتار جامعه است که فکر و اندیشه نسل جوان و خانواده را تحت تاثیر قرارداده و دشمن به نتیجه خواهد رسید.

رئیس شورای بخش مرکزی شهرستان بندرعباس با بیان اینکه نمره عملکرد معمولا باید مردم حوزه انتخابیه اینجانب به بنده بدهند ؛ تصریح کرد: هرکس قطعا به خودش نمره قابل قبول خواهد داد،البته در طی سه سال اخیر که در کسوت نمایندگی بخش مرکزی هستم تلاش کردم آنچه وظیفه ام بوده را به نحو احسن انجام بدهم و در مواقعی نیز سعی به تلاش مضاعف داشته ام و با توجه به فعالیتی که داشته ام میتوانم ۸۰درصد نمره مثبت به خودم بدهم.

وی با آرزوهای فرهنگی خود اشاره کرد و افزود: سیاست گذاران فرهنگی هم از حوزه و هم از دانشگاه و هم نخبگان فرهنگی فکر اساسی به حال نسل جوان بکنند ؛ دست اندرکاران امورفرهنگی باید با مدیریت صحیح دست از موازی کاری بردارند ؛ فرهنگ کشور داری مدیریت واحد باشند و سلیقه ای عمل نکنند و قانون فرهنگی در کشور فصل انحطاب باشد و هرکس بنا به سلیقه خود عمل نکند.
انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff