منابع تعرفه‌گذاری پلکانی، صرف حقوق نجومی و پاداش نشود/ سال‌ها اخیر به زیرساخت‌های صنعت برق توجه جدی نشده است

عضو هیئت‌رئیسه مجلس: اجرای طرح تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها ضروری است و وزارت نیرو در طول اجرای آن باید توجه کند تا با شفافیت کامل، اشتباهی در اعلام تعداد مشترکان پرمصرف نشود، باید مواظب باشیم که منابع طرح تعرفه‌گذاری پلکانی صرف حقوق و پاداش نشود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛وزارت نیرو اخیراً جهت اصلاح یارانه انرژی بدون فشار به ۸۰ درصد مردم و جهت ایجاد انگیزه قیمتی برای صرفه‌جویی در بین مشترکان پرمصرف اقدام به افزایش تعرفه این مشترکان کرده است تا علاوه بر کاهش مصرف این مشترکان، عدالت در بهره‌مندی از یارانه انرژی نیز برقرار شود.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی درباره این موضوع در گفت‌وگویی به خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گفت: طرح جدید تعرفه‌گذاری پلکانی انرژی، ضرورت دارد و به نظر می‌رسد که بین خبرهای اعلامی و آنچه که در عمل اتفاق می‌افتد، تفاوت‌هایی وجود دارد. تصور بنده این است که دامنه کسانی که مشمول این قانون می‌شوند، بیشتر از آمار و اعداد اعلام شده است؛ بنابراین خواهش ما این است که وزارت نیرو به‌صورت شفاف و بدون جهت‌گیری آمار را اعلام کند تا مشترکین و مصرف‌کنندگان تکلیف خود را بدانند. البته قطعاً باید بین مشترک پرمصرف و بقیه مشترکین تفاوت‌هایی ایجاد گردد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه می‌توان اصلاحات مثبتی در این طرح اعمال کرد، توضیح داد: باید واحدهایی از بُعد خانوار در الگوی مصرف مشخص شود؛ یعنی یک خانواده پنج‌نفره طبیعتاً باید استاندارد الگوی مصرفش با یک خانواده دونفره متفاوت باشد؛ بنابراین الگوی مصرف باید بر اساس نوع مصرف معمولی که یک خانوار می‌تواند داشته باشد، بنا شود. ضمن این که اگر خانواده‌ای کمی بیشتر از حد بهینه مصرف داشت، بهتر است مستقیماً جزو دستهٔ پرمصرف‌ها قرار نگیرد؛یعنی هزینه پرداختی به نسبت افزایش پیدا کند و این روند شیب نزولی داشته باشد، نه پله‌ای.

حاجی‌دلیگانی اظهار کرد: اجرای طرح تعرفه‌گذاری پلکانی پرمصرف‌ها ضروری است و وزارت نیرو در طول اجرای آن باید توجه کند تا با شفافیت کامل، اشتباهی در اعلام تعداد مشترکان پرمصرف نشود. آثار مثبت اجرای آن در توسعه زیرساخت‌های صنعت برق کشور قابل‌مشاهده باشد.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس در پاسخ به سؤالی مبنی بر این که منابع حاصل از اجرای این تعرفه‌گذاری پلکانی، چگونه باید هزینه شود، گفت: در این سال‌ها به زیرساخت‌های صنعت برق توجه جدی نشده است و لازم است که وزیر محترم به این موضوع دقت داشته باشند که این منابع کاملاً در راستای اصلاح، تقویت، توسعه و ترمیم زیرساخت‌های صنعت برق استفاده شود. مبادا این منابع صرف پرداخت‌های نجومی و یا پاداش‌هایی شود که اصلاً جایگاهی در بین مردم ندارد.

حاجی‌دلیگانی در پایان درباره اینکه در ادامه اقدام وزارت نیرو در راستای اجرای بند «ی» تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ به افزایش تعرفه پرمصرف‌ها، آیا کمیسیون تلفیق هم‌، بندی مرتبط با مکلف کردن دولت به افزایش تعرفه پرمصرف‌ها اضافه کرده یا نه ابراز بی‌اطلاعی کرد‌.

انتهای پیام/