ملی شدن صنعت نفت نماد توانمندی علمی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران
+ پ -
ملی شدن صنعت نفت نماد توانمندی علمی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران

صنعت نفت یک بار سال‌ها پیش و با تلاش‌های مجاهدان و مبارزان و دیگر بزرگان فرهیخته ‌ای که دغدغه خودکفایی ایران عزیز را در سر داشتند، ملی شد تا صنعت نفت به عنوان تبلوری از غرور ملی مردم شریف ایران و نمادی از توانمندی‌های علمی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران در صحنه گیتی شناخته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، صنعت بزرگ نفت با گذر از فراز و نشیب های بسیار و به مدد همت و گنجینه ارزشمند اعتقاد به دانش ، مدیریت و تجربه ایرانی ، توانست خود را از سلطه بیگانه رهایی بخشد؛ تاجایی که امروز شاهدیم که صنعت نفت کشور ایران قله های رفیع افتخار و اقتدار را فتح کرده و نام ایران اسلامی را به نامی آشنا و ماندگار در صنعت انرژی جهان مبدل نموده است.

 

صنعت نفت یک بار سال‌ها پیش و با تلاش‌های مجاهدان و مبارزان و دیگر بزرگان فرهیخته ‌ای که دغدغه خودکفایی ایران عزیز را در سر داشتند، ملی شد و بر کسی پوشیده نیست که این صنعت پس از پیروزی انقلاب اسلامی، باری دیگر و به معنای واقعی و حقیقی خود ملی شد تا صنعت نفت به عنوان تبلوری از غرور ملی مردم شریف ایران و نمادی از توانمندی‌های علمی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران در صحنه گیتی شناخته شود.

 

بدون شک، دستیابی به موفقیت های بزرگ حاصل اندیشه ناب و توان اجرایی ایرانیان تلاشگر و توانمندی است که در حوزه‌های تخصصی نفت و گاز، کشتی عزت و توسعه این صنعت ارزشمند را به حرکت واداشته و آنرا به سرمنزل مقصود رسانده اند.
شرایط امروز کشور، فرصت مناسبی را برای ظهور توانمندی‌های صنعت نفت و صنایع داخلی فراهم آورده و بی‌شک لازم است همه براساس وظیفه شرعی و ملی با همدلی در کنار هم تلاش نماییم تا با جهاد اقتصادی آینده ‌ای بهتر را برای ایران اسلامی رقم زنیم.

 

تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در ۲۹ اسفندماه ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی و مبارزات مردم ایران، برای نجات سرمایه‌های ملی این مرز و بوم از دست بیگانگان به شمار می‌رود.

 

یکصد سال قبل – که اولین چاه نفت ایران در منطقه مسجد سلیمان به دست یک شرکت انگلیسی کشف شد – دولت وقت ایران هیچ آگاهی و درکی از این اتفاق مهم نداشت. اما کاشفان آن، به‌خوبی می‌دانستند به چه ثروتی در ایران دست یافته‌اند و پایه‌های استعمار خود را در ایران با قراردادهای استثماری استخراج، تولید و فروش نفت خام ایران، بنا نهادند.

 

تا این‌ که با شروع دوره نخست ‌وزیری دکترمحمد مصدق، دیدگاه خاصی وی در باره نفت مطرح گردید. این دیدگاه، از تفکر اقتصادی خاص وی یعنی اقتصاد «بدون نفت» نشأت می‌گرفت. در همین راستا مبارزات خود را برای ملی کردن صنعت نفت، با تأکید بر این نکته که ایرانیان باید خود منابع نفتی کشورشان را اداره و بهره ‌برداری کنند، آغاز کرد.

 

در تمام مراحلی که صنعت نفت برای ملی شدن پیمود، علما از جمله آیت‌الله کاشانی، نقش محوری و رهبری داشته‌اند و حضور ایشان در این جریان سبب شد، طرفداران مصدق و عامه مردم در ادامه این راه استقامت ورزند؛ تا این که ماده واحده ملی شدن صنعت نفت در روز ۲۴ اسفندماه ۱۳۲۹ش.، در مجلس شورای ملی، مطرح و در روز ۲۹ اسفندماه همان سال به تصویب رسید.

 

در متن پیشنهاد تصویب شده، آمده بود: «به ‌نام سعادت ملت ایران و به ‌منظور کمک به تأمین صلح جهانی، امضا کنندگان ذیل، پیشنهاد می‌نمائیم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثنا ملی اعلام شود، یعنی تمام عملیات اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری، در دست دولت قرارگیرد.»

 

من از همه کارکنان، متخصصان و فعالان این عرصه ضمن تشکر به جد می‌خواهم که کار خودتان را جهاد فی سبیل‌ ا… بدانید. (مقام معظم رهبری “مدظله‌العالی”)
انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff