تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 285093
تاریخ انتشار:دوشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
یادداشت؛

ملاک های انتخاب از دید حضرت فاطمه زهرا(س)

عده‌ای از مردم انتخاب‌هایشان از روی تعصب است،می‌دانند این حرف حق نیست ،این کاندیدا صلاحیت لازم را نداشته یا افراد صالح‌تری وجود دارند ولی از روی تعصب قبول کرده‌اند و از آن دفاع می‌نمایند ، چون همشهری هم جناح و هم‌گروه اوست ، بسیاری از خون‌دل‌های حضرت زهرا(س) و سخنرانی‌های او در مسجد در باب چنین افرادی بود.

ملاک های انتخاب از دید حضرت فاطمه زهرا(س)

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از ندای ساحل،حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمیدرضا خیراندیش در یادداشتی به بیان زندگی اجتماعی حضرت زهرا و نوع انتخاب درست در زندگی فردی می‌پردازد.

در روایتی از قندوزی نقل‌شده است که پیامبر (ص)فرمود:وقتی می‌خواستم برای مباهله بروم خداوند این چهار نفر را به من معرفی کرد.خداوند دستور داد امیر مؤمنان انفسنا،صدیقه طاهره نسائنا و حسن و حسین ابنائنا.اگر از بین خلائق کسی بهتر وجود داشت خداوند در مباهله آن‌ها را به من معرفی می‌کرد.

در جلد ۱۲ بحارالانوار نقل‌شده است:وقتی حضرت زهرا (س)وارد محشر می‌شود تمام اهل محشر آرزو می‌کنند کاش ما هم فاطمی بودیم , در روایت دیگر آمده:حضرت زهرا (س)را آسمانیان بهتر می‌شناسند.

زندگانی حضرت زهرا(س)اگرچه کوتاه بود و همان هم در تاریخ سانسور شده است و اگرچه کوتاه است ولی هزاران نکته و مطلب و راه و روش صحیح زندگی و سعادت دنیا و آخرت در این نهفته  و بیان می‌کند.یک‌لحظه تابیدن این نور ،می‌تواند زندگی تمامی بشر را نورانی نماید.

سؤالی که مطرح است اینکه:چه طور می‌شود که انسان به چنین مقامی برسد؟دلیل سقوط و صعود آدمی چیست؟

به‌طور خلاصه باید گفت نوع انتخاب‌هایی که انسان در زندگی می‌کند و ملاک‌های انتخاب آدمی  زمینه‌های صعود و سقوط آدمی را فراهم می‌کند ، انسان‌ها در طول زندگی خود ناگزیر از انتخاب‌هایی هستند که مسیر و جهت زندگی‌شان را تعیین می‌کند و سعادت و شقاوت آن‌ها را رقم می‌زند از انتخاب‌های بزرگی همچون انتخاب دین،حکومت و…..گرفته تا انتخاب همسر،شغل،خانه و…

مردم در انتخاب‌ها پنج دسته‌اند:

  • بعضی‌ها ملاک انتخابشان سود جویانه است.فقط به فکر آباد کردن دنیای خود هستند ، البته خداوند در قرآن می‌گوید ما به آن‌ها دنیا را می‌دهیم ، نمونه‌های فراوانی از این قبیل افراد در تاریخ داشته‌ایم مثلاً شبث بن ربعی هم در لشکریان ابن زیاد بوده هم در لشکر مختار بوده هم در لشکر مصعب بن عمر،بعضی شعرا هم برای غدیر شعر سروده‌اند هم برای سقیفه .هرکجا نفع و فایده‌ای باشد آن‌ها هستند و هرکجا سودی نباشد حاضر به همراهی نیستند.

خداوند این افراد را در آیات ۱۵و ۱۶ سوره فجر بیان کرده بدین‌صورت که از جانب پروردگار نفعی به آن‌ها می‌رسد مغرور شده و می‌گویند :پروردگارم مرا گرامی داشته است ولی وقتی خدا برای امتحان روزی آن‌ها را تنگ بگیرد مأیوس می‌شوند و می‌گویند :پروردگارم مرا خوار کرده است.

  • بعضی افراد ملاک انتخابشان ترس است،این‌گونه افراد زود از کار کنار می‌نشینند .این افراد با زبان خوش و محبت کاری انجام نمی‌دهند ولی اگر زور و فشاری روی سرشان آمد همان کار را انجام می‌دهند .بسیاری از افرادی که از کوفه به جنگ با حسین بن علی (ع) به کربلا آمدند به‌زور ترس پسر زیاد و تهدیداتش بود.
  • عده‌ای از مردم انتخاب‌هایشان از روی تعصب است،می‌دانند این حرف حق نیست ،این کاندیدا صلاحیت لازم را نداشته یا افراد صالح‌تری وجود دارند ولی از روی تعصب قبول کرده‌اند و از آن دفاع می‌نمایند.چون همشهری هم جناح و هم‌گروه اوست طرف او را می‌گیرد.بسیاری از خون‌دل‌های حضرت زهرا(س) و سخنرانی‌های او در مسجد در باب چنین افرادی بود.
  • بعضی‌ها از روی جو زدگی انتخاب می‌کنند و انتخابی کورکورانه دارند،دین و دیانت بعضی‌ها فصلی است،در حرم یا امامزاده‌ها با چادر ولی بیرون بدون چادر.در هر جوی یا هر محیطی قرار می‌گیرند همان رنگ می‌شوند،با هر جمعیتی باشد رنگ همان جمعیت را می‌گیرند.حضرت زهرا(س) درب خانه اصحاب را می‌زد و می‌گفت شما در غدیر بودید و می‌دانید حق با کیست ؟جواب می‌دادند ما دیگر رأی دادیم.
  • انتخاب آگاهانه:برخی از افراد انتخاب‌هایشان از روی آگاهی ،معرفت و بصیرت است ،ما اتاکم الرسول و خذوه.

پیامبر (ص)فرمود:می‌خواهید گمراه نشوید از قرآن و اهل‌بیت جدا نشوید(ثقلین)و گاها اهل‌بیت را سه بار تکرار می‌کرد، ۶ ماه تمام درب خانه حضرت زهرا (س)می‌ایستاد و می‌گفت:انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل‌بیت…..به ۳ دلیل منظور پیامبر(ص)حضرت زهرا (س)بود.۱-زنان پیامبر (ص) در قرآن با ضمیر کن بیان می‌کند ولی در این آیه با کم بیان می‌کند۲-زنان پیامبر(ص)اهل بیوت هستند ولی اهل‌بیت یعنی یک‌خانه۳-سیره پیامبر (ص)نسبت به حضرت زهرا (س)می‌آمدند جلو درب خانه‌ی زهرا(س) و می‌گفتند السلام علیک یا اهل بیت نبوه.

حضرت علی (ع)در خطبه‌ی ۹۷ می‌فرماید :مردم به ما توجه داشته باشید ،به نشانه و علامتی که اشاره می‌کنیم و در هر مسیری که ما می‌رویم حرکت کنید.اگر دنبال ما آمدید ما هیچ‌وقت شمارا از مسیر هدایت بیرون نمی‌بریم.هر جا توقف کردیم و از پای نشستیم شما نیز چنین کنید و هرکجا حرکت کردیم شما حرکت کنید(جلوتر از ما نروید و از ما عقب نیفتید) پس انتخاب‌های حضرت زهرا(س)او را زهرا (س)کرد ، انتخابش برای همسر چه بود؟برای جهیزیه چه ملاک‌هایی داشت؟فرزند ،خانه‌داری و….تا انتخاب امام و مقتدا .

برخی اقدامات او ایجابی و برخی سلبی بود ایجابی آن بود که با رعایت تمام مسائل و اصول شرعی باوقار تمام باشکوه و ابهتی در مسجد مدینه در دفاع از علی (ع)سخنرانی کرد و اقدامات سلبی او این‌که وصیت کرد قبرم مخفی بماند ،شب غسل و کفن‌ودفنم کن زهرا والا و بالاست چون انتخاب‌هایش والا و برتر بود.

رهبر معظم انقلاب بر سیره حضرت زهرا(س)تأکیددارند، یکی از اصول آن‌ها تحکیم نظام خانواده است حضرت زهرا(س)نسبت به همسر صداقت تمام داشت، می‌فرمود یا علی هرگز به تو دروغ نگفتم هرگز علی (ع)را عصبانی نکرد، مدیریت حضرت علی(ع) را به‌عنوان مرد خانه پذیرفته بود.

عده‌ای برای ملاقات حضرت زهرا(س)آمدند درب خانه علی (ع)،علی‌الظاهر حضرت زهرا (س)راضی نبود ولی فرمود :یا علی خانه خانه‌ی توست و من همسر تو هستم هر طور می‌خواهی تصمیم بگیر (زهرایی که صاحب مصحف است ،زهرایی که دختر پیامبر(ص)است،زهرایی که سرور زنان عالمین است البته علی (ع) مشورت می‌کند و البته حضرت علی (ع) مدیریت تحکمی و استبدادی ندارد .

حال اگر سیره حضرت زهرا(س)به‌عنوان الگوی تمام نمای بشریت و خصوصاً زنان در جامعه پیاده می‌شد الآن وضع خانواده‌ها این  بود؟ آمار طلاق چنین وضعی داشت ؟و چنین فرزندانی تحویل جامعه می‌شدند و سایر کژی‌هایی که در جامعه وجود دارد.

انتهای پیام/ی

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=285093
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,806 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی