ایران مقام اول صید تن ماهی در غرب اقیانوس هند دارد/ ظرفیت بالای شیلات در بخش صادرات غیر نفتی است
+ پ -
ایران مقام اول صید تن ماهی در غرب اقیانوس هند دارد/ ظرفیت بالای شیلات در بخش صادرات غیر نفتی است

رئیس شیلات ایران اظهارکرد: کشور ما مقام دوم را در اقیانوس هند در صید تن ماهیان دارد و بیش از ۸۰۰ شناور ما در آب های بین المللی صید می کنند همچنین در غرب اقیانوس هند مقام اول با بیش از ۲۲۰ هزار تن ماهی از آن صیادان ماست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ حسن صالحی، رئیس شیلات ایران در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه امروز فضایی در کشور ایجاد شده است که همه دستگاههای نظارتی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گام بر می دارند، گفت: شیلات در بخش تولید ملی،  توسعه سواحل، توسعه دریا محور، در بخش صادرات غیر نفتی دارای پتانسیل بسیاری است لذا بایستی از این ظرفیت به نحو مطلوبی استفاده شود.

وی با بیان اینکه تراز تجاری بخش شیلات مثبت است، افزود: با توجه به اینکه سیاست های دریا محور در بحث شیلات تبیین شده است با وجود همه مشکلات پیش بینی می شد که سال جاری بتوانیم بین ۲۰ الی ۲۳ هزار تن، ماهی تولید شود.

رئیس سازمان شیلات اظهار کرد: سال گذشته در کشور یک میلیون تن ماهی تولید شد که ۴۰ درصد از محل سایت های پرورش آبزیان و ۶۰درصد به صید آبزیان از دریا بوده است.

صالحی بااشاره به اینکه سال گذشته در تولید یک میلیون تن ماهی خاویار سرمایه گذاری کردیم، تصریح کرد: یک تفاهم نامه مشترک برای احداث ۳۰۰مزرعه پرورش ماهی خاویاری در سه استان شمالی کشور امضا شده است تا در یک پروسه ۱۰ ساله  ۱۰۰هزار تن خاویار پرورشی از این مزارع برداشت شود.

وی افزود: در بین ۳۵ کشوری که در اقیانوس هند قرار دارند کشور ما مقام دوم را در صید ماهیان با بیش از ۸۰۰ شناور در آب های بین المللی را دارد و  نیز در غرب اقیانوس هند مقام اول با بیش از ۲۲۰ هزار تن صید ماهی  از آن صیادان ماست.

رئیس سازمان شیلات گفت: سرمایه گذاری یکمیلیارد دلاری هدفگذاری شیلات ایران برای صادرات انواع آبزیان است در ماههای آینده تفاهم نامه های مشترک با کشورهای نروژ، ایسلند و روسیه برای پرورش آبزیان و فرآوری آبزیان با اولویت فعالیت در استان هرمزگان امضاخواهد شد.

صالحی با بیان اینکه قشم، کیش و مطقه ویژه اقتصادی بندرعباس از اولویت های صادرات محصولات شیلات هستند، خاطرنشان کرد: درسال گذشته  ۳۴۰ میلیون دلار  در بخش صادرات محصولات شیلاتی را بدست آوردیم و  کمتر از ۱۸۰ میلیون دلار واردات داشتیم  لذا با توجه به اینکه هر سال هدف گذاری شیلات  رو به افزایش است نیازمند سرمایه گذاران بزرگ برای سرمایه گذاری در این بخش هستیم.

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff