مقام ارشد اماراتی: ما هم مانند ایران خواستار حق غنی سازی اورانیوم هستیم
+ پ -
مقام ارشد اماراتی: ما هم مانند ایران خواستار حق غنی سازی اورانیوم هستیم

سفیر امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد در سخنانی خواهان برخورداری از حق غنی سازی اورانیوم مانند ایران شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یک مقام ارشد دولت امارات متحده عربی اخیرا به قانونگذار برجسته آمریکایی گفته است، چون ایران بر اساس برجام حق غنی سازی اورانیوم را دارد، این احتمال وجود دارد تا امارات نیز در پی کسب فن آوری غنی سازی اورانیوم باشد.

به نوشته روزنامه عربستانی «عرب نیوز» «یوسف العطیبی» سفیر امارات متحده عربی در واشنگتن  در گفت‌‌وگوی تلفنی به «اد رویس» رییس کمیته امور روابط خارجی سنای آمریکا گفته است که  کشورش دیگر نباید خود را ملزم به توافق هسته‌ای پیشین با آمریکا کند.

بر این اساس،سفیر امارات متحده عربی در این تماس تلفنی به اد رویس گفته بود: «بدترین دشمن شما (ایران) موفق به کسب حق غنی سازی شده و حال دوستان شما نیز حق چنین درخواستی را دارند. البته ما تنها کشور در این زمینه نیستیم.»

آمریکا ظاهرا در سال ۲۰۰۹ متعهد شده بود فن آوری و موارد مورد نیاز برای انرژی هسته‌ای را با امارات متحده عربی به اشتراک گذارد. این توافق که «توافق ۱۲۳» نام دارد و امارات متحده عربی بر اساس آن متعهد شده بود که نباید وارد فرآیند غنی سازی و ساخت پلوتونیوم  مورد نیاز برای تولید بمب اتمی شود.

اد رویس افزود که العطیبی به صراحت اعلام نکرده بود که کشورش خواهان فاصله گرفتن از توافق ۱۲۳ با آمریکا است.

رویس گفت که ظاهرا امارات متحده عربی خواهان حق غنی سازی اورانیوم بوده و این امر در دست بررسی قرار گرفته است. وزارت خارجه آمریکا تاکنون از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff