مقام آمریکایی: خروج از برجام باعث انزوای آمریکا شد/ در خاورمیانه درس سختی گرفتیم

یک مقام ارشد آمریکایی خروج کشورش از برجام در سال ۲۰۱۸ را اقدامی نسنجیده خواند که انزوای آمریکا را در پی داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ یک مقام ارشد آمریکایی در گفتگوی تلفنی با خبرنگاران اذعان کرد که اقدام نسنجیده دولت ترامپ در خروج از برجام موجب انزوای آمریکا شده است.

این مقام آمریکایی که به‌صورت ناشناس با خبرنگاران گفتگو می‌کرد، در خصوص پیامدهای خروج آمریکا از برجام گفت: «دولت بایدن شرایطی را به ارث برد که در آن ایالات متحده منزوی شده بود. دولت قبلی بدون اینکه برنامه‌ای برای آینده داشته باشد، از برجام خارج شد و پس از آن اتفاقاتی رخ داد که بسیاری آن را پیش‌بینی می‌کردند. برنامه هسته‌ای ایران سرعت بیشتری گرفت و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران شدت یافت.»

وی ادامه داد: «پس از اقدام نظامی آمریکا علیه ژنرال سلیمانی در ژانویه سال ۲۰۲۰ حملات به یگان‌های آمریکایی در عراق شدت گرفت. این چیزی است که دولت جدید در همان ابتدای کارش با آن مواجه بود.»

این مقام آمریکایی با اشاره به سیاست‌های پرهزینه و شکست‌خورده کشورش در خاورمیانه یادآور شد: «منصفانه بگویم ما اهداف جاه‌طلبانه و ماکسیمالیستی مانند دگرگونی منطقه‌ای، حاکم کردن دموکراسی از طریق ملت‌سازی، تغییر رژیم و سایر اهداف که به‌کلی از امکانات و ابزارهای ما فراتر است را در متلاطم‌ترین منطقه جهان [خاورمیانه] دنبال می‌کردیم.»

وی ادامه داد: «پس از درس‌های سختی که ما طی ۲۰ سال اخیر در خاورمیانه گرفتیم، بایدن می‌خواهد پس از مشورت با شرکا و متحدانمان اهداف محتاطانه‌تری تعیین کند؛ اهدافی که با ابزارها و امکانات ما همخوانی داشته باشد.»

انتهای پیام/