معرفی خلیج همیشه فارس/ خلیج فارس قلب تپنده جهان است

+ پ -
معرفی خلیج همیشه فارس/ خلیج فارس قلب تپنده جهان است

خلیج فارس نقش مهمی در تعاملات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جهان داشته تا آنجا که آن را قلب تپنده جهان نام گذاشته‌اند و بزرگترین تحولات را در دل خود جای داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ خلیج فارس فارس بین شبه جزیره عربستان و جنوب ایران قرار دارد و خلیج فارس از طریق تنگه هرمز به دریای عمان و از آن طریق به دریای ازاد مرتبط است.

 

عمر تقریبی خلیج فارس را ۵۰۰ هزار سال تخمین زده اند و مساحت خلیج فارس ۲۳۲ هزار و ۸۵۰ کیلو متر مربع و طول ۹۹۰ کیلو متر، عرض بین ۳۵ تا۲۱۰ مایل، عمق کمتر از ۹۰ و در بعضی نقاط ۱۱۰ متر عنوان شده است و بعد از ایران امارات بیشترین ساحل دارد.

 

خلیج فارس بوسیله ۸ کشور ایران، عراق، کویت، عربستان، بحرین، قطر، امارات و عمان احاطه شده است و در سواحل شمالی بیش از ۴۰ بندر کوچک و بزرگ وجود دارد، خلیج فارس دارای ۱۷۰ جزیره است که ۳۴ جزیره متعلق به ایران است.

 

در دوره هخامنشیان کرانه های شمالی و بخش هایی از سواحل جنوبی تحت قلمرو حاکمیت ایران قرار داشت و می توان گفت خلیج فارس در داخل ایران بوده است، پارس ها در جنوب برازجان شهری بنا نهادند و از آن جا دریا را کنترل می کردند و در زمان ساسانیان خلیج فارس در اختیار کامل ایران قرار گرفت.

 

با افول قدرت دولت ساسانی خلیج فارس محل جولان اعراب شد و در حکومت آل بویه دوباره ایرانیان سرنوشت دریا را از سر گرفتند و بندر سیراف که آبادی آن به قبل از اسلام بر می گردد به بندری بین المللی در بازرگانی آن روز تبدیل کردند و به حضور والیان عرب تبار در سواحل شمالی خلیج فارس پایان دادند.

 

از آن پس خلیج فارس و دریای مکران در امر اقتصادی حکومت های ایران جایگاهی ویژه یافت و از ابتدای قرن ۱۶ میلادی که آب های نیلگون خلیج فارس آماج جولان اروپایی ها گردید تا کنون این خطه پر اهمیت هم گام با دیگر نواحی که غربی ها پای در آن نهادند با سیمای کریه استعمار آشنا شد.

 

در سال۱۵۰۷میلادی پرتغالی ها جزیره هر مز را اشغال کردند و بعد از آنان پای هلندی ها باز شد و سپس استعمار انگلیس چنان بر این آبراه مسلط شد که هنوز آثار شوم آن پابرجا است

 

نصرالله کریمی پژوهشگر و صاحب چندین تألیف در خصوص خلیج فارس در پایان اظهار داشت: خلیج فارس نقش مهمی در تعاملات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جهان داشته تا آنجا که آن را قلب تپنده جهان نام گذاشته‌اند و بزرگترین تحولات را در دل خود جای داده است.

 

 

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


نشر خبر اول خبر fff