تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 350104
تاریخ انتشار:شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
در نشست کمیته مدیریت سواحل عنوان شد:

معاون عمرانی هرمزگان:سازه دریایی در داخل دریا بایدبا مجوز سازمان بنادر باشد/ مدیرکل بنادر هرمزگان: حریم ۶۰ متری دریا تحت حاکمیت دولت است

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تصریح کرد: بر اساس قانون، حد فاصل حریم شصت متری دریا تحت حاکمیت دولت است وسازمان بنادر در بحث حریم ۶۰ متری، تکلیف قانونی ندارد.

معاون عمرانی هرمزگان:سازه دریایی در داخل دریا بایدبا مجوز سازمان بنادر باشد/ مدیرکل بنادر هرمزگان: حریم ۶۰ متری دریا تحت حاکمیت دولت است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ابراهیم ایدنی، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشست کمیته تخصصی ساماندهی و مدیریت سواحل، بنادر و جزایر استان هرمزگان با اشاره به اختیارات سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان مرجع صدور مجوز ساخت و ساز در دریا گفت: کمیته های استانی ساماندهی و مدیریت سواحل، بنادر و جزایر با در سال های اخیر با راه اندازی “سامانه جامع مدیریت و نظارت بر سواحل کشور” به منظور مستندسازی و نظارت مناسب بر ساخت و ساز های ساحلی نظارت دارد که در خصوص مشکلات مناطق ساحلی و تسهیل و تسریع در برخورد با ساخت و ساز های فاقد مجوز و آزادسازی نواحی ساحلی برای استفاده عموم مردم فعالیت دارد.

ایدنی اظهار کرد: برای سازه های دارای مجوز بهره برداری، بازدید های ادواری با حضور کارشناسان خبره و متخصص استان در زمینه های دریایی، بندری، ایمنی، فنی و مهندسی، حقوقی و انتظامی صورت گرفته و وضعیت سازه ها از دیدگاه های مختلف مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد.

وی با اشاره به برخی ابهامات در زمینه مباحث قانونی و همچنین حیطه اختیارات دستگاه های مختلف در بحث ساخت و سازهای ساحلی افزود: طبق قانون، سازمان بنادر متولی نظارت و صدور مجوز برای سازه هایی است که از خط مرز دریا به داخل آب ساخته می شوند و در بحث حریم ۶۰ متری، تکلیف قانونی ندارد.

وی اراضی ساحلی را شامل محدوده ای دانست که از آخرین خط مد دریا شروع و تا ۲۰۰۰ متر به داخل خشکی گسترده می شود،تصریح کرد: بر اساس قانون، حد فاصل خط حداکثری مد تا ۶۰ متر داخل اراضی خشکی(در سواحل خلیج فارس و دریای عمان)، حریم شصت متری نامیده می شود که تحت حاکمیت دولت با اخد مجوز از منابع طبیعی(در محدوه خارج از شهرها) و مسکن و شهرسازی در داخل شهرها قرار دارد.

دبیر کمیته ساماندهی و مدیریت سواحل، بنادر و جزایر استان با بیان اینکه تکالیف قانونی اداره بنادر را ملزم کرده تا به عنوان مرجع دریایی کشور بر وضعیت سازه های احداث شده در حریم دریا به لحاظ تخصصی نظارت کند تاکید کرد:شناسنامه دار کردن و صدور مجوز برای سازهای دریایی با هدف تسهیل امور و کمک به سرمایه گذاران دولتی و بخش خصوصی جهت توسعه بهره برداری اصول و متناسب با اصول زیست محیطی و مهندسی انجام می شود

سازه دریایی در داخل دریا باید با مجوز سازمان بنادر باشد

مسعود دالمن،سرپرست معاونت عمرانی استانداری هرمزگان با بیان اینکه توسعه استان مبتنی بر توسعه دریامحور است، گفت: برای حفظ و بهره برداری بهتر سواحل طبق قوانین موجود هر کدام از بخش های دولتی، متولی یک قسمت از ساحل و دریا هستند که در حیطه تخصصی خود نظارت و یا مجوز صادر می کنند.

وی با اشاره به اینکه رجوع به قانونی ابهامات موجود، رفع و حیطه وظایف هر کدام از دستگاه ها در حوزه ساحل مشخص می کندف اظهار کرد:تصمیم گیری در مورد سواحل نیز از حساسیت خاصی برخوردار است و ممکن است با موارد بیت المال و حقوق افراد تعارض داشته باشد.

وی با بیان اینکه در حریم ۶۰ متری دریا هرگونه ساخت و ساز بدون مجوز ممنوع است، افزود: مالکیت خصوصی در این حریم ممنوع است و ساخت و ساز در این محدوده تنها در صورت تشخیص مراجع ذی  صلاح می تواند با کاربری عمومی و تفریحی انجام شود.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری هرمزگان با اشاره به اینکه احداث هر نوع سازه دریایی در داخل دریا باید با مجوز سازمان بنادر و دریانوردی باشد، تصریح کرد: سازه های ساحلی واقع شده در حریم ۶۰ متری نیز دستگاه ها با استعلام از سازمان بنادر و دریانوردی، می توانند ارائه خدمات داشته باشند.

 

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=350104
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,514 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی