تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 147193
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳ - ۲۰:۵۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

معاونت مطبوعاتی اشتباه را پذیرفت، لیست را اصلاح کرد اما ترازو همچنان کج است

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از خبرگزاری فارس،دو روز پیش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه جدولی، میزان تسهیلات اختصاص یافته به رسانه های مختلف بابت بیمه خبرنگارانشان را اعلام کرد. ارقام ارائه شده در این جدول به نحو عجیبی فاقد منطق و ناعادلانه بود به همین دلیل، فارس […]

معاونت مطبوعاتی اشتباه را پذیرفت، لیست را اصلاح کرد اما ترازو همچنان کج است

به گزارش پایگاه خبری هرمز و به نقل از خبرگزاری فارس،دو روز پیش معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه جدولی، میزان تسهیلات اختصاص یافته به رسانه های مختلف بابت بیمه خبرنگارانشان را اعلام کرد. ارقام ارائه شده در این جدول به نحو عجیبی فاقد منطق و ناعادلانه بود به همین دلیل، فارس در گزارشی با عنوان «ترازوی کج معانت مطبوعاتی تعمیر نمی شود/ انتظامی بازهم بیشترین تسهیلات را به روزنامه خودش داد» نسبت به بی منطقی و بی عدالتی حاکم بر اعطای تسهیلات اعتراض کرد.

در پاسخ به این گزارش خبرگزاری، معاونت مطبوعاتی طی جوابیه ای، بدون آن که به ابهامات و پرسش های اصلی پاسخ دهد مواردی را به «فارس» نسبت داد که بیشتر جنبه فرافکنی داشت. در این جوابیه البته احتمال بروز اشتباه در لیست معاونت مطبوعاتی نیز پذیرفته شده بود.

اما امروز، معاونت مطبوعاتی طی اطلاعیه ای در سایت خود رسماً اشتباه بودن فهرست قبلی را پذیرفته و «اصلاحیه و فهرست مشمولین دریافت هرینه بیمه شش ماهه اول ۹۳» را منتشر کرد.

در اطلاعیه معاونت مطبوعاتی آمده است: «در فرمول محاسباتی برای ۹ رسانه ای که تعداد همکاران بیمه ای آنان بیش از سقف حمایتی اعلامی بود یک ضریب از قلم افتاده بود که ضمن پوزش از این رسانه ها، مبلغ اصلاحی بلافاصله اقدام شد و ذیلاً جدول نهایی اعلام می شود.»

به رغم آنکه معاونت مطبوعاتی در جوابیه خود به گزارش قبلی فارس، شان پاسخگویی و نقدپذیری در برابر رسانه ها را رعایت نکرد اما همین که نهایتاً خطای خود را پذیرفته و نسبت به اصلاح عملکرد، اقدام کرده است جای تقدیر دارد و یک گام به پیش است.

ولی متاسفانه در اصلاحات جدید نیز مواردی وجود دارد که همچنان مبهم و عجیب می نماید و امیدواریم معاونت مطبوعاتی بدون عصبانیت بدانها پاسخ گوید.

الف) در اطلاعیه اصلاحی معاونت مطبوعاتی، تاکید شده است که خطای رخ داده در محاسبه میزان تسهیلات ۹ رسانه، بواسطه «از قلم افتادن یک ضریب» بوده است. یک نگاه به اصلاحات صورت گرفته در لیست تسهیلات ۹ رسانه مذکور نشان می دهد که مبالغ تعلق گرفته به آنها بعضاً ۴ یا ۵ برابر شده است. به عنوان مثال رسانه ای که در لیست قبلی ۴۴ میلیون تومان به آن تعلق گرفته، در لیست جدید ۱۷۶ میلیون تومان دریافت می کند.یا رسانه ای که ۲۰ میلیون دریافت می کرده اکنون ۲۱۰ میلیون دریافت می کند.

به راستی این چه ضریبی بوده که مبالغ را تا ۴۰۰ یا ۵۰۰ درصد اضافه یا کم می کند؟ آیا بهتر نیست معاونت محترم مطبوعاتی ضرایب مورد نظر خود را صریحتر اعلام کند تا رسانه ها تکلیف خود را بدانند و در صورت بروز خطا پیگیر حق تضییع شده خود باشند.

ب)در اطلاعیه معاونت مطبوعاتی مجدداً تاکید شده« یکی از اهداف این روش، پاسخگویی و قابل برگشت بودن است. چنانچه در داده های این نوع جداول، اشتباهی رخ داده باشد قابل اصلاح است.» اگرچه پذیرش اشتباه و باز بودن راه برای اصلاح یک امر، قابل تقدیر است اما به راستی در کدام سیستم مدیریتی دنیا قبل از محاسبه دقیق و رسیدن به یک حد و تراز معقول، ارقام و اعدادی بر روی خروجی رسمی یک سازمان قرار می گیرد که ضریب اشتباه در آن ۴۰۰ یا ۵۰۰ درصد باشد؟! با عرض پوزش آیا در معاونت مطبوعاتی یک حسابدار یا کارمند مالی نیست که محاسبه نسبتاً دقیقی انجام داده و با عدم ارائه جداول و ارقام مشوش و پرایراد و اشتباه، موجب بروز سوء تفاهم و تشویش اذهان نشود؟اگر واقعاً در این خصوص مشکلی هست رسانه ها حاضرند از کارکنان مالی خود برای انجام حساب و کتابها به معاونت مطبوعاتی کمک کنند.

ج)در خصوص اصلاحیه صورت گرفته برای خبرگزاری فارس نیز شوربختانه مجدداً شاهد بی منطقی عجیب در محاسبه هستیم. به عنوان مثال در حالی که تسهیلات اعطایی به خبرگزاری فارس برای بیمه ۲۶۰ نفر از مبلغ ۲۳ میلیون تومان به ۹۳ میلیون تومان اصلاح شده است، تسهیلات اعطایی به یکی از روزنامه های وزین کشور با ۱۳۰ نفر بیمه شده از ۲۷ میلیون تومان به ۱۱۱ میلیون تومان افزایش یافته است. قطعاً حق همکاران ما در این روزنامه -که بر اساس رتبه بندی خود وزارت ارشاد در زمره روزنامه های رتبه اول محسوب می شود- بسیار بیشتر از تسهیلات اعلام شده است اما این مقایسه با یک روزنامه دوست، بدین خاطر صورت گرفت تا بار دیگر نسبت به کج بودن ترازوی معاونت محترم مطبوعاتی تذکر داده و امید داشته باشیم که این روند اصلاح شود.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=147193
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,475 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی