مطالبه گری جانانه مستند ساز هرمزگانی در مقابل شیادان به ظاهر چینی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ “دریابست ” مستندی زنده از بلاهایی است که  تجار ایرانی و آقا زاده ها با هماهنگی مسئولین استان هرمزگان و چینی ها بر سر ساکنین خلیج فارس آورده اند و زندگی مردم صیاد را  سخت و کسب و کار آنها را تعطیل کرده اند.

ساخت “دریابست”  که  قریب  به  دو سال  زمان  برده ، مستندی 64 دقیقه‌ ای است که پشت پرده و دست‌های پنهان موضوع کشتی‌های چینی را برملا می کند.

“پرواز صبح  یکشنبه” (هواپیمای 655 ) ، “ماه شیرین”( مستند شهیده فاطمه نیک) و حال مستند “دریابست” که  صدای  مظلوم و درد و دل های صیادان  هرمزگانی و ظلم مسئولین شیلات را به نمایش می گذارد از جمله  مستند های  ماندگار و تاثیر گذار این  هنرمند است.

محمود شهبازی، کارگردان مستند دریابست در دومین گفتگوی تلویزیونی در برنامه نگاه دراین باره اظهار کرد: کشتی های صید ترال متاسفانه با پوشش چینی به مالکیت افراد ذی نفع، سیاسی، رانت خوار و بازنشستگان شیلات است که تمامی افرادی که روی این کشتی ها مشغول به غارت دریا اند، اهل کشور چین هستند.

وی افزود:یکی از مدیرکل های شیلات استان دارای  6 فروند کشتی چینی است که به صید ترال مشغول اند.

شهبازی اذعان کرد: در ابتدای ساخت این مستند تماس های زیادی داشتم که علاوه برتهدید درخواست  تغییر مطالبه گری مستند به  سمت حمایت از  چینی ها را داشتند.

این کارگردان ادامه داد: در یکی از این تماس ها که به نمایندگی از سهام داران کشتی های چینی با بنده شد آنها پیشنهاد  500 میلیونی برای  انجام مستند ،حمایتی از  100 فروند کشتی چینی را داشتند که مستندات این تماس و پیشنهادها را دراختیار دارم.

وی می گوید: تمامی  پیشنهادات مالی برای حمایت کردن از کشتی های چینی از سمت سازمان شیلات بوده و تمامی اسناد آن موجود است.

علارغم  ملی شدن این مستند و رسانه ای شدن اخبار غارت کشتی های چینی و بی عدالتی شیلات هرمزگان در مجوز دادن به خارجی ها و برخورد با صیادان بومی ،هیچ یک از مسئولین استان هرمزگان  در این خصوص واکنشی نداشته اند و حتی  لنگرگاه پشت شهر  بندرعباس  را نیز در اختیار  کشتی های  چینی  قرار داده اند.

امید است که دستگاهای قضایی کشور همچون گذشته با متخلفین برخورد جدی داشته و در جهت  بیرون راندن و دستگیری مسببان  نابودی منابع دریا اقدامی موثر داشته باشد.

صدای مردم بودن و تقویت روحیه مطالبه گری در فشارهایی  که برای ساخت این مستند از سوی  شیلات بر عوامل سازنده  این مستند ساز هرمزگانی انجام  شد، جای بسی  حمایت و قدر دانی  دارد و انتظار می رود  که  نمایندگان  مردم در  مجلس نیز به این  موضوع  ورود  جدی پیدا کنند.

 

 

انتهای پیام/