مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص نحوه اداره بانک مرکزی ابلاغ شد
+ پ -
مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص نحوه اداره بانک مرکزی ابلاغ شد

رئیس جمهوری مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص نحوه اداره بانک مرکزی که در اجرای بندهشت اصل ۱۱۰ قانون اساسی به تصویب رسیده بود جهت اجرا به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از  فارس، رئیس جمهوری مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص نحوه اداره بانک مرکزی را ابلاغ کرد.

رئیس جمهوری در تاریخ ۱۸/۵/۱۳۹۴ متن مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درخصوص “نحوه اداره بانک مرکزی “که در اجرای بندهشت اصل ۱۱۰ قانون اساسی به تصویب رسیده و با نکات مد نظر مقام معظم رهبری به سران سه قوه ابلاغ گردیده بود جهت اجرا به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ابلاغ کرد.

این مصوبه در اجرای بند هشت اصل یکصد و ده قانون اساسی نظر مشورتی مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص نحوه‌ی اداره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (معضل)به استحضار مقام معظم رهبری رسید مرقوم فرمودند:

بسمه تعالی
به سران محترم قوای سه‌گانه ابلاغ شود.
– با توجه به اینکه نصب و عزل و پذیرش استعفای رئیس کل بانک مرکزی در اختیار رئیس‌جمهور نهاده شده است، لازم است در به کارگیری این اختیار، گزارش مراجع نظارتی مورد توجه کافی قرار گیرد. ۱/ ۱۱/ ۱۳۹۳

نحوه اداره بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (معضل) مصوب ۲۴/ ۸/ ۱۳۹۳ مجمع تشخیص مصلحت نظام
۱- ویژگی‌ها و صلاحیت‌های نصب رئیس کل:
الف- کفایت علمی: داشتن دکترا در یکی از رشته‌های اقتصادی، پولی و مالی.
ب- کفایت تجربی: داشتن هفت سال تجربه در سطوح سیاستگذاری و مدیریتی در حوزه‌های اقتصادی، پولی و مالی و یا پنج سال تجربه مدیریتی در حوزه‌های تخصصی بانک مرکزی (مدیرکل به بالا).
ج- داشتن حسن شهرت و توانایی انجام وظایف.
د- نداشتن سابقه محکومیت مؤثر کیفری.
ه- نداشتن تخلفات مالی گسترده.
۲- فرآیند نصب:
رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به پیشنهاد وزیر امور اقتصادی و دارایی و بعد از تصویب هیأت دولت، با تأیید و حکم رئیس‌جمهور نصب می‌گردد.
۳- دوره زمانی تصدی:
دوره تصدی ریاست کل بانک مرکزی پنج سال خواهد بود و انتخاب مجدد وی بلامانع است.
تبصره- رئیس‌جمهور جدید در ابتدای دوره می‌تواند بر طبق روال این قانون، رئیس کل بانک مرکزی را که بیش از یک سال از دوره تصدی وی باقی‌مانده باشد، تغییر دهد.
۴- ضوابط عزل:
در صورت تحقق یکی از موارد زیر رئیس کل بانک مرکزی عزل خواهد شد:
۱- از دست دادن یک یا چند شرط از شرایط مذکور و یا احراز فقدان یک یا چند شرط از شرایط احراز منصب از ابتدا.
۲- عدم توانایی یا کوتاهی در انجام وظایف قانونی و یا در تحقق اهداف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران.
۵- فرآیند عزل:

رئیس کل بانک مرکزی به پیشنهاد رئیس‌جمهور و بعد از تصویب دوسوم اعضای هیأت دولت با حکم رئیس‌جمهور عزل می‌شود. در صورت تمایل رئیس کل بانک مرکزی، رأی‌گیری در هیأت دولت پس از استماع نظرات رئیس کل صورت می‌گیرد.
۶- پذیرش استعفای رئیس کل، توسط رئیس‌جمهور انجام می‌گیرد.

تبصره- در صورت عزل، استعفاء یا فوت رئیس کل بانک مرکزی، حداکثر ظرف مدت یک‌ماه با رعایت فرآیند مذکور در این قانون نسبت به تعیین رئیس کل بانک مرکزی اقدام خواهد شد، در این مدت قائم مقام بانک مرکزی دارای کلیه اختیارات رئیس کل می‌باشد.
مصوبه مذکور طی شش ماده در جلسه رسمی روز شنبه مورخ بیست و چهارم آبان ماه یکهزار و سیصد و نود و سه شورای مجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسید.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام – اکبر هاشمی رفسنجانی»

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff