تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 341223
تاریخ انتشار:شنبه 02 مرداد 1395 - 12:42| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گرد بی توجهی مسئولین بر 11 هزار شی تاریخی

مصوبات زیر خاکی؛ سهم موزه باستان شناسی لرستان

داشتن یک موزه بزرگ باستان شناسی یکی از نیاز های اصلی استان لرستان در حوزه میراث فرهنگی است ولی متاسانه تا کنون در هیچ دوره ایی مسولان مربوطه اقدام محسوسی در این زمینه انجام نداده اند.

مصوبات زیر خاکی؛ سهم موزه باستان شناسی لرستان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از سفیرافلاک؛ استانی که از آن به عنوان پایتخت مفرغ دنیا یاد می شود همچنان حسرت داشتن یک موزه بزرگ و مدرن باستان شناسی را می خورد و کماکان موزه قلعه فلک الافلاک تنها موزه باستان شناسی لرستان است که به دلیل مساحت بسیار محدودی که دارد به هیچ وجه نمی تواند ظرفیت های تاریخی و فرهنگی لرستان را به طور کامل نمایش دهد.

بدون شک ایجاد موزه بزرگ باستان شناسی ضمن اینکه پنجره ایی مناسب برای نشان دادن فرهنگ، هنر و تاریخ غنی استانلرستان خواهد بود، می تواند در زمینه گردشگری هم توریست های زیادی را به خود جذب کند.

  

در یکی دو سال گذشته مدیریت ارشد استان لرستان همواره تاکید می کند که لرستان باید به مقصد گردشگری تبدیل شود، لذا ایجاد موزه بزرگ باستان شناسی می تواند در این راستا بسیار تاثیر گذار باشد و جا دارد که مسولان توجه ویژه ایی به این موضوع داشته باشند.

با این وجود تا کنون برنامه خاصی از طرف دولت یازدهم برای ایجاد موزه باستان شناسی در لرستان در نظر گرفته نشده است و تنها دلخوشی دوست داران میراث فرهنگی و هنری لرستان  برای ایجاد موزه ،مصوبه دولت دهم است که در این چند ساله به کلی فراموش شده است.

دولت دهم در سفر به استان لرستان طرحی را مصوب کرد تا مشکل کمبود موزه در لرستان برای همیشه برطرف شود ولی افسوس که  در سالهای بعد فقط در حد یک کاغذ بی ارزش به این مصوبه نگاه شد و تا کنون هیچ اقدامی در راستای اجرای آن صورت نگرفته است.

در طول ۳ سالی که از عمر دولت یازدهم می گذرد تا کنون بارها و بارها این شعار را شنیده ایم که لرستان به مقصد گردشگری تبدیل می شود و در این مدت مسولان اعلام کرده اند که برای محقق شدن این شعار تمام تلاش خود را انجام می دهند اما به نظر می رسد که برخی از مسولان در بحث گردشگری  خیلی اعتقادی به موزه ها ندارند چرا که هیچگونه برنامه ایی در این زمینه نداشته اند.

به هر حال استان لرستان با داشتن ظرفیت های غنی در بحث اشیا تاریخی نیازمند یک موزه بزرگ و مدرن است و این نیاز برطرف نمی شود مگر با توجه ویژه مسولین .

سفیر افلاک برای بررسی آخرین وضعیت موزه های استان و آشنایی با ظرفیت های استان لرستان در حوزه میراث فرهنگی و اشیا تاریخی با تعدادی از مسولان استان در حوزه موزه و میراث فرهنگی و مصاحبه هایی انجام داد، که به شرح زیر است؛

 سالانه ۲۱۹ هزار نفر از تنها موزه باستان شناسی لرستان بازدید می کنند

سرپرست قلعه فلک الافلاک در گفت و گو با سفیر افلاک با اشاره به کمبود موزه باستان شناسی در استان لرستان عنوان داشت:در حال حاضر به دلیل محدودیت فضای موزه فقط حدود ۳۰۰ قلم شیء تاریخی را می توانیم در موزه فلک الافلاک به نمایش بگذاریم و این در حالی است که بالای ۱۱ هزار شیء تاریخی در گنجینه قلعه وجود دارد.

مسعود نعمتی نیایی گفت: سعی می کنیم اشیاء تاریخی که در موزه قلعه به نمایش داده می شود را به صورت چرخشی تعویض کنیم تا بازدید کننده ایی که پس از مدتی مجددا به بازدید موزه می آید شاهد اشیاء متفاوتی نسبت به قبل باشد.

وی ساخت موزه بزرگ باستان شناسی را از نیاز های اساسی استان لرستان دانست و افزود: در مجموع بیش از ۱۱ هزار شیء تاریخی در گنجینه  استان موجود است که حدود ۸۰ درصد از آنها اشیاء مفرغی هستند و علاوه بر آن ۱۱۰ شیء شاخص مربوط به غار کلماکره هم در گنجینه استان وجود دارد.

 

سرپرست قلعه فلک الافلاک با بیان اینکه ظرافت اشیاء تاریخی کشف شده در لرستان باعث شده است تا از لرستان به عنوان مهد مفرغ دنیا نام برده شود،ابراز داشت: متاسفانه به دلیل نبود موزه بزرگ نمی توانیم از این ظرفیت بزرگ برای جذب گردشگران بیسشتر به وبژه علاقه مندان به اشیاء تاریخی استفاده کنیم.

وی به آمار بازدید کنندگان از موزه قلعه فلک الافلاک اشاره کرد و اظهار داشت: سال ۹۴ در مجموع ۲۱۹ هزار و ۶۸۵ نفر از موزه باستان شناسی قلعه بازدید کردند که از این تعداد یک هزار و ۲۴ نفر گردشگران خارجی بودند.

موزه قلعه ظرفیت  نمایش ۱۱ هزار شئ تاریخی را ندارد/مسولان به فکر ایجاد موزه بزرگ باشند

محمد رضا محمدیان مدیر موزه های استان لرستان هم در ارتباط با وضعیت موزه باستان شناسی استان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: در مجموع  در ۶ شهرستان استان موزه وجود دارد ولی تنها موزه باستان شناسی استان موزه قلعه فلک الافلاک است و مابقی موزه های مردم شناسی هستند.

وی افزود: استان لرستان از نظر داشتن تعداد اشیاء تاریخی جایگاه خوبی در کشور دارد بگونه ایی که بیش از ۱۱ هزار شیء تاریخی در گنجینه استان نگهداری می شود.

محمدیان بیان کرد :وجود اشیاء تاریخی فراوان در لرستان اهمیت ساخت یک موزه بزرگ را دو چندان می کند چرا که موزه قلعه فلک الافلاک فضایی محدود محدودیت دارد و ظرفیت لازم برای به نمایش گذاشتن بیش از ۱۱ هزار شئ تاریخی را ندارد.

وی از کم توجهی مسولان به ساخت موزه بزرگ در استان لرستان گلایه کرد و عنوان داشت: در دوره قبل مدیریت میراث فرهنگی لرستان، مدیر کل میراث فرهنگی و شورای فنی میراث فرهنگی طرحی را مصوب کردند که ساختمان سرباز خانه مجاور قلعه فلک افلاک برای تبدیل شدن به موزه باستان شناسی بازسازی شود ولی در حال حاضر نظر مدیریت ارشد استان و معاون وی بر این است که این ساختمان به یک مهمانسرای ویژه برای گردشگران تبدیل شود.

ظرفیت مناسب سربازخانه قلعه برای تبدیل شدن به موزه باستان شناسی

محمدیان گفت: اگر ساختمان سرباز خانه مطابق مصوبه شورای فنی به موزه باستان شناسی تبدیل شود بخشی از نیاز استان به موزه برطرف می شود و می توان بخش قابل توجهی از اشیاء تاریخی استان را در آن به نمایش گذاشت و از این طریق توریست های زیادی را به استان جذب کرد.

مسئول باستان شناسی میراث فرهنگی استان لرستان ساخت موزه بزرگ باستان شناسی در استان لرستان را بسیار ضروری دانست و یادآور شد: در سفرهای دولت نهم و دهم به استان لرستان هیات دولت ساخت موزه بزرگ باستان شناسی را در لرستانمصوب کرد ولی متاسفانه هنوز هیچگونه اقدامی برای ساخت موزه انجام نشده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ساخت موزه باستان شناسی نقش مهمی در رونق گردشگری و توریسم استان دارد از مدیران ارشد استان و مسولان کشور خواهشمندیم توجه ویژه ایی به این موضوع داشته باشند و شرایط را برای ایجاد موزه باستان شناسیدر استان فراهم کنند.

 

دولت دهم ایجاد مجموعه موزه بزرگ لرستان را تصویب کرده بود

 معاون میراث فرهنگی استان لرستان در ارتباط با مصوبه دولت قبل برای ساخت موزه بزرگ باستان شناسی در لرستان در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک بیان داشت: در سفرهای اول و دوم دولت دهم به استان لرستان هیات دولت ایجاد مجموعه موزه بزرگ لرستان را تصویب کرد.

محمد رضا اسدی به جزئیات این مصوبه ها اشاره نمود و اظهار داشت: در این مصوبه این چنین آمده بود که ۵ موزه شامل موزه دفاع مقدس، موزه مردم شناسی، موزه سکه، موزه باستان شناسی و موزه مفرغ پس از آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک در مجاور آن ایجاد شود.

وی با بیان اینکه مشخصات ۵ موزه مورد نظر توسط شرکت مشاور در سال ۹۰ به صورت دقیق مشخص شده است، تصریح کرد: برای موزه سکه ساختمان مربوط به به باشگاه افسران ارتش در نظر گرفته شده است ولی تاکنون این ساختمان تملک نشده است با این وجود پیش بینی می شود تا پایان امسال در تملک میراث فرهنگی قرار بگیرد.

معاون میراث فرهنگی لرستان افزود: از دیگر مکان های پیش بینی شده برای ساخت موزه دو ساختمان مربوط به دانشگاه سابق بودند که در این بین ساختمان دانشکده شیمی با توجه به ویژگی هایی که داشت می توانست به یک موزه ایده آل برای استان تبدیل شود ولی متاسفانه در دوره مدیریت آقای گودرزی بر میراث فرهنگی لرستان به دستور استاندار وقت این ساختمان که چندین میلیارد تومان ارزش داشت به طور کلی تخریب شد.

استاندار سابق مصوبه هیات دولت را به حساب نیاورد/ساختمان چند میلیاردی به راحتی تخریب شد

اسدی یادآور شد: متاسفانه آقای دهمرده استاندار سابق لرستان طرح ایجاد ۵ موزه در کنار قلعه را اصلا به حساب نیاورد و بدون توجه به مصوبه قبلی دولت و میراث فرهنگی دستور به تخریب  ساختمان دانشکده شیمی داد در حالی که برنامه ریزی خاصی برای تبدیل این ساختمان به موزه انجام شده بود و در صورت تبدیل شدن به موزه می توانستیم بیش از ۱۱ هزار شیء تاریخی موجود در گنجینه استان را در آن به نمایش بگذاریم.

وی خاطرنشان کرد :ساختمان سرباز خانه قلعه فلک الافلاک دیگر ساختمانی است که برای تبدیل شدن به موزه در مصوبه دولت دهم مورد توجه قرار گرفت  که در حال حاضر عملیات مرمت و بازسازی آن در حال انجام است.

این مسئول ابراز داشت: هنوز تصمیم قطعی برای نوع کاربری سرباز خانه درنظر گرفته نشده است ولی امیدواریم آن را به موزه تبدیل کنیم چرا که این ساختمان ظرفیت آن را دارد که به یک موزه خوب  برای استان تبدیل شود.

 

 مهمترین مصوبه تاریخ میراث فرهنگی لرستان در حال فراموش شدن است

 وی مصوبه دولت دهم برای ساخت ۵ موزه در مجاورت قلعه فلک الافلاک را مهمترین مصوبه حوزه میراث فرهنگی در طول تاریخ استان لرستان دانست و عنوان کرد: متاسفانه هیچ یک از این مصوبات تاکنون اجرایی نشده است و آهسته آهسته در حال فراموش شدن هستند.

اسدی گفت: اگر این ۵ موزه در مجاورت قلعه احداث شود می توان موزه های داخل قلعه فلک الافلاک را از آن خارج کرد و پس از آن فقط از ساختمان قلعه به عنوان یک اثر ارزشمند و تاریخی برای جذب توریست استفاده کرد.

معاون میراث فرهنگی استان لرستان با بیان اینکه برنامه جدیدی برای احداث موزه در استان وجود ندارد، ابراز داشت: سازمانمیراث فرهنگی هنوز بدنبال اجرایی کردن مصوبات گذشته است ولی انجام این کار نیاز به حمایت ویژه مسولین دارد لذا از مسولان ارشد استان میخواهیم در این زمینه به ما کمک کنند.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=341223
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

15,568 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی