مصرف سیگار سلامت خانواده را به خطر می اندازد
+ پ -
مصرف سیگار سلامت خانواده را به خطر می اندازد

پزشک مرکز توسعه سلامت کیش اظهار کرد: استعمال سیگار باعث می شود که خون آسان تر لخته ببندد و انسداد سرخرگ ها منجر به بروز حمله قلبی و سکته مغزی می شود .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  پایگاه خبری زنان استان هرمزگان ؛ مریم ستاریان ،پزشک مرکز توسعه سلامت کیش؛ با توجه به مضرات سیگار گفت: دلایل زیادی برای ترک سیگار وجود دارد  و ترک سیگار یکی از روش های اصلی کنترل خطر بیماری سرخرگ های کرونری و سایر بیماری های قلبی عروقی است.

وی با بیان اینکه استعمال سیگار احتمال ایجاد حمله قلبی را به طور قابل توجهی افزایش می دهد ، افزود: استعمال دخانیات سبب آسیب به پوشش جدار رگ های خون رسانی کننده قلب ، مغز و سایر اعضای بدن می شود و جدار آسیب دیده سرخرگ ها در مقابل تشکیل پلاک آسیب پذیر تر هستند و با تشکیل پلاک جریان خون محدود می شود که این روند آترواسکلروز نامیده می شود .

ستاریان افزود:  اگر سرخرگ های مغز دچار انسداد شوند ، سکته مغزی رخ می دهد و استعمال سیگار باعث می شود که خون آسان تر لخته ببندد و این باعث حمله قلبی می شوند و لخته خون در صورتی که انسداد سرخرگ ها می تواند منجر به بروز حمله قلبی ، سکته مغزی و بیماری سرخرگ های محیطی می شود .

پزشک  مرکز توسعه کیش ، ادامه داد: استعمال دخانیات سبب کاهش کلسترولHDL  یا کلسترول خوب می شود .

وی با تأکید بر اینکه گرچه سیگار به طور مستقیم سبب ایجاد فشار خون بالا نمی شود، اظهارداشت: اما به طور موقت سبب تنگ شدن عروق خونی قلب شده و سبب افزایش موقتی فشار خون می شود .

این پزشک افزود: نیکوتین و مونو کسید کربن موجود در دود سیگار با ورود به خون سبب کاهش مقدار اکسیژن قابل حمل توسط خون می شوند این اثر سبب می شود که قلب ضربان بیشتری داشته باشد تا بتواند اکسیژن رسانی را در حد لازم حفظ نماید.

وی خاطر نشان کرد : استعمال سیگار به هر میزانی ، سلامت سایر افراد غیر سیگاری خانواده را به خطر می اندازد و تنفس دود سیگار دیگران می تواند سبب بروز سرطان ، مشکلات تنفسی و بیماری های قلبی عروقی شود لذا برای بهبود سلامت فرزندان و همسر و سایر افرادی که با شما زندگی می کنند ،باید سیگار را ترک کنید.

انتهای پیام /م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff