تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 410197
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارشی از مشکلات جامعه هنری تئاتر؛

مشکلات هنرمندان تئاتر موجب بیماری این هنر شده/ رفع مشکلات جامعه هنری در گرو همسویی مسئولان با هنرمندان است

هنرمندان تئاتر استان هرمزگان با بیان اینکه رفع مشکلات تئاتر در گرو همسو بودن مسئولان با هنرمندان است ؛افزودند: مسئولان باید بدانند اگر خودشان با فضای فکری جامعه هنری آشنا باشند مشکلات خود به خود خل خواهند شد زیرا آن زمان مسئولان می دانند که چه مشکلاتی در سر راه هنر قرار دارد.

مشکلات هنرمندان تئاتر موجب بیماری این هنر شده/ رفع مشکلات جامعه هنری در گرو همسویی مسئولان با هنرمندان است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از فرهنگ کده ؛ هنرمندان تئاتر استان هرمزگان با بیان اینکه رفع مشکلات تئاتر در گرو همسو بودن مسئولان با هنرمندان است ؛افزودند: مسئولان باید بدانند اگر خودشان با فضای فکری جامعه هنری آشنا باشند مشکلات خود به خود خل خواهند شد زیرا آن زمان مسئولان می دانند که چه مشکلاتی در سر راه هنر قرار دارد.

 

رفع مشکلات تئاتر در گرو همسو بودن مسئولان با هنرمندان است

حجت الله جعفرپور بازیگر و کارگردان تئاتر شهرستان حاجی آباد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ با بیان اینکه امروزه مشکلات زیادی در تئاتر وجود دارد ولی اصلی ترین مشکل عدم همسویی مسئولان با تئاتر می باشد ؛ افزود: رفع مشکلات تئاتر در گرو همسو بودن مسئولان با هنرمندان است و مسئولان باید در این راستا همراه و همگام هنرمندان باشند، اگر مسئولان ما دستی در تئاتر داشته باشند دغدغه و مشکلات هنرمند را درک میکنند و برای رفع آن ها تلاش میکنند.

 

مشکلات هنرمندان تئاتر  سبب بیماری تئاتر شده است

وی بیان کرد: مشکلات موجود سبب بیماری تئاتر شده و وقتی که فضا بیمار باشد مخاطب تئاتر نیز فضایی بیمار را در مقابل چشمان خود مشاهده می کند، در صورتی که مخاطب تئاتر باید فضای شاداب و پویایی را شاهد باشد، اگر این بیماری و مشکلات بهبود یابند و رفع شوند قطعا علاقمندان بیشتری به سمت تئاتر می آیند.

 

مسئولان باید با فضای فکری جامعه هنری آشنا باشند

این بازیگر تئاتر اظهار کرد: مسئولان باید بدانند اگر خودشان با فضای فکری جامعه هنری آشنا باشند مشکلات خود به خود حل خواهند شد زیرا آن زمان مسئولان می دانند که چه مشکلاتی در سر راه هنر قرار دارد.

 

 هنر تئاتر باعث افزایش معرفت انسان ها می شود

جعفرپور به اهمیت تئاتر اشاره کرد و گفت: با استفاده از هنر تئاتر می توان اخلاق را در جامعه ارتقاء داد و این خود یکی از رسالت های هنر است و هنر تئاتر را میتوان به عنوان یک کلاس درس در نظر گرفت که باعث افزایش معرفت انسان ها می شود، البته این در صورتی امکان پذیر است که ما به وظایف خود در تئاتر عمل کنیم و به صورتی کار کنیم که در خور و شان هنر نمایش و تئاتر می باشد.

 

کارگردان تئاتر حاجی آباد با اشاره به اینکه بنابر دیدگاه فلاسفه هنرنمایی که ابزار شناخت و معرفت در آن وجود نداشته باشد هنرنمایی و تئاتر نیست ؛ تصریح کرد: در حقیقت زمانی تئاتر و هنرهای نمایشی به جایگاه حقیقی خود نزدیک می شوند که مردم تئاتر را برای خود تئاتر دوست بدارند و این اتفاق زمانی رخ میدهد که تئاتر با فرهنگ، ادب، تعالی افکار و احساسات انسان ها و روحیات و وجدان جمعی جامعه سرو کار داشته باشد و رویکرد آن به گونه ای باشد که به معنای حقیقی خود یعنی روشنگری و تحول آفرینی نزدیک باشد.

 

استقبال مردم از تئاتر به رفاه آنان بستگی دارد

بازیگر تئاتر هرمزگانی یادآور شد: استقبال مردم از هنرهای مختلف به خصوص تئاتر به رفاه مردم هم بستگی دارد به گونه ای که رفاه نسبی مردم جامعه موجب استقبال و اهمیت دادن بیشتر مردم به هنر تئاتر می شود.
این هنرمند حاجی آبادی خاطر نشان کرد: آن چنان باید تئاتر را به مردم شناساند تا به عنوان یک ضرورت فرهنگی و اجتماعی مهم برایشان اهمیت پیدا کند و قطعا بعد ازز آن می توان برای جلب و جذب مخاطب برنامه ریزی کرد زیرا در این شرایط است که مردم برای تماشای تئاتر دغدغه خواهند داشت.

 

مهم ترین مشکل عرصه تئاتر عدم حمایت مسئولان است

ایوب رحیمی بازیگر تئاتر شهرستان میناب در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ به مشکلات عرصه تئاتر در استان هرمزگان اشاره کرد و گفت: مهم ترین مشکل عرصه تئاتر استان هرمزگان عدم حمایت مسئولان و متولیان فرهنگ و هنر است که در صورت توجه نکردن باعث دلسردی آنها از این عرصه هنری می شود.

 

اهمیت ندادن به وضع معیشت هنرمندان پیشکسوت مشکلات جامعه هنری تئاتر می باشد

وی در ادامه بیان کرد: اهمیت ندادن مسولان و مدیران به شان و منزلت هنرمندان ، احترام به شغل آنها ، درک نکردن فرهنگ و هنر و اهمیت ندادن به وضع معیشت هنرمندان پیشکسوت بخشی از مشکلاتی است که هنرمندان عرصه تئاتر با آن دست و پنجه نرم می کنند.

 

مشکلات هنرمندان گوش فلک رو کر کرد ولی گوش مسولان را هیهات…

بازیگر تئاتر میناب، نبود امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای شکوفایی هنر هنرمندان ، ارائه هنر مدرن در کنار هنر سنتی و عدم وجود وسیله ایاب و ذهاب برای حضور در جشنواره های شهرستانی و استانی و ملی و بین المللی یکی دیگر از مشکلات عرصه هنر تئاتر عنوان کرد و گفت: درد بسیار است درمانگر نیست و این صدا گوش فلک رو کر کرد ولی گوش مسولان را هیهات…

 

تئاتر یکی از مهمترین و اساسی ترین احتیاجات جامعه ما است

رحیمی با بیان اینکه تئاتر  اهمیت خودش را به همه نشان داده است؛ افزود: رسالت تئاتر مشخص و روشن است ، ما یاد گرفتیم کسی که خودش را به خواب زده نمیتوان آن را بیدار کرد یعنی اینکه بیدار نمیشود ولی کسی که خواب است راحت بیدار می شود در کل تئاتر یکی از مهمترین و اساسی ترین احتیاجات جامعه ما می باشد.

 

تئاتر انسان ساز است

این هنرمند مینابی اظهار کرد: مسولانی که می گویند تئاتر و هنر به چه کاری میاد به طور ناخواسته و به راحتی با تئاتر زندگی کردند و آن را حس کردند و همه مردم زمانی بچه بودند و به دنیا آمدن به طور حتم آنها خندیدن ، گریه کردن ، راه رفتن و حرف زدن را با بازیگری پدر و مادر خودشان یاد گرفتند و الان هم خودشان پدر و مادر شدن و همین بازیگری را در زندگی برای بچه هاشان انجام دادند و می دهند پس نتیجه میگیریم تئاتر انسان سازه و خودش جایگاه و اهمیت خود را مشخص کرده است.

 

حبیب الله ناصری بازیگر تئاتر شهرستان میناب در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ اظهار کرد: یکی از بزرگترین و مهمترین مشکلات جامعه هنری تئاتر قبل از اینکه به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برسد، باور و پذیرفتن کاربرد و نقش تئاتر در آگاهی دادن به مردم جامعه توسط مسولان ذیربط است که این اتفاق در سطح کشور در برخی استان ها بهتر شده اما هنوز فاصله زیادی با استاندارد جهانی خود دارد.

 

هنرمندان تئاتر از ابتدایی ترین امکانات سخت افزاری برخوردار نیستند
وی تصریح کرد: امروزه در برخی از شهرها که هم هنرمندان و هم مردم ، تئاتر با پوست و گوشت و خونشان عجین شده است  اما ابتدایی ترین امکانات سخت افزاری راا ندارند.

 

بزرگترین سالن آمفی تئاتر میناب ۲۵۰ صندلی دارد و استاندارد تئاتر نیست

ناصری با بیان اینکه  میناب باقدمت بسیار بالا قطب هنرهای نمایشی هرمزگان است ؛ افزود: میناب شهری که هنرمندان بزرگی چون کوروش زارعی، حسین احمدی نسب، علی رضایی،زنده یاد ابراهیم زارعی و…را به جامعه تئاتری کشور معرفی کرده است و باتوجه به اینکه این شهر بیش از هشت گروه نمایشی فعال دارد و دومین شهر بزرگ هرمزگان به لحاظ جمعیت و جغرافیا است اما بزرگترین سالن آمفی تئاتر آن ۲۵۰ صندلی دارد و آن هم استاندارد تئاتر نیست.

 

تنها دلگرمی که هنرمندان تئاتر را زنده نگه داشته همراهی مردم است
این بازیگر تئاتر در ادامه اضافه کرد: حمایت مناسبی در بحث نرم افزاری متاسفانه از تئاتر و تئاتری ها از سوی برخی مسولان مربوطه نیست و تنها دلگرمی بسیار مثبت وو بزرگی که هنرمندان تئاتر را زنده نگه داشته لطف، مهربانی و همراهی مردم است که شامل حال هنرمندان تئاتر است و باید گفت که اینها مشکل نیست مسئله است و مسئله هم حل شدنی است.

 

هنر تئاتر بهترین ابراز برای آگاهی دادن به مردم است 
وی با اشاره به اینکه یک جامعه برای آگاهی دادن به مردم و فرهنگ سازی نیاز به ابزار انتقال دارد که هنر به لحاظ داشتن زبان و ادبیات خاص میتواند بهترین گزینه باشدد ؛ یاد آور شد: بزرگی می گوید که آنچه ما دریک شب از یک نمایش می آموزیم از یک کتاب بزرگ به دور است.
ناصری عنوان کرد: هنر تئاتر از آنجایی باحضور مستقیم مخاطبین به اجرا در می آید و باور پذیری و قدرت انتقال آن موثرتر است و اگر در بخش دیگری از تئاتر که خیابانی وو تئاتر کاربردی است اگر ببینیم هنرمندان در حلقه صمیمی حرف دل مردم و همچنین آگاهی، نقد جامعه و… را در چند دقیقه موثر با دخالت مستقیم مردم در هنر نمایش اتفاق می افتد و این رسالت یک هنر و هنرمند است که برای مردم باشد.

 

امروز تئاتر در سبد نیاز های اولیه قرار گرفته است
این هنرمند هرمزگانی با اشاره به اینکه ؛ امروز تئاتر در سبد نیاز های اولیه قرار گرفته است ؛ خاطر نشان کرد: همانطور که نیاز به نان و آب و…چراکه مردم تاثیرات آن راا به عینه دیده اند و تئاتر امروز نه تنها به عنوان یک سرگرمی بلکه یک ابزار موثر و مفید درمان هم محسوب میشود که تئاتر درمانی های زیادی در حال انجام وشکل گیری است.

 

علی نظیفی فیلمساز و بازیگر تلویزیون و تئاتر هرمزگانی در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده ؛ با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر، همواره به دلیل وسعتی که دارد مورد توجه و پرسوال بوده است ؛ افزود: حوزه فرهنگ و هنر حوزه وسیعی است و دستگاه‌های مختلفی با توجه به ماهیتی که برای‌ آنها تعریف شده در این حوزه مشغول به فعالیت هستند که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به صورت خاص در زمینهٔ فعالیت‌های فرهنگی و هنری شرح وظیفه و اهدافی دارد.

 

حمایت، هدایت و نظارت سه وظیفه عمده مسئولان باید باشد

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این راستا سه وظیفه عمده مد نظر است  ، یکی حمایت، دیگری هدایت و سومی نظارت است که امیدوارم این وزارتخانه و ادارات تابعه آن در استان ها همواره در راستای اهداف و وظایف فوق الذکر کوشا و موفق باشند ، تا ثمره این تلاش ها را بتوان در هنر استان ها و شهرستان ها مشاهده کرد.

تئاتر وابسته‌ترین رسانه به مخاطب است

وی تئاتر را وابسته‌ترین رسانه به مخاطب است عنوان کرد و گفت: تئاتر ایران در حال حاضر از نظر جذب و اقناع مخاطب در شرایطی بحرانی است ولی با این حال جای خوشحالی و مسرّت است که با این اوضاع نابسامان تئاتر کشور به نسبت بعد مسافت و بودجهٔ جاری استان نسبت به مرکز کشور اجرا ، تولید وجذب مخاطب مورد قبول بوده و مردم و مخاطبین فرهنگ دوست استان همواره در کنار هنرمندان تئاتر بوده اند .

 

تئاتر ایران در راستای جذب حمایت مادی و معنوی مخاطب موفقیتی کسب نکرده است/حل بحران مخاطب، در گرو رفع اختلال ارتباطی تئاتر با مخاطب است

بازیگر تئاتر ادیپ شهریار با بیان اینکه تئاتر ایران در راستای جذب حمایت مادی و معنوی مخاطب تاکنون موفقیتی کسب نکرده است ؛ تصریح کرد: حل بحران مخاطب، در گرو رفع اختلال ارتباطی تئاتر با مخاطب است و رخداد تئاتری بدون توانایی جذب مخاطب، به گفتمانی درون متنی محدود می‌شود .

 

نظیفی بیان کرد: تئاتر ایران یعنی تئاتر شهرستان؛ زیرا استعدادهای بی‌نظیری در تک تک شهرستانهای ما وجود دارند، به‌گونه‌ای که با یک بار بررسی زادگاه و خاستگاه هنرمندان مطرح این روزهای تئاتر و سینمای کشور می‌توان این ادعا را ثابت کرد  و اکثر قریب به‌ اتفاق این هنرمندان وقتی به پایتخت آمده و ماندگار شدند و به جهش و درخشش هنری خیره‌کننده‌ای رسیدند.

 

 تئاتر یک هنر جمعی است و برای بالیدن ، به گروه نیاز دارد
این بازیگر تئاتر با اشاره به اینکه  تئاتر یک هنر جمعی بوده و برای بالیدن ، به گروه نیاز دارد ؛ یاد آور شد: چاره رفع مشکل فوق در شهرستان ها این است که کوتاه‌‌ نظری‌ها را کنار گذاشته و در یک گردهمایی و دورهمی حماسی به گروه‌های یکدست و متحد تبدیل شویم تا بتوانیم گام‌های اولیه حرفه‌ای شدن را برداریم.

 

کمبود فضا و تالارهای نمایشی موجب رکود فعالیت و پراکندگی هنرمندان می‌شود
وی به یکی دیگر از مشکلات جامعه هنری تئاتر اشاره کرد و افزود: کمبود فضا و تالارهای نمایشی یکی دیگر از مشکلات هنرمندان عرصه تئاتر است که سبب می‌شود درر شهرستان‌ها تولید و اجرای عمومی و مستمر تئاتر نداشته باشیم و همین قضیه موجب رکود فعالیت و پراکندگی هنرمندان می‌شود.

 

 آموزش تئاتر در شهرستان‌ها باید مورد پیگیری قرار گیرد/استان‌ها نیازمند تربیت هنرمند در زمینه‌ تئاتر و نمایشنامه‌ نویسی هستند
نظیفی خاطر نشان کرد: آموزش تئاتر در شهرستان‌ها باید مورد پیگیری قرار گیرد که نیازمند توجه ویژه است، استان‌های ما به‌شدت نیازمند تربیت هنرمند در زمینه‌هایی مختلف تئاتر به‌ویژه در بخش نمایشنامه‌ نویسی هستند.

 

مهدی فقیه، بازیگر سینما، تئا‌تر و تلویزیون در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد: در خانواده مذهبی بزرگ شدم، پدرم تدریس قرآن می کرد و از سن ۱۴۴ سالگی وارد عرصه هنری شدم از این رو کارهای مذهبی و دفاع مقدسی بسیاری در عرصه هنری تئاتر و تلویزیون نقش آفرینی کرده ام.

 

“تئاتر” موفق ترین هنرها در بین مردم است

وی با بیان اینکه یکی از موفق ترین هنر در بین مردم «تئاتر » بوده است، تصریح کرد: تئاتر سابقه تاریخی زیادی دارد در دوسال اخیر تئاترهای خوبی در پایتخت و مخصوصا در استان هرمزگان برگزار شده است و جشنواره تئاتر رضوی هم هنرمندان هرمزگان خوب کار کرده اند.

 

بزرگترین چیزی که هنر می خواهد بودجه است

این بازیگر سینما و تئا‌تر با اشاره به مشکلات جامعه هنری تئاتر افزود:رونق هنری نیازمند حمایت و اختصاص بودجه است که متاسفانه بخش هنر همیشه در زمینه اعتبارات ضعیف بوده که از عمده مشکلاتی است که همیشه با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

 

مهم‌ترین و موفق‌ترین اثرعروسکی‌ام «اچ و مچ» است

مهدی فقیه ، مهم‌ترین و موفق‌ترین اثرعروسکی‌اش را «اچ و مچ» عنوان کرد و گفت: بعد از کار عروسکی‌ «اچ و مچ» از سال ۱۳۷۸ شروع به نوشتن یک کار عروسکی کردم که این کار داستان شاهنامه برای کودکان و نوجوانان در ۱۴۵ قسمت است و کار ضبط آن آغاز شده است .

 

سالن های تئاتر با جمعیت قشر هنرمند همخوانی ندارد

این پیشکسوت تئاتر با بیان اینکه سالن های تئاتر بندرعباس و شیراز با جمعیت قشر هنرمند همخوانی ندارد ؛ خاطر نشان کرد: سالن موجود در استان های هرمزگان و شیراز جوابگوی خیل عظیم هنرمندان تئاتر نبوده و نیاز به یک خانه تئاتر و سالن تئاتر در این دو استان به شدت احساس می شود.

 

کاری که مفاهیم انسانی درونش باشد ماندگار است

مهدی فقیه تصریح کرد: تئاتر به مردم نزدیک است لذا از طریق کار تئاتر عروسکی می‌توان مفاهیم انسانی را به کودکان و نوجوانان آموزش دهیم و کاری که مفاهیم انسانی درونش باشد ماندگار است.

بزرگان عرصه هنر در خانه اجاره ای زندگی می کنند

این بازیگر سینما، تئا‌تر و تلویزیون در مورد وضعیت تامین معشیت هنرمندان بیان کرد: هنر درونش خودمان را سوزانده است و بیرونش مردم را ؛ خیلی ها تصور می کنند هنرمندان قشر پولداری هستند اما اگر نگاهی به بزرگان هنر و هنرمندان واقعی بیاندازید خیلی از آنها در خانه اجاره ای زندگی می کند.

 

آیا هنرمندان واقعی و بزرگان هنر پولدارهستند؟

وی ادامه داد: جوانی که پولدار است،بهترین ماشین و خانه دارد ۲۵۰ میلیون پول داده تا در فیلمی بازی کند و این باعث شده که مردم تصور کنند قشر هنرمند پولدار هستند آیا هنرمندان واقعی و بزرگان هنر پولدارهستند؟

 

برازنده یک هنرمند نیست در خیابان به دست فروشی روی بیاورد

مهدی فقیه با بیان اینکه قشر هنرمند نیازمند توجه بیشتر است ؛ افزود: مسئولان و متولیان حوزه فرهنگ و هنر نسبت به رفع دغدغه ها و مشکلات هنرمندان تلاش بیشتری کنند و برخی بی مهری ها باعث می شود که هنرمندان در خیابان به دست فروشی روی بیاورند که این برازنده یک هنرمند نیست.

 

این هنرمند پیشکسوت خاطر نشان کرد: به همه هنرمندانی که دنبال هنر آمدند آرزوی موفقیت دارم و توصیه می کنم مطالعه کنند چرا که هنر احتیاج به مطالعه دارد و کار هنری را دنبال کنند و بخاطر مسائل مالی از هنر دور نمانند.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=410197
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,513 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل