تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 481702
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۹:۲۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
مطالبات روحانیت هرمزگان از مسئولان برای رسیدگی به مشکلات مردم؛

مشکلات اقتصادی کشور محصول سوء تدبیرهاست/ تیم قضائی برای ورود به پرونده مفاسد اقتصادی تشکیل شود

علما و روحانیون استان هرمزگان با انتقاد از ضعف عملکرد دولت در برخورد با مفاسد و تنش های اقتصادی تاکید کردند:باید تغییرات جدی در تیم اقتصادی اتفاق بیافتد و تیم قضائی برای ورود به پرونده مفاسد اقتصادی تشکیل شود.

مشکلات اقتصادی کشور محصول سوء تدبیرهاست/ تیم قضائی برای ورود به پرونده مفاسد اقتصادی تشکیل شود

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛علما و روحانیون استان هرمزگان با انتقاد از ضعف عملکرد دولت در برخورد با مفاسد و تنش های اقتصادی تاکید کردند:باید تغییرات جدی در تیم اقتصادی اتفاق بیافتد و تیم قضائی برای ورود به پرونده مفاسد اقتصادی تشکیل شود.

مشکلات اقتصادی محصول سوء تدبیر است

حجت الاسلام مختاری، امام جمعه حاجی آباد اظهار کرد: مردم شریف ایران اسلامی صاحبان اصلی انقلاب هستند و در راه انقلاب شهید دادند لذا پای انقلابشان تا به اخر ایستاده اند تا پرچم انقلاب را به دست مبارک صاحب الزمان(عج) منتقل کنند.

مختاری با اشاره به مشکلات اقتصادی امروز کشور بیان کرد: عمده مشکلات اقتصادی امروز محصول سوء تدبیر ، تصمیمات غلط، رها کردن بازار و ایجاد زمینه فساد، بازگذاشتن دست مفسدین سبب هرج و مرج اقتصادی و گرانی های اخیر شده است.

امام جمعه حاجی آباد با بیان اینکه سهم دشمنان خارجی در ایجاد این هرج و مرج فشارهای روانی رسانه ای است،تصریح کرد: تحریم ها، خروج از برجام و امثال اینها سهمی بسیار و اصلی در مشکلات کنونی اقتصاد دارند.

مختاری تصریح کرد: کشورهای فراوانی همانند روسیه مورد تحریم امریکا و اروپا قرار گرفته اند اما این هرج و مرج اقتصادی در کشورشان دیده نمی شود، البته پول های سعودی،  اماراتی و ایادی داخلی شان برای بر هم زدن شرایط اقتصادی امروز کشور بی تاثیر نبوده است.

ضعف دستگاه اجرایی کشور مشهود است

وی بیان کرد: در شرایط بد اقتصادی ضعف دستگاه اجرایی به عنوان متولی اقتصاد کشور مشهود می باشداز این رو مقام معظم رهبری به دولت برای فائق امدن بر مشکلات میدان دادند دست شان را کاملا باز و همه منابع را در اختیارشان قرار دادند حتی طبق نقل رئیس جمهور، ایشان فرموده بودند که کارتان را معطل تائید من نیز نکنید همه را لازم الاجرا بدانید.

این مقام مسئول ادامه داد: مقام معظم رهبری در قدم بعدی مجلس، قوه قضائیه و تیم کارشناسی دو قوه را هم به کمک دولت فرستادند همچنین شورای عالی اقتصادی را تشکیل دادند، هم حمایت همه جانبه از دولت و هم در جلسات خصوصی بدون ذکر ایرادات هم نقاط ضعف را تذکر دادند و هم راه برون رفت از مشکلات اخیر را، اما علی رغم آن شاهد اقدام اساسی از سوی دولت نیستیم.

مختاری با بیان اینکه بازار دکشور در اختیار دولت است،یادآور شد: دولت باید به تولید، قیمت تولید و تمام چرخه توزیع تا رسیدن به دست مصرف کننده نظارت داشته باشد و با یسن راههای تخلف با متخلفین برخورد کند البته قدم آخر برخورد طبیعتا کمک قوه قضائیه  را هم می خواهد.

وی افزود: در شرایط فعلی کنترل بازار از اهم اقدامات دولت باید باشد و دولت باید قیمت را در موالی تولید کنترل کند یعنی سهم  افزایش قیمت مجاز را مشخص و دست دلالان عمده را کوتا کند یا نظارت دقیق بر توزیع کالا تا رسیدن به دست توزیع کننده خورد با ید صورت گیرد .

باید تغییر جدی در تیم اقتصادی اتفاق بیافتد

امام جمعه حاجی آباد با اشاره به اینکه بسیاری از احتکار ها در موازی تولید یعنی همان کارخانه ها یا در دست دلالان عمده صورت می گیرد، بیان کرد: شناسایی آنها و برخورد با آنها برای دولت و مسئولین امنیتی و اطلاعاتی کشور کار سختی نیست در قدم بعد باید کنترل بازار عرضه به وسیله عرضه کنندگان صورت گیرد که در اینجا هم ضعف دولت مشهود است.

مختاری گفت: در شرایطی که تیم اقتصادی دولت از پس مشکلات فعلی بر نیامده تغییر جدی در تیم اقتصادی باید اتفاق بیافتد چنانچه اگر رئیس جمهور محترم  به مردم اثبات کند که در شرایط فعلی حل مشکلات معیشتی مردم و اصلاح اقتصاد و فائق آمدن بر نقشه دشمنان از تعلقات حزبی و جناهی و امثال این ها مهمتر است باید تغییر جدی در تیم اقتصادی دولت اتفاق بیافتد و از شخص معاون اول گرفته تا وزرای کلیدی اقتصادی اگر توان و انگیزه کافی را ندارد یا مرد شرایط سخت نیست باید با سرعت آنها را تغییر بدهد.

وی با بیان اینکه دولت باید با متخلفین اقتصادی برخورد قاطع بکند،افزود: این برخورد با برخورد قضائی قوه قضائیه متفاوت است یعنی در هر جای از بدنه دولت که تخلف و فساد اقتصادی صورت گرفت اولین برخورد باید برخورد قاطع شخص رئیس جمهور و دولت باشد.

مفسدین اقتصادی معرفی شوند

وی ادامه داد:در قدم اول باید تمام مفسدین کوچک و بزرگ برکنار و به مردم معرفی کنند چنانچه اگر فسادی مثل فسادی که در ترخیص چند هزار خودرو با تبانی مسئولین یک وزارت خانه اتفاق افتاد یا شخص وزیر استعفا دهد و یا رئیس جمهور وزیر را برکنار کند.

نماینده ولی فقیه در حاجی آباد تصریح کرد:راهکارهای  پیشنهادی در این ایام از طرف کارشناسان اقتصادی مثل بازار ثانویه ارز می توانست نوسانات بازار ارز را کنترل کند اما شاهدیم علی رغم اینکه دولت در حرف از بازار ثانویه استقبال کرد اما در عمل به صورت حداقلی این بازار ایجاد شده یعنی پول حاصل از فروش نفت و پتروشیمی که به این بازار تزریق نشده و با تزریق پول حدود ۱۰ درصد به بازار ثانویه عملا بازار ثانویه ناقص الخلقه متولد شد.

مختاری با بیان اینکه شخص رئیس جمهور و مسئولین ارشد دستگاههای اجرایی که متولی اقتصاد هستند باید با مردم صحبت بکنند و حقایق را هم به مردم بگویند افزود: در تنش اقتصادی ترکیه رئیس جمهور ضمن ارتباط با مردم از مردم ترکیه خواست که برای حفظ ارزش پول ملی کشورشان طلا و ارز در اختیارشان را به لیر ترکیه تبدیل کنند تا ارزش پول ملی شان افت نکند یقینا ملت فهیم ما فهیم ترمردم ترکیه هستند.

وی گفت: اگر مسئولین صادقانه با مردم سخن بگویند و از آنها کمک بخواهند همین مردم بهترین یاری گر مسئولین خواهند بود.

قوه قضائیه بدون ملاحضه باید پا به میدان بگذارد

امام جمعه حاجی آباد نقش قوه قضائیه برای کنترل شرایط کنونی بسیار مهم و اثر گذار دانست و اظهار کرد: قوه قضائیه بدون ملاحضه باید پا به میدان بگذارد، با همه متخلفین و مفسدین اقتصادی در هر جایگاهی و شانی برخورد کند.

مختاری یاد آور شد: بر اساس آمار منتشر شده در کشور چین سالانه بیش از ۸۰ هزار نفر به جرم مفاسد اقتصادی اعدام می شوند اما در کشور ما حسرت اعدام یک مفسد اقتصادی بر دل مردم مانده است چنانچه اگر ۱۰ نفر از مفسدین اقتصادی را در ملاء عام اعدام و دست خائنین به بیت المال را قطع  می کردند، بازار کنترل و مفسدان اقتصادی هم گورشان را گم می کردند.

وی ادامه داد: اگر چه حرف مسئولین قضائی این باشد پرونده ها زمان بر است اما کنترل وضع موجود و التیام زخم دل ملت شاید لازم باشد تیم های قضائی برای پرونده های فساد اقتصادی تشکیل بشود تا مردم هرچه زود تر طعم شیرین عدالت این نظام مقدس را بچشند.

امام جمعه حاجی آباد افزود: از مردم شریف می خواهم ضمن صبر انقلابی در برابر مشکلات خود پا به عرصه کنترل بازار و برخورد با مفسدین متخلفن بگذارند.

مختاری یاد آور شد: ملت فهیم ایران می دانند که نظام سلطه و امریکا دشمن اصلی ملت ما هستند این پیشنهاد مذاکره ترامپ یعنی دست بر داشتن از کشور ما از همه عناصر اقتدارش را هرگز جدی نخواهد گرفت و  بهانه ای برای تسلیم تمام عیار ایران می دانند که به لطف خداوند هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

جلوگیری از هرج و مرج در جامعه مطالبه رهبری و روحانیت است

حجت الاسلام ابراهیمی، امام جمعه موقت بشاگرد با اشاره به مواضع مردمی روحانیت و مراجع عظام تقلید درباره تذکر به مسئولان برای رسیدگی به مشکلات مردم، اظهار کرد: مسئولان به نظرات مراجع عظام تقلید و رهبری و دلسوزان نظام ارج نهاده و تذکرات را جدی گرفته و مشکلات مردم را بی درنگ انجام دهند.

امام جمعه موقت بشاگرد افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی مردم، فشار مضاعف بیگانگان و تحریک مردم به اغتشاش جا دارد مسئولان با شناخت این تهدید ها با کمک و حل مشکلات مردم این تهدید ها را به فرصت تبدیل کنند.

ابراهیمی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی به وجود آمده ناشی از فشار ها، تحریم ها و برنامه ریزهای حساب شده دشمنان ملت ایران است ، تصریح کرد: بخش دیگر مشکلات اقتصادی به وجود آمده از طرف سودجویان داخلی است که منتظر فرصت هستند تا خون مردم ایران را درشیشه کنند.

وی در ادامه اضافه کرد: نظارت وکنترل قیمت ها از سوی مسئولان و ناظران بسیار ضعیف است و در صورت برخورد قاطع و بدون اغماض همه حساب کار خود را می کردند.

امام جمعه موقت بشاگرد خاطر نشان کرد: امروز ندای رهبری و مراجع و روحانیت این است که دولت و قوه قضائیه با برخورد قانونی و انقلابی اجازه ندهند عده ای کشور و نظام را به هرج و مرج بکشانند.

حجت الاسلام عباس کثیر، امام جمعه بندر چارک بخش شیبکوه شهرستان بندر لنگه در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده با اشاره به مواضع مردمی روحانیت و مراجع عظام تقلید درباره تذکر به مسئولان برای رسیدگی به مشکلات مردم، اظهار کرد: روحانیت و در راس آنها مراجع عظام تقلید، خود را از مردم جدا نمیدانند و همواره با مردم و در کنار مردم هستند.

امام جمعه بندرچارک بیان کرد: روحانیت و مراجع عظام تقلید با روشنگری، هدایت اخلاقی، اعتقادی و بصیرت زایی مردم، مسولان را به راه درست فراخوانده و در مسیر صحیح قرار می دادند.

کثیر ادامه داد: تاریخ گسترده کشور ما گویا و شاهد بر این موضوع است از جمله فتوای میرزای شیرازی در تحریم تنباکو که باعث ناکامی نقشه های پلید استعمارگران و نقش بر آب شدن آن شد و یا بصیرت زدایی و روشنگری نواب سفوی،نوری و مدرس ها در تاریخ ایران درخشان و مشهود است.

دولت تورم لجام گسیخته را کنترل کند

وی افزود: در حال حاضر کشور و مردم ولایت مدار ما نیاز مبرم به حضور به موقع و قاطع روحانیت و مراجع تقلید دارند تا بار دیگر رسالت خود را به نمایش بگذارند تا کشور و مردم ما را از این گرفتاری منجلاب اقتصادی بیرون کند.

امام جمعه بندر چارک تصریح کرد: روحانیت مراجع عظام تقلید زبان گویا و ناظر بر اعمال و رفتار مسئولان کشور هستند تا هم نیازها کمبودها و درخواست های برحق مردم را به گوش مسئولان برسانند و هم بر اجرای صحیح و درست آنها صحه بگذارند.

کثیر با اشاره به اینکه خواسته تمام روحانیون و مراجع تقلید خواسته مردم است، گفت: باید مسئولان کشور در همه عرصه ها تلاش و همت خود را به کار گیرند که مهمترین آن ها ایجاد اقتصادی قوی که ریشه داخلی داشته باشد نه به برجام و خارج از کشور گره خورده باشد .

وی، یکی دیگر از خواسته های مردمی کنترل، بازرسی و نظارت دقیق بر بازار داخلی و قیمت های لجام گسیخته دانست و افزود: خواسته ما و مردم ایجاد اشتغال برای جوانان  است که این کار باعث به وجود آمدن رفاه و آرامش در خانواده و فراهم آمدن دیگر ضروریات زندگی است.

امام جمعه بندرچارک خاطر نشان کرد: مسئولان گوش شنوا داشته باشند و فریاد ها وخواست های مردم را بشنوند و پاسخ مناسب را در اسرع وقت بدهند.

عزم ملی برای رسیدگی به دغدغه مردم ایجاد شود

حجت الاسلام والمسلمین جواد غلامی، امام جمعه خرو با اشاره به مواضع مردمی روحانیت و مراجع عظام تقلید درباره تذکر به مسئولان برای رسیدگی به مشکلات مردم اظهار کرد:مشکلات کنونی کشور ناشی از رانت و فساد شبکه اقتصادی است که حل آن موجب بهبود شرایط اقتصادی و رونق می شود.

وی عنوان کرد:برای حل مشکلات اقتصادی و بحران معیشتی وزارت اطلاعات، قوه قضائیه،دولت، نمایندگان مجلس و مجلس شورای خبرگان باید پای کار بیایند تا عزم ملی برای رسیدگی به دغدغه مردم ایجاد شود.

غلامی با بیان اینکه باید قوانین بازدارنده از ایجاد رانت، غارت و فساد اقتصادی تصویب شود، تصریح کرد:موضوع تابعیت های مسئولان نیز باید مورد توجه قرار گیرد لذا افرادی که خودشان، همسر و یا فرزندانشان دارای تابعیت دوگانه هستند حق تصدی پست های دولتی را نداشته باشند همچنین باید با تصویب مجازات های سنگین برای مدیران پنهان کار از نفوذ افراد دوتابعیتی به بدنه دولت جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در حال حضر برخی از مسئولان ارشد دارای تابعیت دوگانه هستند و یا همسر و فرزندانشان در کشورهای دیگر زندگی می کنند از این رو قوانین ارزی کشور در اختیار این دسته از افراد قرار بگیرد باید شاهد خیانت، رانت و نابسامانی های اقتصادی بود.

این روحانی با تاکید بر برخورد با اشرافی گری ادامه داد:در حال حاضر در بحث اموال مسئولان شاهد پنهان کاری هستیم چنانچه اگر قانون قوه قضائیه را مکلف کند که لیست اموال تمامی مسئولان حتی در رده های پایین دولت در اختیار مردم قرار دهد مانع از بروز بسیاری از فسادهای دستگاهی می شود اما تا زمانی که اموال و دارایی های مسئولان معلوم نباشد نمی توان انتظار مقابله با خوی اشرافی گری در میان مقامات را داشت.

وی گفت:قوانین ارزی کشور به گونه ای طراحی شده که برای واردات کالای خارجی و اقلام مصرفی ارز تخصیص داده می شود و در مقابل ارز دولتی به فرد تولیدکننده ارائه نمی شود و این موضوع موجب گرایش افراد  به واردات می شود که باید مورد بازنگری و بررسی قرار گیرد.

غلامی با اشاره به موضوع ارز مسافرتی افزود:چرا باید ارز مسافرتی برای تفریح و گردش افراد داده شود  لذا تاکید می کنیم برای یکسان سازی قانون به زوار نیز ارزی اختصاص ندهند و مسافر به هر دلیلی ارز دولتی دریافت نکند.

امام جمعه شهرستان خرو تاکید کرد:با انقلاب در اقتصاد کشور جلوی خیانت ها، بی برنامگی، بی انصافی مالی و ارزی گرفته می شود و نقطه عطفی در اقتصاد کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه باید مسائل کشور را باید به نفع مردم حل و فصل کرد،خاطرنشان کرد:مردم ما بی عدالتی را بر نمی تابند و باید خیزش به سمت مبارزه با مفاسد باشد لذا در حال حاضر که دشمن ما در شرایط ضعف قرار دارد نباید فرصت بهره بری را به جبهه مخالف داد.

 

انتهای پیام

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=481702
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل