تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 327841
تاریخ انتشار:یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

مشتری بنزین های خیابانی کیست؟

روزها که میگذرد به تعداد بنزین فروشان خیابانی شهر بندرعباس افزوده می شود،پمپ بنزین های خیابانی؛ بازی با جان مردم یا راهی برای فرار از بیکاری!

مشتری بنزین های خیابانی کیست؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ مدت هاست که معضلی گریبان بندرعباس و برخی شهرهای کشور را گرفته و آن زنان و مردان و حتی کودکان و سالمندانی هستند که در کنار خیابان بساط پهن کرده اند.

 

بساط بنزین فروشی! در خاطرات پدربزرگ هایمان شنیده یا در بعضی فیلم های قدیمی صحنه هایی است که نشان می دهد در گذشته های دور همانقدر که استفاده از خودرو محدود بوده دسترسی به سوخت و مکان های تحویل آن هم محدود بوده به همین دلیل مردم در خودروهای خود حتی در پارکینگ و حیاط منازل برای روز مبادا سوخت ذخیره می کردند.

 

 

در برخی جاده های سخت گذر و کوهستانی یا بیابانی و روستاهایی که کیلومترها با شهر فاصله دارند هم کم کم برخی در کنار شغل های دیگری که داشتند، ظرف های پر از بنزین می فروختند. به همه این ها، مواردی را باید افزود که هرچند واقعا نمی تواند تهیه و ذخیره ناایمن سوخت را توجیه کند اما در مقاطعی بهانه ای برای عده ای سودجو بوده است.

 

 

سال هایی که بنزین کوپنی بوده یا تا همین اواخر که بدلیل سهمیه بندی بعضی نگران کم آوردن بنزین بوده اند. اتفاقی که هرگز رخ نداد و فقط محملی برای کسب درآمد سودجویان شد.

 

 

دو یا چند نرخی بودن بنزین نیز بهانه دیگری بوده تا عده ای به شغل کاذب اجاره کارت سوخت یا بنزین فروشی روی آورند. همه اینها درحالی است که اکنون با تدبیر دولت امید در عرضه تک نرخی بنزین این سوء استفاده ها بالموضوع شده است.

 

محمد آرامش مشاور مدیر پخش فرآورده های نفتی هرمزگان در این باره می گوید:درحال حاضر شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در اقصی نقاط کشور حضور دارد و به ارایه خدمات به هموطنان می پردازد. در استان هرمزگان هم انواع جایگاه های عرضه سوخت اعم از اختصاصی و شرکتی و فروشندگی نیاز های مختلف مردم را تامین می کنند.

 

به گفته آرامش تامین سوخت خودروها تنها بخشی از وظایف این شرکت است درحالی که تامین و توزیع سوخت مورد نیاز نیروگاه ، بخش کشاورزی و صنایع غذایی و دریایی و شیلات ، هواپیمایی و … دامنه گسترده ای از فعالیت های شرکت پخش فرآورده نفتی هرمزگان را شامل می شود.

 

مشاور مدیر پخش فرآورده های نفتی استان می گوید: واقعا مایه تعجب و نگرانی است که با این شبکه توزیع دقیق هنوز عده معدودی، نیازهای خود را از روش های نا ایمن و نامطمئن تامین می کنند.

 

آرامش ادامه می دهد: همانطور که برای تغذیه خانواده اصولی وجود دارد و همیشه از خرید خوراکی های غیربهداشتی و ناسالم از دستفروش ها پرهیز می کنیم باید بدانیم که سوخت نیز خوراک خودرو ماست و اگر غیر استاندارد باشد علاوه بر آسیب ها و خساراتی که به موتور خودرو وارد می کند ؛ می تواند موجب حوادث جبران ناپذیری هم باشد.

 

واقعا دلیل وجود این بساط های فروش بنزین در خیابان چیست؟

 

متصدی یکی از جایگاه های عرضه سوخت می گوید: ما تمام سعی خود را می کنیم تا رانندگان خودروها در ایمنی کامل سوخت خود را دریافت کنند شهروندان در مراجعه به جایگاه ها مشکلی ندارند اما به نظر من راکبین موتورسیکلت ها بیشترین مشتریان بنزین حاشیه خیابان هستند.

 

وی بیان کرد: که بارها شاهد مراجعه افرادی بوده که بدلیل استفاده از این بنزین ها دچار خسارت مالی شده اند.

 

محمد آرامش در توضیح این مطلب افزود: فرآورده هایی که تحت شبکه، توزیع می شود بلحاظ کیفی تحت پایش مستمر هستند چرا که کوچکترین اشکال در کیفیت حتما به موتور خودرو آسیب های جبران ناپذیری وارد می کند؛ اما آنچه دستفروشان در ظرف های نوشابه و دبه می فروشند را چه کسی ضمانت خواهد کرد؟

 

این مقام مسول در شرکت ملی پخش فرآورده نفتی هرمزگان اظهار کرد: اختلاط با آب و مواد نا معلوم و ناخالصی های غیر مجاز تنها گوشه ای از تقلب هایی است که در این عرضه ها مشاهده می شود و ما روزانه با افراد ی مواجهیم که در اثر استفاده از این بنزین ها متضرر شده اند.

 

در کنار یکی از این بنزین فروشان خیابانی منتظر می مانم تا با مشتریان شان گفتگو کنم که با کمال تعجب خانمی از فروشنده درخواست چند لیتر بنزین می نماید! در پاسخ به سوالم گفت: صبح که از منزل خارج شدم فراموش کردم حتی نگاهی به نشانگر بنزین بیاندازم و تازه فهمیده ام که خودرو سوخت کافی برای طی ادامه مسیر ندارد و نگرانم که هر لحظه خاموش شود.

 

مشاور مدیر پخش فرآورده نفتی استان می گوید: درحال حاضر بسیاری از جایگاه های عرضه سوخت در استان هرمزگان مجهز به ارایه خدمات تکمیلی هستند و با مراجعه به آنها علاوه بر سوختگیری، سایر خدمات فنی مورد نیاز خودرو نیز در دسترس رانندگان است و همچنین همه رانندگان، خصوصا بانوان می توانند بدون پیاده شدن از خودرو بوسیله همکاران حاضر در جایگاه سوختگیری کنند.

 

این بار به سراغ یکی از دستفروشانی می روم که فاصله ای کوتاه بعد از یک جایگاه عرضه سوخت نشسته و مایعی به رنگ بنزین در ظرف های نوشابه خانواده و آب معدنی می فروشد.پس از دقایقی مردی با عجله ظرفی بنزین درخواست می کند از او می پرسم چرا چند متر قبل به پمپ بنزین مراجعه نکرده است؟ می گوید آنقدر عجله دارم که نمی توانم معطل شوم. وقتی جایگاه خلوت را به او نشان می دهم با خنده می گوید: همین ورود و خاموش و روشن کردن ماشین وقتم را هدر می دهد!

 

آرامش گفت: درحال حاضر به دلیل افتتاح جایگاه های جدید و استفاده بهینه از همه سکوها و نازل های موجود در استان مدت زمان معطلی در جایگاه ها بسیار کاهش یافته و البته این شرکت کار خود را در زمینه توسعه جایگاه های عرضه سوخت تمام شده نمی داند. با سیاست های وزارت نفت در زمینه برند سازی که به بزودی توسط مدیر محترم منطقه جناب آقای مهندس مراد اعلام خواهد شد؛ بخش خصوصی نقش جدی تری در این زمینه خواهد داشت.

 

آرامش با هشدار به صاحبان خودرو ها برای پرهیز از سوختگیری با موتور روشن خودرو افزود: در این زمینه به همه شهروندان موکدا هشدار می دهیم سوختگیری با موتور روشن خطرات متعدد از جمله آتش سوزی و انفجار را در پی خواهد داشت.

 

در پایان از مشاور مدیر پخش فرآورده های نفتی هرمزگان می پرسم چرا با اینگونه بنزین فروشی ها که ایمنی و جان شهروندان را به خطر می اندازد مقابله نمی شود؟

 

محمد آرامش می گوید:حوزه مسایل شهری بسیار گسترده و پیچیده است آنچه از همه این تمهیدات مهم تر است نهادینه شدن فرهنگ شهرنشینی و شهروند خوب است و یک شهروند مسول هم مسولیت حفاظت از خود خانواده و اموال خود را دارد و هم وظیفه بهره برداری صحیح و بهینه از امکانات و خدمات شهری و حل این معضل هم در گرو آشنایی شهروندان با فرهنگ استفاده از خودرو و سوختگیری است. به هر حال برای این دستفروشان خیابانی که برای کسب لقمه ای نان شهری را ناایمن می کنند باید چاره ای اندیشید.

 

فقط کافیست لحظه ای را تصور کنید که خدای ناکرده تصادفی رخ می دهد و خودرو یا موتوری یکی از این بساط ها را پهن خیابان و پیاده رو می کند. آنوقت است که شعله های زرد این بحران به چشم می آید.

 

انتهای پیام/ی

 

برچسب ها: , ,
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=327841
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,525 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی