تبلیغات تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
کد خبر : 230911
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۶| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

مشاور ویژه سابق اوباما: راهبرد آمریکا در سوریه شکست خورد

یکی از مقامات بلندپایه سابق دولت کنونی آمریکا با یاد کردن از ایران و روسیه به عنوان قدرت‌های بزرگ حامی بشار اسد، اذعان کرد واشنگتن در ساختن جایگزینی برای دولت سوریه از معارضان این کشور شکست خورده است.

مشاور ویژه سابق اوباما: راهبرد آمریکا در سوریه شکست خورد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «فیلیپ گوردون» مشاور ویژه سابق «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا اذعان کرد که راهبرد این کشور در سوریه ناکام بوده است.

گوردون، دیپلمات آمریکایی و کارشناس سیاست خارجی آمریکاست که از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ مشاور ویژه اوباما در کاخ سفید و هماهنگ‌کننده وی در امور خاورمیانه، آفریقای شمالی و خلیج فارس بوده است.

او در گفت‌وگویی با روزنامه «الشرق الاوسط» با بیان اینکه «آمریکا سابقه خوبی در رساندن معارضان به قدرت» ندارد، گفت که تجربه افغانستان و عراق نشان دهنده این موضوع است و افزود که راهبرد آمریکا در سوریه در ایجاد معارضه قوی که جای دولت این کشور را بگیرد، موفق نبوده است.

اعتراف به شکست در آموزش مخالفان سوریه

مشاور ویژه سابق اوباما در جواب چرایی شکست استراتژی آمریکا در سوریه گفت: درست است، استراتژی ما موفقیت آمیز نبود؛ اما ارتباطی به این ندارد که ما در کاخ سفید اشتباه کردیم؛ چه بسا که مردم میزان دشواری آموزش و انتخاب معارضانی که بتوانند جای دولت بشار اسد را گرفته و امنیت را به سوریه باز گردانند را نمی‌دانند.

وی اعتراف کرد: ما در یک برهه زمانی سعی کردیم تا معارضان را آموزش دهیم اما همان‌طور که گفتم ما میزان دشواری این کار را به درستی ارزیابی نکرده بودیم. کاری که باید در مقابل نظامی انجام می‌شد که از سوی قدرت‌های بزرگی چون روسیه و ایران حمایت می‌شود.

«فیلیپ گوردون» با ذکر تجریه افغانستان گفت: ما در افغانستان برای براندازی دولتی همسو با شوروی همه کار کردیم و پول و موشک‌های «استینگر» به مجاهدین دادیم، اما آن‌چه در عمل اتفاق افتاد، سقوط دولت و روی کار آمدن القاعده و طالبان بود که انفجارهای ۱۱ سپتامبر را در پی داشت. تجربه خوبی از آموزش معارضان برای رسیدن به دولتی پایدار وجود ندارد.

روزنامه الشرق الاوسط در ادامه سؤال کرد که‌ آیا صحیح است که کنگره، پنتاگون را مأمور آموزش معارضان برای مبارزه با داعش کرده و نه بشار اسد؟ و چرا؟

مشاور ویژه سابق اوباما در پاسخ گفت: بله برنامه وزارت دفاع آموزش معارضان برای مبارزه با داعش بود و به همین دلیل نیز کسانی که‌ آموزش می‌دیدند، انگیزه کافی نداشتند، چرا که آن‌ها خواستار مبارزه با دولت سوریه بودند.

وی در چرایی چنین تصمیمی گفت: اعتقاد ما بر این است که داعش خطر بیشتری را متوجه منطقه می‌کند. هدف اول این بود که توازن را به میان معارضان باز گردانیم تا در صورت سقوط دولت سوریه، معارضان میانه‌رو در رأس قدرت باشند و طوری نشود که داعش جای بشار اسد را بگیرد .

آماده مقابله با روسیه در سوریه نیستیم

وی در مورد حضور نظامی مسکو در سوریه نیز گفت: استراتژی ما دور نگه‌داشتن روسیه از تیرگی بیشتر روابطش با عربستان و ترکیه و دیگر کشورهاست، چرا که روسیه باید با این کشورها برای ایجاد راه‌حلی جهت پایان جنگ داخلی در سوریه و برکناری بشار اسد همکاری کند.

مشاور ویژه سابق رئیس‌جمهور آمریکا، اذعان کرد که حضور روسیه در آسمان سوریه، کار را برای آمریکا پیچیده‌تر کرده است و گزینه‌های آمریکا برای ایجاد مناطق پرواز ممنوع در آسمان سوریه را در تنگنا قرار داده است.

«گوردن» با بیان اینکه باراک اوباما آمادگی مقابله نظامی با روسیه را ندارد؛ ادامه داد: دولت اوباما، نمی‌خواهد خود را غرق یک جنگ منطقه‌ای پیچیده‌ی جدید کند.

این مقام ارشد سابق آمریکا، در پاسخ به این سؤال که روسیه می‌گوید فقط تروریست‌ها را بمباران می‌کند و هنگامی که از آمریکا می‌خواهد تا مناطق معارضان میانه رو را نشان دهد؛ مقامات واشنگتن جوابی نمی‌دهند؛ با طفره رفتن از دادن جواب این سؤال، گفت: اولا این‌که روسیه از بمباران معارضان میانه رو خودداری می‌کند، درست نیست و مسکو تمام مخالفان را تروریست می‌داند. روسیه فقط داعش را بمباران نمی‌کند بلکه تمام گروههای مخالف دولت سوریه را هدف قرار می‌دهد و همه می‌دانند که مسکو برای نجات بشار اسد آمده است نه مبارزه با تروریسم.

«فیلیپ گوردون» در مورد حضور ایران و حزب‌الله در سوریه گفت: گمان می‌کنم که آمریکا در مورد مخالفت با تمام گروههایی که در حمایت از نظام سوریه می‌جنگند، جدی است. من تأکید می‌کنم که ایالات متحده نسبت به خطر ایران هوشیار است. اما آمریکا به صورت مستقیم در جایی که روسیه و ایران حضور دارند ورود نخواهد کرد که خود را در یک جنگ منطقه‌ای پیچیده غرق کند.

تحریم‌های ایران فقط به خاطر برنامه هسته‌ای نبود

وی در ادامه با اشاره به توافق هسته‌ای با ایران، افزود:  هیچ کسی پیش‌بینی نمی‌کند که ایران پس از این توافق شریک و همکار ما شود و کسی در این مورد ساده‌لوحانه فکر نمی‌کند.

مشاور سابق اوباما تأکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران باعث نمی‌شود تا آمریکا با اقدامات ایران در سوریه، عراق و یمن موافق باشد. هدف ما از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، صرفا برنامه هسته‌ای نبود و توقف دخالت ایران در سوریه، بحرین و یمن نیز از جمله اهداف ما بود.

وی در پاسخ به این سؤال که آمریکا با توافق هسته‌ای از سوریه و دیگر هم پیمانان عربی خود عقب‌نشینی خواهد کرد؛ گفت: این یک تهمت است و با آن موافق نیستم. آمریکا با اقدامات ایران در سوریه، عراق و یمن موافق نیست و تنها گزینه پیش روی ما نیز اعمال تحریم‌ها علیه ایران است و این تنها تحریم‌هاست که تأثرگذار است و این تحریم‌ها بود که ایران را مجبور کرد از برنامه هسته‌ای خود عقب‌نشینی کند.

خبرنگار الشرق‌الاوسط که سعی می‌کرد به هر طریقی شده ایران را یک خطر برای دنیای عرب نشان دهد، درادامه از آزمایش جدید موشکی ایران سؤال کرد و مشاور سابق اوباما در جواب گفت: ایران سال‌هاست که برنامه موشکی خود را توسعه می‌دهد و ما فقط این را نمی‌خواستیم که این برنامه جلوی توافق هسته‌ای را بگیرد.

الشرق الاوسط در ادامه این روند خود، از شهر موشکی سپاه پاسداران یاد کرد و پرسید: آیا گمان نمی‌کنید که ایران به کره شمالی دیگری در خاورمیانه تبدیل می‌شود؟

«فیلیپ گوردون» در پاسخ گفت: امیدواریم که  چنین چیزی رخ ندهد. اما برخی منتقدان توافق هسته‌ای به ما می‌گیوند که با ایران نیز همچون کره شمالی برخورد و تحریم‌ها را حفظ کنیم. اما چنین رفتاری رفتاری با کره شمالی باعث شد که به بمب اتمی دست یابد. کره شمالی الان دولتی منزوی اما خطرناک است.

خبرنگار سعودی الشرق الاوسط که به هدف خود چندان نرسیده بود، ادامه داد: پس از توافق هسته‌ای، رهبر عالی ایران [آیت الله] علی خامنه‌ای از نابودی اسرائیل در ۲۰ سال آینده سخن گفت. آیا به نظر شما این سحن نباید هشدار خطر را به صدا در آورد؟

مشاور پیشین باراک اوباما در جواب وی گفت: طبعا چنین است. سیاست ایران در قابل اسرائیل همواره برای امریکا مشکل‌ساز بوده است و چون ایران برای اسرائیل تهدید محسوب می‌شود، واشنگتن از دستیابی تهران به سلاح اتمی جلوگیری می‌کند. اما شراکت ما با اسرائیل قوی است.

 

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=230911
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها
نظرات بینندگان
تعداد نظرات: بدون نظر
ارسال نظر

  • نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمايید.
  • توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت یا منفی استفاده فرمایید.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابهی دارند، انتشار نمی یابد.

یادداشت

گفتگو

بین الملل