تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
اجتماعی
کد خبر : 380128
تاریخ انتشار:یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

مسجد کرمون محور الگو دهی فرهنگی بر مبنای اسلام ناب در شرق بندرعباس می‌باشد

رئیس هیات امناء مسجدصاحب الزمان (عج) روستای کرمون اظهار داشت: این روستا محلی است که با وجود مسجد صاحب الزمان(عج) و مزیت فضاسازی های فرهنگی گسترده و سیر درست تربیتی دارای جوانانی معنوی و ارزشمند شده است، الگو سازی فرهنگی این روستا زبان زد شرق بندرعباس می‌باشد.

مسجد کرمون محور الگو دهی فرهنگی بر مبنای اسلام ناب در شرق بندرعباس می‌باشد

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از رفتارنیوز، محمد نظری، رئیس هیات امناء مسجدصاحب الزمان (عج) روستای کرمون از توابع دهستان شمیل شهر تخت (شرق بندرعباس) در پاسخ به خبرنگار ما که چه ظرفیت های فرهنگی برای روستا وجود دارد گفت: این روستا محلی است که با وجود مسجد صاحب الزمان(عج) و مزیت فضاسازی های فرهنگی گسترده و سیر درست تربیتی دارای جوانانی معنوی و ارزشمند شده است، الگو سازی فرهنگی این روستا زبان زد شرق بندرعباس می‌باشد.

رئیس هیات امناء مسجدصاحب الزمان (عج) کرمون، به هدف و اقداماتی که باعث می‌شود متولیان فرهنگی روستا به اهداف از پیش تعیین شده مسجد محوری برسند اشاره و اظهار داشت: ما دارای کمیته های فعالی چون کمیته مسجد و اشتغال ، مسجد و ازدواج، مسجد و معیشت مردم، مسجد و بازی و سرگرمی، مسجد و طرح سلامت سازی جوانان، مسجد و گروه جهادی و… هستیم.و ازمزیت اصلی پیشرفت همین باهم بودن هایمان است.

نظری کمیته اشتغال و مسجد را تشریح نمود و بیان کرد: ما در کمیته مسجد و اشتغال با درست کردن سامانه ای از بانک اطلاعات تمام بیکاران روستا را متناسب با نیاز و توانایی های شناسایی شده مطابق با فناوری و فنونی که مهارت دارند  بسترهای بکارگیری آنان رادنبال می‌کنیم و تلاش می شود مشکلات در مسیر راه برطرف گردد، در این زمینه هم به لطف خدا موفقیت های چشمگیری بدست آمده و توانسته چهره روستا را امید آفرین، پویا و مصمم به رسیدن به هدف نشان بدهد با خود مردم به جنگ مشکلات رفته ایم.

وی افزود: بسیاری از جوانان بیکار ما مشغول کار شده اند حتی برخی از آنان در صنایع غرب استان اشتغالزایی شده اند و عده ای نیز به دامپروری و کشاورزی که از جمله مشاغل بومی این منطقه می‌باشد دارای شغل و کارشده اند.

رئیس هیات امناء مسجدصاحب الزمان (عج) کرمون تصریح کرد: ما در کمیته مسجد و ازدواج با ترویج ازدواج آسان با همت و همراهی همه مردم محله و حتی روستاهای همجوار در طی دو سال از اجرای این برنامه توانسته ایم بیش از ۸۵ نفراز جوانان در سن ازدواج خود را به این طریق احسنت به خانه های بخت ببریم و کمک های اولیه نیز جهت آغاز زندگی مشترک خوب برایشان با رایزنی ها با برخی نهادها صورت داده ایم.

نظری عنوان کرد: روز غدیر نامی آشنا برای همه مردم ما می‌باشد چون فرهنگ سازی پیوند های آسان را در این روز بلند کرده‌ایم و بیش از ۱۳نوع از اقلام مورد نیاز و ضروری اولیه مانند یخچال، تلویزیون، فرش، جارو برقی، اتو، گاز، لباسشوئی، ظروف و… به این زوج ها اهداء شده است که باهمت سپاه ناحیه بندرعباس، بنیاد بین المللی غدیر، کمیته امداد امام خمینی (ره)، فولاد هرمزگان ، بنادر وکشتی سازی و… انجام شده است.

وی درباره کمیته معیشت و مسجد بیان کرد: برای اینکه بتوانیم سیر خروج جوانان را از روستا به شهر کاسته و در همین منطقه بسترهای لازم فراهم گردد سامانه ای تشکیل دادیم که افراد کم بضاعت و ایتام شناسایی گردند و با کمک خیرین به این عزیزان رسیدگی میشود بخشی از مایحتاج ماهانه توسط خیرین تامین میشود.

رئیس هیات امناء از کمیته مسجد و بازی و سرگرمی به عنوان گروهی که می‌توانند با پیگیری های مستمر و بازار یابی های اقتصادی تیم هایی چون والیبال، بازی های بومی محلی، فوتبال و… راه اندازی نمایند معرفی نمود و اظهار داشت: از نهادهایی چون بسیج، اداره ورزش و جوانان، شهرداری و… که نسبت به تامین برخی از اعتبارات هزینه ای این امر باعث شده اند نوجوانان و جوانان این روستا فعالانه در کنار و محوطه مسجد به گذر دوران خوش سنی جوانی خود بپردازند کمال تشکر را داریم.

نظری کمیته طرح سلامت سازی جوانان مسجد را شرح داد: با توجه به اینکه فعالیت های فرهنگی و اشتغالزایی و نگاه همدلانه باعث می‌گردد، برخی از آسیب های اجتماعی پیشگیری شود روستای ما کمترین حجم کمی معتاد را دارد و اگر هم وجود داشته باشد که تعداد آنان به اندازه‌ی انگشتان دست نمی‌رسد برایشان با کمک خودشان و خانواده هایشان برنامه ها تدارک دیده ایم، ازجمله  معرفی به کمپ می‌باشد.

موضوعی که مجدادا بخاطر روحیه همراهی و همدلی مردم میسر می‌شود خانواده های این عزیزان در زمان حضور مریضشان در کمپ توسط خیرین با محوریت مسجد، ارتزاق می‌یابند و پس از خروج از کمپ برای آن افراد زمینه های اشتغالزایی فراهم می‌گردد تا به وضعیت قبل برنگردند.

وی به ویژگی ها و ماهیت های دیگری از ظرفیت های فرهنگی روستای کرمون اشاره و افزود: برنامه های فرهنگی روستای کرمون براساس هدف و برنامه هایی است که درسنوات گذشته جوانان خوشفکر و متدین این منطقه تدوین و به لطف خدا به پیش می‌رود، کرمون تقریبا وسط روستاهایی چون زمین سنگ، چاخرگ، سهرابی، حسنلنگی، و سرخنگی قرار گرفته است.

نگاه همدلانه امید نوید روزهای سرشار از بالندگی را برایش رقم می‌زند، ان شاءا.. ما در زمینه های رسیدن به هدف تجمیع و تلفیق بسیاری از برنامه ها و مراسمات را صورت دادیم و نبود این پیشرفت جزء با همراهی امت ولایت مدار محله کرمون و حتی شرق بندرعباس میسر نبود.

رئیس هیات امناء مسجدصاحب الزمان (عج) اظهار داشت: ما مفتخریم در تجمیع عزاداری های سنتی و امروزی، اجرای برنامه های آموزش قرآن (روخوانی، روانخوانی و تجوید) که اکثریت طیف رده های سنی و… در آن حضور دارند، همچنین ۵ نفر از خواهران ما از ۵ جزء تا ۲۵ جزء حافظ کلام الله مجید در روستا می‌باشند.

ماه رمضان ها در این روستا  محافل داریم، مسابقات قرآنی و ورزشی ، دعوت از اساتید برجسته شهرستانی، استانی و کشوری و حتی بین المللی حضور دکتر محمد تقی خان از قراء برجسته جهان اسلام از کشور پاکستان به روستا داشتیم که باعث استقبال بی نظیری از مردم فهیم و ولایت مدار روستا و توابع روستاهای دهستان شمیل شد.

نظری از برگزاری مراسمات ماه محرم در روستا گفت: در ماه محرم برنامه ها مسنجم، واحد و از ظرفیت و پتانسیل های احاد مردم و اماکن مذهبی حسینیه ها و مساجد، امام زاده ها و… بهره می‌بریم و برنامه های مشترک بسیار مفید و تاثیر گذار الگویی را با همدیگر برگزار می‌نماییم.

محرم امسال کار نو و ابتکاری که انجام شد نصب ماکتی از حرم امام حسین (علیه السلام) طراحی و در محیط مسجد قرار گرفت و این اقدام باعث گردید فضای محرم امسال با دیگر سالها کاملا متفاوت باشد مردم واقعا این خلاقیت را با جان و دل پذیرفتند و باعث شور و شوق های فراوانی شد، فضای ابتکارانه هویت اعتقادی را تقویت کرد.

وی به معرفی نخبه روستا جهت حضور در دو سال متوالی در جشنواره های روستایی پرداخت و تصریح کرد: در زمینه های شرکت در جشنواره های روستایی دو سال متوالی از این روستا حاج مصیب نظری بعنوان نخبه روستایی در تهران و مشهد معرفی شده اند.

رئیس هیات امناء مسجدصاحب الزمان (عج) ظرفیت های ساختاری همراه مسجد را معرفی و خاطرنشان کرد:  وجود گاهنامه کرمون ازجمله ظرفیت هاست در کنار بسیج محله با فرماندهی روح ا.. زارعی، کانون فرهنگی با مسئولیت روح ا.. ادریسی پور، و جانشینش حاج مصیب نظری می‌باشد، کانون فرهنگی خواهران خواهر صدیقه نظری، دهیاری محله کریم رئیسی پور ، شورای حل اختلاف روستا، شورای روستا سلیمان رئیسی پور، مرکز بهداشت خانم شریفه امین الهی و گروه جهادی روستا و دیگر از برادران و خواهرانی که خالصانه با برنامه های فرهنگی با محوریت مسجد کمک کننده هستند از پتانسیل های فعال و همراه گفتمان مسجد محوری در روستا می‌باشند و باید از آنان تشکر کرد.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=380128
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

7,260 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی