تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 429969
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۶ - ۷:۲۱| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
هرمز بررسی می کند:

مرگ مادران باردار سهم شرق هرمزگان از تحول نظام سلامت

با اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت و درمان در کشور مرگ مادران باردار سهم شرق هرمزگان از این طرح به نظر می رسد.

مرگ مادران باردار سهم شرق هرمزگان از تحول نظام سلامت

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ یکی از اقداماتی که دولت تدبیر و امید آن را فتح الفتوح و کارستان برای خود می داند طرحی است به نام «طرح تحول نظام سلامت» که برای کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی، ترویج زایمان طبیعی، ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی ، جذب و حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های دولتی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی به اجرا در آمد.
طرح تحول نظام سلامت یکی از طرح هایی دولت تدبیر و امید بود که برای از بین بردن چالش ها و نارسایی های وضعیت درمانی و بهداشتی کشور طراحی شده بود اما علیرغم اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور ، مناطق شرقی استان هرمزگان هنوز در ارائه اولیه خدمات درمانی لنگ هستند.
شهرستان های بشاگرد ، سیریک و جاسک علیرغم داشتن ساختمان هایی به اسم بیمارستان که صاحب دهها تخت بستری هستند از ارائه خدماتی مانند سونوگرافی و رادیولوژی تا آزمایش خون و چربی عاجزند که بیماران باید رنج سفر به مرکز استان و حتی به استان های یزد و شیراز بخرند.
اگرچه یکی از اهداف خاص طرح تحول سلامت جذب و حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم بوده است که با اجرای طرح تحول نظام سلامت وضعیت جذب و ماندگاری پزشکان به مثابه قبل از اجرای طرح چندان تفاوت نکرده است. از سویی هم مردم و حتی مسئولین انتظار داشتند که پزشکان متخصص از کودکان تا زنان در این بیمارستان ها مستقر شوند که متاسفانه پزشکان متخصص نیامدند.
وزیر سوپر میلیارددر بهداشت دولت تدبیر و امید هم در ابتدای اجرای این طرح در یک گفتگوی تلویزیونی گفته بود که دیگر لازم نیست بیماران و همراهان بیماران دغدغه تامین دارو هایشان از بیرون از بیمارستان نداشته باشند که با اجرای این طرح خود مرکز بهداشتی حتی دارو های مورد نیاز بیماران را از داخل دارو خانه های دیگر در سطح شهر را تامین خواهد کرد که این هم ممکن است در بیمارستان های تهران اتفاق بیفتند جای بسی شکر است که البته متاسفانه ورق بهداشت و درمان در شرق هرمزگان به گونه ای دیگر است که بار ها و بارها به علت تجهیز نبودن مراکز بیمارستانی شرق هرمزگان و نداشتن تخت بستری در بیمارستان های مرکز استان انسان هایی از میان ما رفته اند. اگرچه بدین منظور خدم و حشم و اسباب و اثاثیه ای تحت عنوان ستاد هدایت بیماران در مرکز استان هرمزگان شکل داده اند که این ستاد هدایت در هماهنگی برای پذیرش بیماران از شهرهای شرقی هرمزگان تخت رزرو بگیرد که در چندین مورد از این وظیفه ی ساختاری خود عاجز مانده است .
یکی دیگر از اهداف این طرح ترغیب ماداران به زایمان طبیعی است که بدین منظور زایمان طبیعی در بیمارستان های دولتی برای ماداران مجانی است. که در ورای این هدف طرح تحول نظام سلامت چندین مادر باردار که برای زایمان به بیمارستان بشاگرد و جاسک مراجعه نموده اند که متاسفانه به علت نبود پزشک متخصص زنان و تجهیزات و امکانات جان خود و فرزند خود را از دست داده اند. که دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به جای حل مساله در بعضی از مواقع آن را به ادارت دیگر مانند راه و آب و حتی فرهنگ و ارشاد هم در این رخداد ربط می دهد.
تراژدی ترین قسمت طرح تحول سلامت این است که مردم جاسک به همراه خیرین تجهیزات چشم پزشکی و سونوگرافی را در بیمارستان جاسک تهیه کرده اند اما مسئولین دانشگاه علوم پزشکی از اعزام پزشک متخصص حتی یک ماه یا چند ماه یکبار به این شهرستان شرقی هرمزگان ناتوان مانده اند و این تجهیزات چند صد میلیونی که از جیب مردم نجیب جاسک تهیه شده خاک می خورد.
بشاگرد هم یکی شهرستان های هرمزگان است که نام بشاگرد را با محرومیت می شناسند که متاسفانه پشیزی از طرح تحول سلامت به تنها بیمارستان ۳۲ تخت آن نرسید و تنها بیمارستان بشاگرد فقط می تواند خدمات سراپایی سلامت تا حد پانسمان را می تواند ارائه دهد که اتاق های عمل این بیمارستان طبق شنیده ها تبدیل به انباری شده اند.
اگرچه مهمترین خدمت دولت یازدهم را اجرای طرح تحول سلامت می دانند ولی این طرح با ورشکستی بیمه ها تا فراموش شدن بهداشت آشی بود که دولت به نام مردم برای پزشکان پخت کرد.
اکنون با وضعیت بغرنج بهداشت و درمان شرق هرمزگان و پایین بودن در تمام مولفه ها و سرانه های بهداشتی در شهر های شرقی هرمزگان و عدم اجرای طرح تحول سلامت ، همت و تلاش جهادی مدیران دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان را می خواهد تا ژست خدمتگذاری به نام خدمت رسانی به مناطق محروم.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=429969
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,580 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی