مروری بر شیوه ازدواج پیامبر مهر و رحمت و زندگی پرافتخار بزرگ بانوی اسلام حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها
+ پ -
مروری بر شیوه ازدواج پیامبر مهر و رحمت و زندگی پرافتخار بزرگ بانوی اسلام حضرت خدیجه کبری سلام الله علیها

حضرت خدیجه کبرى (س) نخستین و برترین همسر رسول خدا (ص) و یکى از چهار زن برتر بهشتى است او نخستین کسى است که به رسول خدا ایمان آورد و تمام اموال و دارائى‌هاى خود را در راه پیشرفت اسلام هدیه کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل مروارید نیوز ؛

 پیامبر صلی‌الله علیه و آله وسلم ۱۵ سال قبل از هجرت با حضرت خدیجه کبری سلام‌الله علیها ازدواج نمودند. از احادیث شیعه و اخبار عامه معلوم می‌شود که حضرت خدیجه بنت خویلد بن اسد, در علم و اطلاع به کتب آن زمان معروف بوده است. او از زنان قریش, علاوه بر کثرت اموال و املاک وتجاراتی که داشت, به عقل و کیاست نیز مزیت داشت و در آن زمان او را طاهره, مبارکه, سیده نسوان و ملکه بطحاء می‌گفتند. او از کسانی بود که انتظار قدوم پیامبر صلی‌الله علیه و آله وسلم را می‌کشید و همیشه از علما علائم نبوت آن حضرت را جویا می‌شد.

 

هنگامی که خدمت پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم شرفیاب شد, اول از مهر نبوت سؤال کرد و آن را زیارت کرد اشعار فصیح او در مدح رسول گرامی اسلام صلی‌الله علیه و آله و سلم و کمال محبتش به آل عبدالمطلب مشهور است که کاشف از علم و ادب و محبت اوست. در همان روزی که آن حضرت مبعوث به رسالت شد جناب خدیجه سلام‌الله علیها ایمان آورد.

 

حضرت خدیجه سلام‌الله علیها از مال خویش و میراثی که به او رسیده بود به صورت مضار به تجارت می نمود. چندی نگذشت که از بزرگان تجار شد به گونه ای که هشتاد هزار شتر زبر بار تجارت او بودند و هر روز اموال او زیادتر می‌شد. بر بام خانه او قبه‌ای از حریر سبز با طناب‌های ابریشم با تمثالی چند بود که این علامت جلالت آن مخدره بود.

 

افراد زیادی مانند عقنه بن ابی معیط و ابن ابی شهاب که هر یک چهارصد کنیز و غلام و خدمتکار داشتند, و ابوجهل و ابوسفیان و دیگر بزرگان عرب آن روز به خواستگاری آن حضرت آمدند؛ ولی آن حضرت قبول نفرمودند. سرانجام خود حضرت خدیجه سلام‌الله علیها, پیشنهاد ازدواج به پیامبر صلی‌الله علیه و آله وسلم دادند و این ازدواج با آداب و مراسم خاصی انجام شد.

 

در کرامت و بزرگواری ایشان همین بس که آن حضرت مادر حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها ام الایمه المعصومین علیهم‌السلام است.

 

حضرت خدیجه سلام‌الله علیها بیست و چهار سال یک ماه با پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم زندگی کرد, و تا آن حضرت زنده بود پیامبر صلی‌الله علیه و آله وسلم همسر دیگری اختیار نفرمود. همچنین حضرت خدیجه سلام الله علیها جمیع اموال خود را به پیامبر صلی‌الله علیه و آله و سلم واگذار کرد.

حضرت خدیجه کبرى (س) نخستین و برترین همسر رسول خدا (ص) و یکى از چهار زن برتر بهشتى است. او نخستین کسى است که به رسول خدا ایمان آورد و تمام اموال و دارائى‌هاى خود را در راه پیشرفت اسلام هدیه کرد.

 

ایشان سال قبل از هجرت به دنیا آمد، از نسل پاکان و شجاعان انسانی روشن‌بین، باگذشت، علاقه‌مند به ‏معنویات، وزین و باوقار، معتقد به حق و حقیقت و متمایل به ‏اخبار آسمانی بود. او از کتب آسمانی آگاهی داشت. از نظر عقل و زیرکی نیز برتری فوق‌العاده‌ای داشت. جالب این است که او از کسانی بود که انتظار ظهور پیامبر اکرم (ص) را می‌کشید و همیشه از ورقه‌بن نوفل و دیگر علما، جویای نشانه‌های ‏نبوت می‌شد.

 

دیگر خصوصیت‏ خدیجه (س) شم اقتصادی و روح‏ بازرگانی او بود که آوازه شهرتش به شام هم رسیده بود. بی‌تردید می‌توان گفت که این سجایا و فضایل اخلاقی سبب شد تا خدیجه برای همسری پیامبراکرم (ص) شایسته شمرده شود. پیامبر اکرم(ص) نیز مکرراً او را مدح و ثنا می‌گفت‏ و بر سایر امهات مؤمنین ترجیح می‌داد.

 

این زن بافضیلت و فداکار، همه جا شریک رنج و راحت و در تحمل شدائد؛ یار و مددکار همسر خود بود. خدیجه‏ (س) نه تنها از اعتبار و موقعیت اجتماعی خود برای دفاع از رسول‏اکرم‏ (ص) استفاده می‌کرد، بلکه با ورود به صحنه‌های دشوار، به دفاع از حریم نبوت پرداخت. او خود در شعب ابی‌طالب حضور یافت و همراه پیامبر سه سال در آن‌جا به سر برد. تمام ثروت و دارائی خود را در راه اعتلای کلمه‏ توحید و کمک به مستمندان بخشید.

خدیجه اولین کسی است که به دین اسلام گروید و پشت سر همسر خود به نماز ایستاد و تا او در قید حیات بود، رسول اکرم (ص) ازدواج دیگری نداشت.

 

پیامبر (ص) ۱۵ سال قبل از بعثت در سن ۲۵ سالگی با خدیجه (س) ازدواج کرد. بر اساس قول مشهور محققان، خدیجه (س) در آن هنگام چهل سال داشت؛ ولی قول به اینکه بیست و هشت ساله بوده نیز خالی از قوت نیست، چنان‌چه در چند حدیث آمده است. او به دلیل کمالاتش خواستگاران زیادی داشت. در برخی از روایات آمده است که افرادی چون ابوجهل، ابوسفیان، عقبه بن ابی معیط، صلت بن ابی یهاب به خواستگاری او آمدند، لیکن خدیجه (س) چون معیارهای ازدواج را در آنها مشاهده نمی‌کرد، حاضر به ازدواج با آنها نشد، ولی از آن‌جاکه خدای تعالی افتخار همسری رسول خدا (ص) و خدمات بعدی او را به اسلام و رهبر گرانقدر آن برای او مقدر کرده بود، به همسری آن حضرت درآمد.

 

ماجرای این ازدواج مبارک از اینجا شروع شد که راستگویی و امانت و خوش‌خلقی رسول خدا (ص) که زبان‌زد همگان شده بود، به گوش خدیجه نیز رسید و همین امر موجب شد که خدیجه خود به نزد آن حضرت فرستاد و پیشنهاد کرد که همراه کاروان به شام رود و برای خدیجه تجارت کند و در برابر بیش از مزدی که به دیگران پرداخت می‌کرد، به آن حضرت بدهد. به هر ترتیب که بود رسول خدا عازم سفر شام و تجارت برای خدیجه (س) شد و هنگامی‌که می‌خواستند حرکت کنند، حضرت خدیجه غلام خود؛ میسره را نیز همراه آن حضرت روانه کرد و به او دستور داد همه جا از محمد (ص) فرمان‌برداری کند و خلاف دستور او رفتاری نکند. وقتی میسره و محمد (ص) از سفر پرسود شام برگشتند، میسره گزارش سفر را جزء به جزء به خدیجه (س) داد و از امانت و درستی محمد (ص) حکایت‌ها گفت.

 

این جریانات که به فاصله کمی برای خدیجه پیش آمده بود، او را بیش از پیش مشتاق همسری با محمد (ص) کرد. از این‌رو، در صدد برآمد تا به وسیله‌ای علاقه خود را به ازدواج با محمد (ص) به اطلاع آن حضرت برساند؛ لذا به دنبال نفیسه که یکی از زنان قریش و دوستان خدیجه بود فرستاد و از او خواست تا نزد محمد (ص) برود و هرگونه که خود صلاح می‌داند موضوع را به آن حضرت بگوید. نفیسه به نزد محمد (ص) آمد و ازدواج با خدیجه (س) را به ایشان پیشنهاد کرد و سرانجام ترتیب مجلس خواستگاری و عقد داده شد.

 

بعد از ازدواج، خدیجه (س) اعلام کرد که تمام آنچه را دارد، به حضرت محمد (ص) می‌بخشد. به گواهی تاریخ او حقیقتاً در عمل نیز گفتارش را به اثبات رساند.
و لازم به ذکر است مدتی که رسول اللّه (ص) با خدیجه زندگی کرد، حدود ۲۵ سال بود.

 

نویسنده : حجت الااسلام عبدالله کشمیری 

 

انتهای پیام/م

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff