مروارید خلیج فارس ثبت جهانی شد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: محصول مروارید خلیج فارس در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به ثبت جهانی رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛خلیل قاسمی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با اقدام این سازمان، فرایند ثبت جهانی محصول مروارید خلیج فارس و همچنین خرمای پیارم حاجی آباد و نارنگی سیاهو طی ۲ سال انجام شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان بیان کرد: گچ خمیر، انبه میناب، لیمو رودان و خاک سرخ هرمز از دیگر محصولات استان هرمزگان هستند که برای افزایش و انحصاری کردن صادرات آن ها، در نوبت ثبت ملی و بین المللی قرار دارند.

قاسمی درباره فرآیند ثبت محصولات، افزود: اظهارنامه ثبتی نشان جغرافیایی که از لحاظ مرغوبیت، قابلیت تولید و صادرات تنها در مناطق خاص دارند به همراه خلاصه ای از معرفی و ویژگی های آن، توسط متقاضی و کارشناسان حوزه آموزش و پژوهش این سازمان به دفتر مالکیت فکری و معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال می گردد.

وی ادامه داد: پس از بررسی و ارزیابی دفترمالکیت فکری و معنوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهارنامه ثبت نشان جغرافیایی محصول در قوه قضاییه ثبت می شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان یادآورشد: پرونده این ثبت در نهایت براساس موافقت نامه لیسبون توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به کنوانسیون تاسیس سازمان جهانی مالکیت فکری ارسال و با پرداخت هزینه توسط دولت، ثبت جهانی می شود.

قاسمی خاطر نشان کرد: انحصار در صادرات این محصولات و کالای ثبت شده، افزایش ارزش افزوده محصول و حفظ حریم کالا به نام منطقه ثبت شده از مهم ترین مزایای ثبت بین المللی محصول است.

انتهای پیام/