تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

سیاسی
کد خبر : 432863
تاریخ انتشار:شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

مردم هرمزگان خواستار استعفای وزیر راه/ یک استان مرگ دخترانش را به سوگ نشسته

به دنبال وقوع حادثه خونین اتوبوس حامل دانش آموزان نخبه هرمزگانی در محور شیراز مردم این استان خواستار استعفای وزیر راه شدند!!

مردم هرمزگان خواستار استعفای وزیر راه/ یک استان مرگ دخترانش را به سوگ نشسته

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛نخستین ساعات بامداد روز جمعه مقارن با عید قربان در با وقوع حادثه خونین برای اتوبوس دانش آموزان فرزانه هرمزگانی در محور بندرعباس به شیراز حد فاصل روستای قلعه بیابانرستاق داراب همراه شد حادثه ای که ۹کشته، چهار قطع عضو و نخاع و ۳۴ مجروح را به دنبال داشت.

گرچه این حادثه ساعت ۳٫۵۵ دقیقه بامداد رخ داد اما از ابتدایی ترین ساعات روز و در همهمه عید قربان و مراسمات ویژه این روز خبر مرگ دانش آموزان نقل و قول شد و اکنش های بسیاری را از سوی مسئولان و افراد مختلف جامعه بهمراه داشت.

نخستین خبری که روز گذشته از حادثه برای دانش آموزان هرمزگانی منتشر شد بر محور واژگونی اتوبوس دانش آموزان  رودانی و مرگ ۱۲ نخبه شهرستان بود اما ساعاتی بعد مشخص شد که ۱۲۰دانش آموز نخبه از سراسر هرمزگان جهت شرکت در اردوی ملی ۱۶۰۰۰ نفری به شهرستان شیراز اعزام شده بودند که در نهایت یکی از اتوبوس ها در این ساعت از شب دچار حادثه می شود و سراسر کشور را در غم از دست دادن فرزندان این سرزمین فرو می برد.

این خبر موجی جدید در مورد اردوهای دانش آموزی و کیفیت آموزش و پرورش در استان به راه انداخت و کاربران همیشه حاضر در عرصه فضای مجازی با ایجاد کمین های متفاوتی به اشتراک گذاشتند همچنین کمپین “هرمزگان تسلیت” در گروههای تلگرام شکل گرفت.

دانش آموزان هرمزگان این مرکب که چشم های خود را به شور و شوق حضور در اردویی ملی و  اجتماع بزرگ نخبگان سراسر کشور برهم گذاشته بودند اندکی بعد تمام رویای شیرینشان به کابوسی از جنس خون و درد و مرگ تبدیل می شود.

گروههای امداد و نجات شهرستان داراب در لحظات اولیه حادثه برای خدمات رسانی به مجروحان وارد صحنه می شود و با توجه به ابعاد فاجعه همچنین شدت جراحات وارده به دختران هرمزگانی تعدادی از مجروحان با بالگرد و آمبولانس به مراکز تخصصی شیراز اعزام می شوند و مابقی برای درمان و مراقب به بیمارستان داراب منتقل می شوند.

حسن نوری معاون عملیات سازمان اورژانس کشور در توضیح آخرین وضعیت مصدومین حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش آموزان هرمزگانی توضیح داد: براساس آخرین گزارش‌ها ۲ نفر از دانش آموزان مصدوم دچار قطع نخاع شدند و ۵ نفر دیگر از مصدومان نیز هم اکنون در اتاق عمل تحت عمل جراحی قرار می گیرند.

وی تصریح کرد: در این حادثه دو تن از حادثه‌دیدگان منتقل شده به بیمارستان داراب از ناحیه دست و پا دچار قطع عضو شدند.

نوری در خصوص تعداد افراد فوت شده در این حادثه گفت: پزشکی قانونی مرگ ۹ نفر را تایید کرده است.

رییس پلیس راهور نیز در خصوص این حادثه گفت: اتوبوس حادثه‌دیده دانش‌آموزان هرمزگانی دارای سامانه سپهتن (سامانه نظارت و پایش تردد ناوگان حمل و نقل عمومی) بوده است .

وی افزود: برابر اطلاعات این سامانه سرعت اتوبوس در لحظه تصادف ۸۶ کیلومتر بر ساعت و مجاز بوده است.

رییس پلیس راهور اظهار کرد: راننده متوفی این حادثه حدود یک ساعت و نیم رانندگی خود را با اتوبوس آغاز کرده بود ولی به نظر می‌رسد پیش از حادثه استراحت لازم را نداشته.

وی ادامه داد: راننده و اتوبوس پیش از این تخلف نداشته‌اند اما برابر اطلاعات دریافتی اتوبوس به دلیل خستگی و خواب آلودگی راننده به پایه پل برخورد و پس از آن به یک طرف واژگون شده است.

رییس پلیس راهور تاکید کرد: علت واژگونی اتوبوس بی احتیاطی و عدم توجه کافی به جلو ناشی از خستگی و خواب آلودگی از جانب راننده اتوبوس که در مسیرهرمزگان به شیراز در حرکت بود تشخیص داده شد.

با توجه به اینکه ﺭئیس ﺟﻤﻬﻮﺭ ﺑﻪ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﺳﺎﻧﺤﻪ ﺩﺭﺩﻧﺎﮎ اتوبوس ﮐﻪ ﺟﺎﻥ ﺑﺎﺧﺘﻦ ﻭ ﻣﺼﺪﻭﻣﯿﺖ ﺗﻌﺪﺍﺩﯼ ﺍﺯ  دانش آموزان هرمزگانی ﺭﺍ ﺩﺭ ﭘﯽ ﺩﺍﺷﺖ، ﺧﻮﺍﻫﺎﻥ ﺑﺮﺭسی ﻭ ﺍﻋﻼ‌ﻡ ﺩﻻ‌ﯾﻞ ﻭﻗﻮﻉ ﺍﯾﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ ﺗﻠﺦ ﻭ ﺑﻪ ﮐﺎﺭﮔﯿﺮﯼ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﻗﺪﺍﻣﺎﺕ ﻻ‌ﺯﻡ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﺭﻣﺎﻥ ﺳﺮﯾﻌﺘﺮ ﻣﺼﺪﻭﻣﺎﻥ ﺷﺪ. انتظار می رود باتوجه به دستور ریاست جمهوری برخورد با عاملان این حادثه سریعتر صورت گیرد.

جمعی از مردم هرمزگان نیز در شبکه‌های اجتماعی خواستار استعفای وزیر راه و مدیر کل آموزش و پرورش هرمزگان به علت حادثه دلخراش اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی شدند.

مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان با اشاره به ممنوعیت تردد اتوبوس دانش آموزان در شب، افزود: قطعا هیچ توجیهی بارغم و اندوه پرپر شدن عزیزان دانش آموزاین حادثه دلخراش را کم نمی کند، اما طرح این موضوع که آموزش و پرورش بر خلاف ضوابط مجوز حرکت شبانه را برای اتوبوسهای اردوی دانش آموزی صادر کرده است صحیح نیست و اردوی سازمان دانش آموزی برابر آیین نامه اردوها انجام شده است.

وی تصریح کرد: این امر مشروط به رعایت ضوابط و مقررات راهنمایی و رانندگی است و چنانچه تخلفی از ناحیه اتوبوس از جمله عدم رعایت اصول ایمنی و فنی مشاهده شود برخورد با آن برعهده ماموران پلیس راه است.

به گفته هاشمی پور، همانطور که در توضیحات معاون محترم پرورشی وزارت آموزش و پرورش اشاره شد، در آیین‌نامه فعلی اردوها بسیاری از موارد اعم از مسائل بهداشتی، ایمنی، امنیتی و حوادث غیرمنتظره دیده شده و از پختگی لازم برخوردار است.

وی ادامه داد: حرکت شبانه در آیین نامه جدید که حدود پنج سالی است اجرا می‌شود بلامانع اعلام شده، منتها با رعایت ضوابطی چون تعداد رانندگان و مسائل فنی اتوبوس که کنترل آن برعهده دستگاه‌های ذیربط است.

این مسوول تاکید کرد: ملاک و معیار برای آموزش و پرورش انعقاد قرارداد با شرکت‌های مجاز حمل و نقل است و مسائل فنی و رعایت ضوابط ایمنی بر عهده شرکت ها و ادارات مربوطه است چرا که آموزش و پرورش صلاحیت و تخصص تشخیص فنی را ندارد و قانونگذار متولی آن را مشخص کرده است.

در چنین وضعیتی که خانواده های داغدار از دست دادن فرزندانشان هستند و یک استان مرگ دخترانش را به سوگ نشسته است انتظار می رود که وزیر راه استعفا کند هرچند آخوندی در برابر چنین حوادثی سابقه ای بلند بالا دارد و در مورد حادثه قطار مشهد به تبریز گفته بودند: همه مسافران تحت پوشش بیمه اند و از این نظر جای هیچ نگرانی نیست!!

استاندار هرمزگان در پی جان باختن تعدادی از دانش آموزان هرمزگانی امروز را عزای عمومی در استان اعلام کردند و مردم هرمزگان امروز را داغداران دختران نخبه سرزمینشان هستند.

دانش آموزانی که در اوج محرومیت و فقر امکانات توانایی های خود را به رخ کشیدند تا مدال افتخار برای استانی باشند که سالهاست داغ تبعیض را چشیده یک شبه در سایه اهمال کاری مسئولان پرپر می شوند.

این حادثه اولین حادثه از این دست نبوده و در ماههای اخیر و سال گذشته نیز حوادث مشابهی برای دانش آموزان هرمزگانی در جاده ها رخ داده اما وزیر راه و آموزش و پرورش بی توجه از کنار آن گذشته است.

گوشه و کنار دنیا شاهد وقوع حوادثی از این دست است به عنوان مثال غرق شدن دانش آموزان کره جنوبی که خشم والدین را بهمراه داشت موجب شد یکی از والدین به نخست وزیر کره جنوبی سیلی بزند و استعفای مقامات این کشور را همراه داشت اما مقامات کشور ما ککشان هم نمی گزد و با فراغ خاطر روزشان را سپری می کنند.

 

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=432863
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,526 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی