مردم با اصلاح سبک زندگی خود از سلامتی شان مراقبت کنند

معاون بهداشتی شهرستان رودان گفت: مردم باید بتوانند با اصلاح سبک زندگی خود از سلامتي شان مراقبت کنند و در صورت بیمار شدن با انجام اقدامات به موقع از شدت بیماری و تشدید عوارض آن بکاهند.

به گزارش پايگاه خبري هرمز، شکراله محسنی امروز در نشست شورای سلامت شهرستان رودان با محوریت برنامه ریزی هفته سلامت در محل سالن اجتماعات فرمانداری اين شهرستان اظهار كرد: برای اینکه از یک شیوه زندگی سالم برخوردار باشیم باید مهارت خودمراقبتی را یاد بگیریم.

وي در ادامه بيان كرد: شعار هفته سلامت سال 93، “یک عمر سلامت با خود مراقبتی ” انتخاب شده که خود مراقبتی یعنی اقدامات و فعالیتهای آگاهانه ، آموخته شده و هدفداری كه فرد به منظور حفظ حیات و ارتقای سلامت خود و خانوادها شان جام می دهد .

معاون بهداشتی شهرستان رودان افزود: در خود مراقبتی افراد یاد می گیرند  از سلامت جسمی، روانی و اجتماعی خود حفاظت کنند، نيازهای جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی خود را برآورده سازند، ‌از بيماريها يا حوادث پيشگيری کنند، بيماری های مزمن خود را مديريت کنند و برای اصلاح شيوه زندگی خود بر محور زندگی سالم برنامه ای مستمر داشته باشند .

محسنی با اشاره به اینکه امروزه شیوه زندگی سالم عامل مهمی در تامین، حفظ و ارتقای سلامتی مردم محسوب می شود، تصريح كرد: برای اینکه از یک شیوه زندگی سالم برخوردار باشیم باید مهارت خودمراقبتی را یاد بگیریم .

وي ادامه داد: مردم باید بتوانند با اصلاح سبک زندگی خود از سلامت­شان مراقبت کنند و ضمن مهم دانستن این موضوع، آنان باید بتوانند در صورت بیمار شدن با انجام اقدامات به موقع از شدّت بیماری و تشدید عوارض آن بکاهند.

معاون بهداشتی رودان درخصوص برنامه های هفته سلامت 93، تصریح کرد: حضور در نمازجمعه، همایش پیاده روی، برگزاری کلاس های آموزشی، برگزاری مسابقات نقاشی، عیادت و دلجویی از بیماران از جمله برنامه هایی است که به مناسبت هفته سلامت در شهرستان رودان برگزار می شود.

محسنی، رونمائی از نمایشگاه سلامت، غربالگری شهروندان در خصوص بیماری دیابت و فشارخون و ارسال پیامک های بهداشتی در راستای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی و تقویت فرهنگ خود مراقبتی را از دیگر برنامه های هفته سلامت در رودان عنوان نمود.

وي در پايان آموزش، فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در راستای ارتقای سطح سلامت جامعه  و تأکید بر اصلاح روش های زندگی، جلب مشارکت مردم و همکاری عمومی در راستای توجه به نقش سلامت و پیشگیری برای داشتن جامعه ای سالم، جلب حمایت سیاستگذاران و مدیران ارشد در پشتیبانی برنامه های هفته سلامت را مهمترین اهداف برگزاری برنامه های هفته سلامت برشمرد.

 

عناوين امسال هفته سلامت

 

دوشــــنبه 1 ارديبهشت: توانمندسازي نوجوانان و جوانان براي خودمراقبتي

 

 سه­شـنبه 2 ارديبهشت: عموم مردم، نيازمند خودمراقبتي

 

چهارشنبه 3 ارديبهشت: خانواده، خاستگاه خودمراقبتي

 

پنج­شــنبه 4 ارديبهشت: رسانه­ها، مروّجان خودمراقبتي

 

جمـــــــعه 5 ارديبهشت: نهادها و پايگاه­هاي مردمي، كانون­هاي خودمراقبتي

 

شنـــــــبه 6 ارديبهشت: تيم سلامت، مربيان خودمراقبتي

 

يك­شنـــبه 7 ارديبهشت: سياستگذاران و مديران اجرايي، حاميان خودمراقبتي