مردم ایران با سیاست‌های آمریکا مخالفند، نه با ملت آمریکا/ ایران اسرائیل را مشروع نمی داند
+ پ -
مردم ایران با سیاست‌های آمریکا مخالفند، نه با ملت آمریکا/ ایران اسرائیل را مشروع نمی داند

رئیس‌جمهور در گفتگو با رسانه‌های فرانسوی گفت: ما هیچ رابطه‌ای با رژیم صهیونیستی نداریم زیرا ما این رژیم را مشروع نمی‌دانیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ رئیس جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با مجریان “فرانس دو” و “اروپ یک”  گسترش روابط بین ایران و فرانسه را به نفع دو کشور دانست.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه و حسن روحانی سه شنبه آینده در کاخ الیزه دیدار و گفت و گو خواهند کرد. اما رئیس جمهوری ایران پیش از این دیدار، با مصاحبه با اروپ یک و فرانس دو موافقت کرد.

مجری اول پرسید: شما تا چند روز دیگر به فرانسه سفر می کنید. از مدت ها پیش این اولین باری است که رئیس جمهوری از ایران به فرانسه سفر می کند. به نظر شما آیا این سفر، سرفصلی جدید و برجسته در روابط بین ایران و فرانسه است.

روحانی پاسخ داد: بسم الله الرحمن رحیم… از فرصتی که برای سفر به پاریس و ملاقات با مقامات عالیرتبه فرانسه و همچنین دیدار با ملت بزرگ فرانسه به وجود آمده است، خوشحالم. گرچه این سفر کوتاه خواهد بود، اما امیدوارم که این سفر، اقدامی در جهت منافع دو کشور باشد. مجری دوم گفت: آیا شما به فرانسه به چشم شریک و دوستی خوب برای ایران نگاه می کنید؟ روحانی گفت: در طول تاریخ نزد افکار مردم ایران، فرانسه، ملت فرانسه و فرهنگ فرانسه همواره جایگاهی والا و ویژه داشته است. فرانسه در سال های گذشته روابط خوبی با ایران داشته است. فرانسه در ایران در زمینه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی شریکی خوب قلمداد می شود و توسعه روابط بین ایران و فرانسه بی شک به نفع دو کشور خواهد بود.

رئیس جمهوری ایران پایبندی تهران به توافق هسته ای در آینده را به پایبندی گروه پنج به اضافه یک به تعهدات شان وابسته دانست .

مجری فرانس دو پرسید: قرار است اولین بازرسی ها در چهارچوب توافقات هسته ای چند روز دیگر آغاز شود. آیا ایران توافقات را رعایت خواهد کرد؟ آیا ایران کار بازرسی ها از تمامی تاسیسات را تسهیل خواهد کرد؟

روحانی پاسخ داد: ایران از مدت ها پیش به پیمان منع گسترش سلاح های اتمی ملحق شده است . ما در چهارچوب این پیمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده ایم. گزارش آژانس به روشنی نشان می دهد که ایران همکاری خوبی با آژانس داشته است. ایران امروز بیش از هر وقت دیگری مصمم به عمل به تعهداتش در چهارچوب توافق هسته ای است البته این مشروط به پایبندی گروه پنج به اضافه یک به تعهداتشان است .

مجری دوم در ادامه پرسید: آیا این بدان معناست که اگر خواسته های ایران برآورده شود، این کشور به طور کامل از دسترسی به بمب هسته ای چشم خواهد پوشید؟ فرانسوی ها نسبت این مسئله تردید هایی دارند.

روحانی پاسخ داد: ایران هرگز در جستجوی دستیابی به سلاح هسته ای نبوده است و نیست. ایران همواره خواستار استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی است.

مجری دوم در ادامه گفت: اما در این مورد تردیدهای جدی وجود دارد.

روحانی گفت: با گذشت زمان شما بیشتر درخواهید یافت که این تردیدها بی اساس بوده اند. با گذشت زمان متوجه می شوید که این هراس بی پایه و غیر قابل توجیه بوده است. چرا که آژانس در سال های گذشته بازرسی های غیر منتظره ای انجام داده است. نتیجه این بازرسی ها ثابت کرده است که ایران هرگز از مسیر صلح آمیز خودش منحرف نشده است.

مجری اول پرسید : آیا شما می توانید به روشنی بگویید که ایران، نه فردا، نه پس فردا و نه تا ده سال دیگر قصد دستیابی به بمب اتمی ندارد؟

روحانی پاسخ داد: شما بی شک شنیده اید که رهبر معظم ایران علیه ساخت و در اختیار داشتن سلاح های اتمی و استفاده از آن فتوا صادر کرده اند و این بدان معناست که در دکترین ایران و در دکترین دفاعی ایران سلاح هسته ای در گذشته، حال و آینده، هیچ جایی نداشته و ندارد. در نتیجه می توان گفت که ایران هرگز به دستیابی به سلاح هسته ای فکر نکرده است و در آینده همه همینطور خواهد بود.

مجری اول در ادامه پرسید : شما تعهدات ایران را مجددا یادآور شدید. محافظه کاران مخالف توافق در ایران سر بلند کرده اند. آیا آن ها از ابزارهای لازم که بتوانند شما را از انجام به تعهدات بازدارند، برخوردار هستند؟
روحانی گفت: دولت به انجام این توافق متعهد است و به آن عمل خواهد کرد.

مجری اول پرسید: مقاومت های داخلی هر اندازه که باشد دولت به تعهداتش عمل خواهد کرد؟

روحانی پاسخ داد: به هر حال در توافق ژنو ما برای دو سال به تعهداتی متعهد شده ایم. ما در طول این دو سال به تعهدات مان عمل کردیم. گرچه در برخی موارد مخاطبان ما به تعهداتی که بر عهده داشتند، عمل نکردند.

مجری یک گفت: محافظه کاران با شما مبارزه می کنند. ما می دانیم که روحانی اصلاح طلب برای عقد توافق و لغو تحریم ها انتخاب شده است. آیا هستند کسانی که در این راه مانع شما شوند؟

روحانی پاسخ داد : من به شما پاسخ داده ام. دولت ایران قادر است به تعهداتش عمل کند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت بازگرداندن امنیت به سوریه، برگزاری انتخابات و نقش مستقیم ملت این کشور در تعیین سرنوشت کشورشان تاکید کرد.

در ادامه این گفتگو مجری گفت: اکنون در باره سوریه صحبت خواهیم کرد. این جنگ جهان را نگران و متفرق کرده است. شما، ایران، بشار اسد را با تمام توان حمایت می کند. از نظر شما بشار اسد، رئیس جمهوری مشروع سوریه است.

آقای روحانی گفت: فکر می کنم که ما باید لحن این سوال را تغییر بدهیم. مسئله شخص نیست. مسئله یک ملت است، مسئله ملت سوریه است. مسئله امنیت و ثبات سوریه مطرح است. مسئله آوارگان و مسایل بشردوستانه و بحث تروریسم مطرح است. مسایل واقعی این ها هستند. من فکر می کنم که چنین سوالاتی ما را از سوالات واقعی منحرف می کنند. ما همگی باید برای مبارزه با تروریسم، برای بازگرداندن امنیت و ثبات تلاش کنیم. تصمیم گیری در مورد این مسایل بر عهده مردم سوریه است.

مجری پرسید: از نظر فرانسه و بخش بزرگی از غرب، بشار اسد به دلیل بمباران ملتش، بمباران غیر نظامیان نمی تواند به طور موثر با تروریسم مبارزه کند. نظر شما در این باره چیست؟

آقای روحانی گفت: آیا بدون استقرار یک دولت مرکزی قوی در دمشق می توان با تروریسم مبارزه کرد؟ کدام کشور را می شناسید که توانسته باشد بدون یک قدرت مرکزی قدرتمند با تروریسم نبرد کند؟ دولت سوریه برای نبرد با تروریسم باید قدرتمند باشد.

مجری پرسید: دولت سوریه باید قدرتمند باشد یا دولت بشار اسد؟ ما اخیرا با ولادیمیر پوتین دیدار داشتیم. وی به ما گفت که روسیه با بشار وصلت نکرده است. آیا ایران با بشار اسد وصلت کرده است؟ شما از او حمایت می کنید، آیا فردا و پس فردا نیز از او حمایت خواهید کرد یا این که با یک دولت قدرتمند دیگر در سوریه موافقت می کنید؟

آقای روحانی گفت: ما قبل از هر چیز در سوریه باید با ترورسم مبارزه کنیم. باید تروریست ها را از سوریه بیرون کرد. این اولین اولویت ماست. ما باید به گونه ای عمل کنیم که این سوال تغییر کند. مسئله شخص آ یا ب نیست، مسئله یک شخص نیست. باید این روحیه را تغییر داد. باید به امنیت بازگشت. مردم باید به خانه هایشان بازگردند. سپس این مردم سوریه هستند که باید دولتشان را انتخاب کنند.

مجری پرسید: اولاند و اروپا نمی خواهند که اسد در انتخابات سوریه شرکت کند. از نظر شما وی یک نامزد قابل قبول است؟

آقای روحانی گفت: ما حق نداریم در آینده کشور های دیگر دخالت و نامزدهای انتخاباتی را انتخاب کنیم. همه چیز به مردم سوریه ربط دارد. ما فقط باید به مردم سوریه کمک کنیم. ما باید به گفت و گو بین سوری ها کمک کنیم. این اقدامی است که باید در آن مشارکت کنیم. ما باید با تروریسم مبارزه کنیم و تروریسم را حذف کنیم. ما باید در این زمینه کمک کنیم. ما در آن چه مردم سوریه انتخاب می کنند نباید دخالت کنیم.

مجری گفت: شما می گویید که باید به مبارزه با تروریسم کمک کنیم. اما ایرانی ها در سوریه حضور گسترده ای دارند، مشاوران ایرانی و شاید نظامیان ایرانی از بشار اسد حمایت می کنند. نیروهای روسیه نیز بمباران می کنند، اما نیروهای گروه دولت اسلامی(گروه تکفیری صهیونیستی داعش) عقب نشینی نمی کنند. آیا واقعا با گروه دولت اسلامی مبارزه می شود یا با سایر شورشیانی که با رژیم مبارزه می کنند؟

آقای روحانی گفت: ما با تروریسم مبارزه می کنیم، ما قصد داریم با تروریسم مبارزه کنیم. نه تنها ما، بلکه دولت سوریه نیز در حال مبارزه با تروریسم است، ما باید کمک کنیم.

مجری پرسید: تروریست ها چه کسانی هستند؟ آیا داعش تروریست است؟ از نظر رئیس جمهور سوریه و شما به عنوان رئیس جمهوری ایران تروریست ها چه کسانی هستند؟

آقای روحانی گفت: تروریسم که مشخص است. همه در خصوص داعش هم عقیده هستند. داعش یک گروه تروریستی است. القاعده و تمامی شاخه های آن در سوریه از جمله جبهه النصره و احرار الشام تروریست هستند. در خصوص مشخص کردن تروریسم اختلاف نظری وجود ندارد. ما با هرگونه تروریسم مخالف هستیم. در این زمینه مشکلی وجود ندارد. تروریست های زیادی هستند که سوری نیستند.

مجری پرسید: کنفرانس وین شنبه برگزار می شود و شما در کنار سایر قدرت ها در آن شرکت دارید. شما چه می خواهید؟ این گردهمایی برای آینده سوریه مهم است. روحانی به عنوان رئیس جمهوری ایران و ایران چه می خواهند؟

آقای روحانی پاسخ داد: ما خواستار امنیت سوریه و مبارزه با تروریسم هستیم. ما خواهان حفظ تمامیت ارضی و انسجام سوریه هستیم. ما خواستار ایجاد شرایطی برای برگزاری اصلاحات و انتخابات هستیم. ما می خواهیم که ملت سوریه خودشان در باره سرنوشتشان تصمیم بگیرند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران تنها راه حل برای بحران سرزمین های اشغالی را بازگشت تمامی فلسطینی ها و برگزاری انتخاباتی آزاد دانست.

مجری در ادامه گفتگو پرسید: محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری پیشین در همین مکان در مصاحبه ای به ما گفت، اسرائیل جایی در نقشه خاورمیانه ندارد. اکنون ما همان سوال را از شما می پرسیم، آیا امروز اسرائیل جایی در نقشه خاورمیانه دارد؟

آقای روحانی گفت: سوال رئیس جمهوری قبلی را از من می پرسید! نقطه نظر ما در قبال فلسطین روشن است. از نظر ما تمامی کسانی که فلسطینی هستند و به سایر کشورها پناه برده اند، باید به کشورشان بازگردند، انتخاباتی زیر نظر سازمان ملل برگزار شود و به رای مردم فلسطین احترام گذاشته شود.

مجری پرسید: آیا شما خواستار وجود دو کشور هستید. آیا این بدان معناست که اگر یک کشور فلسطینی ایجاد شود، شما موجودیت و حاکمیت اسرائیل را به رسمیت خواهید شناخت؟ آیا چنین روزی می رسد؟ از نظر ایران در چه شرایطی این روز فرا می رسد؟

آقای روحانی گفت: ما از یک کشور حرف می زنیم. کشوری که همه در آن جمع شوند و رای بدهند. چراکه پیش از سال هزار و نهصد و چهل و هشت یک کشور بود. اوضاع پیش از سال هزار و نهصد و چهل و هشت چطور بود.

مجری پرسید: پس شما خواستار شکل گیری یک کشور هستید و در این صورت اسرائیلی هم وجود نخواهد داشت.

آقای روحانی گفت: ما در این باره صحبت نکردیم. ما در باره رای ملت صحبت کردیم، همه یهودیان، مسلمانان و مسیحیان و تمامی کسانی که به این سرزمین تعلق دارند و به سایر کشورها پناهنده شده اند، باید به کشور بازگردند و رای بدهند.

مجری گفت: اسرائیل به این صورتی که هم اکنون وجود دارد، از نظر شما مشروع نیست؟

آقای روحانی پاسخ داد: ما بارها اعلام کرده ایم که ما مشروعیت اسرائیل کنونی را رد کرده ایم. به همین دلیل ما هیچ رابطه ای با این دولت نداریم. تنها راه حل برگزاری یک انتخابات آزاد است.

رئیس جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با رسانه های فرانسوی خاطر نشان کرد که مردم ایران با سیاست های آمریکا مخالفند، نه با ملت آمریکا.

مجری در ادامه از آقای روحانی پرسید: ما اخیرا در تهران همچنان شعارهایی علیه آمریکا از جمله شعار مرگ بر آمریکا را شنیدیم. آیا به نظر شما آمریکا هنوز شیطان بزرگ است؟ یا این که پس از توافق هسته ای گفت و گوهایی که در حال آغاز شدن است، تغییراتی در پی خواهد داشت؟

آقای روحانی پاسخ داد: اخیرا رهبر معظم ایران به این مسئله اشاره کرد که اگر ملت ایران می گویند مرگ بر آمریکا، هدفشان ملت آمریکا یا شخص خاصی نیست. ملت مخالف سیاست های آمریکا هستند. شما می دانید که ملت ایران خاطرات خوشی از اقدامات و عملیات آمریکا در ایران ندارند. در نتیجه ملت ایران در کلامشان با اقدامات مداخله جویانه آمریکا مخالفت می کنند.

مجری گفت: شما نگران این نیستند که جانشین باراک اوباما بدتر از وی باشد، از توافق هسته ای انتقاد کند و از سال آینده کار برای شما مشکل تر شود؟

آقای روحانی گفت: هنوز برای قضاوت در این خصوص زود است. انتخابات در آمریکا باید آغاز شود، نامزدها مشخص شوند. بعد از این روند باید به قضاوت پرداخت. در هر صورت دولت آمریکا تعهداتی دارد. در زمینه هسته ای دولتی تعهدی را بر عهده گرفته است و بر اساس قوانین بین المللی باید به این تعهدات عمل کند. قطعنامه سازمان ملل نیز این توافقات را تایید کرده است. در نتیجه مسئله فرا تر از یک دولت و یک رئیس جمهوری است.

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر اول خبر fff