مراقب دست راستمان که کلیک می کند و چشمانمان که نظاره می کند باشیم/ ابزار های مدیریت احساس در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی
+ پ -
مراقب دست راستمان که کلیک می کند و چشمانمان که نظاره می کند باشیم/ ابزار های مدیریت احساس در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی

نقش باورها و خط قرمزهای ارزشی و دینی ما در فضای مجازی کجا رفته فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و رسانه‌هایی مانند ماهواره‌ها و حتی بازی‌های رایانه‌ای ابزارهایی هستند که در این مسیر به کار گرفته شده‌اند تا پروژه حیازدایی به ثمر بنشیند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از پایگاه خبری زنان استان هرمزگان ؛ با تمام وجود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و رسانه‌هایی مانند ماهواره‌ها و حتی بازی‌های رایانه‌ای باورهای درونی مردم ما را نشانه گرفته‌اند و نمی توان به سادگی از کنار این معضل فرهنگی گذشت .

 

فضای مجازی و شبکه های گسترده اجتماعی و رسانه‌هایی مانند ماهواره‌ها و حتی بازی‌های رایانه‌ای ابزارهایی هستند که در این مسیر به کار گرفته شده‌اند تا پروژه حیازدایی به ثمر بنشیند که یکی از مصادیق و نمودهای بیرونی آن بدحجابی دا جامعه اسلامی ما است که دل آدمی را به درد می آورد .

امروزه  فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به بخش مهمی از زندگی تبدیل شده‌ و  ویژگی‌ها و قوانین حاکم بر این فضا موجب می‌شود تا کم‌کم هویتی مجازی برای کاربران شکل بگیرد و فرد تصور کند در دنیایی خارج از دنیای واقعی قرار دارد که می‌تواند بدون نگرانی از نگاه و قضاوت دیگران و به دور از دسترسی بازدارنده‌های اجتماعی و انتظامی رفتارهایی را تجربه کند که در سطح جامعه واقعی یا امکان تجربه‌اش را ندارد یا انجام چنین اعمالی ممکن است برایش گران تمام شود.

این مسئله برای کاربران نوجوان و جوان اهمیت بیشتری می‌یابد، چراکه در این سنین، هنوز هویت افراد به طور کامل شکل نگرفته است. در این حالت، جوان مرز بین فضای رئال و فضای مجازی را گم می‌کند و همانطور که از محیط پیرامونش تأثیر می‌پذیرد، از فضای مجازی نیز متأثر می‌شود.

در فضای مجازی شاهد موضوعاتی مانند هنجار‌شکنی و بدحجابی از سوی برخی افراد به شکلی سازماندهی شده و برای عادی‌سازی چنین رفتارهایی هستیم ، بنابراین ممکن است تصاویر نامناسبی که در فضای شبکه‌های اجتماعی از زنان و دختران به اشتراک گذاشته می‌شود هیچ ارتباطی با صاحب پروفایل مزبور نداشته باشد اما می‌تواند موجب عادی‌سازی و حیازدایی شده و بسیاری از زنان و دختران دیگر را نیز برای به اشتراک گذاشتن تصاویر بدحجاب یا بی‌حجابشان ترغیب کند. از همین روست که گاهی وقت‌ها می‌بینیم افرادی که در سطح جامعه با حجاب قابل قبولی ظاهر می‌شوند و چندان بد‌حجاب به شمار نمی‌آیند اما تصاویر بسیار نامناسبی از خود در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند.

دو ابزار مدیریت احساس در فضای مجازی را می توان حیاء و عفت نام برد حجاب و پوشش صحیح باعث ایجاد حیاء و عفت در آدمی می شود که این دو انسان را به سمت مدیریت احساس هدایت می کنند .

حیا : یکی از ابزارهای مدیریت احساس  حیاء است و حیاء حالتی است که از بروز محتویات درونی انسان ویا از ابزاز نیاز به دیگران جلوگیری می کند و فرد را به سوی رفع نیاز توسط خود و با امکانات صحیح سوق می دهد .

عفت یکی دیگر از ابزارهای مدیریت احساس عفت است و عفت روحیه ای است که از زیاده خواهی و زیاده روی جلوگیری می کند .

حال در فـضـای مـجـازی که اینقدر رابطه‌ها تنگاتنگ و به عبارتی بدون مرز شده مسئله حیا و حجاب چگونه تفسیر می‌شود؟

حجاب را می‌توان در حجاب نگاه، حجاب گفتار، حجاب رفتار، حجاب فیزیکی بدن و حجاب قلب تفسیر کرد.

 
اگر در دنیای واقعی تا به حال با هیچ نامحرمی هم‌کلام نشده‌ایم ، چت با نامحرم در اینترنت برای شخص خودمان یک نوع هنجارشکنی به حساب می‌آید.

 

اگر در زندگی دوست نداریم کسی عکس هر چند با حجابمان را نداشته باشد، با گذاشتن تصویرمان در پروفایل، برخلاف عرف خودمان عمل کرده‌ایم و این عمل ممکن است به لغزش‌های عملی منجر شود.

 

‌باید به خودمان یاداوری کنیم نامحرم نامحرم است….
ایا مرز بین محرم ونامحرم راحفظ کرده اید؟؟؟

درست است که اینجاهمه چیز مجازیست….
همه چیز…

امااینجاهم نامحرم،نامحرم است.

نکند حضورت و ارتباطت  آنگونه باشدکه نباید…
ویاحرفهایت آنگونه باشدکه نباید…

آری اینجا محیطی مجازیست…محیطی بی حد و مرز

اما خدایش همان خدای همیشگے ست

اندکی لازم است….
حواسمـان باشد

انتهای پیام/ی

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff