مدیریت درست و استفاده صحیح از منابع آب لازمه حفظ محیط زیست میناب است
+ پ -
مدیریت درست و استفاده صحیح از منابع آب لازمه حفظ محیط زیست میناب است

رئیس اداره محیط زیست میناب با اشاره به تاثیرات خشکسالی در شهرستان گفت: ضروری است که در خصوص استفاده از آب و حفظ محیط زیست مدیریت صحیح و درستی بکار گرفته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از میناب جنوب، سهراب پشتاره، رئیس اداره محیط زیست شهرستان میناب گفت: محیط زیست عبارتند از همه محیط های پیرامون ما مجموعه ای از عوامل فیزیکی شیمیایی و موجودات زنده که زندگی در آنها جریان دارد.

رئیس اداره محیط زیست میناب با اشاره به تاریخچه تشکیل سازمان محیط زیست بیان داشت: با تصویب قانون شکار در سال ۱۳۳۵ به عنوان اولین مقررات مستقل و نسبتا جامع در زمینه حفاظت از حیات وحش، و تشکیل کانون شکار ایران در سال ۱۳۴۶ قانون شکار و صید تصویب و سازمان شکاربانی و نظارت بر صید بوجود آمد و جایگزین کانون شکار ایران گردید، در سال ۱۳۵۰ سازمان شکاربانی و نظارت بر صید به سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل شد و امور حفاظت محیط زیست مانند پیشگیری و ممانعت از هرگونه اقدام که منجر به آلودگی و تخریب محیط زیست شود از اختیارات و وظایف این سازمان محسوب گردید.

 

وی با اشاره به وظایف سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار داشت:حفاظت از اکوسیستم های طبیعی و پیشگیری و ممانعت از تخریب و آلودگی محیط زیست،صدور مجوزهای زیست محیطی در مرحله استقرار واحدهای صنعتی و انجام بازدیدهای کارشناسی جهت صدور مجوز بهره برداری صنایع و واحدهای خدماتی، انجام گشت و کنترل از زیستگاه های حیات وحش، صدور دفترچه شناسایی شکارچیان، بازدید از صنایع فعال شهرستان و برخورد قانونی با صنایع آلاینده و بطور کلی اقدامات این سازمان در زمینه های محیط زیست انسانی، طبیعی، دریایی و یگان حفاظت از جمله وظایف این سازمان می باشد.

پشتاره با بیان اینکه در شهرستان میناب منطقه حفاظت شده تالاب بین المللی رود شور و شیرین و تیاب – میناب قرار دارد که از سواحل شرق شهرستان بندرعباس شروع و تا سواحل شرق شهرستان میناب ادامه دارد،افزود:این منطقه شامل جنگل های منحصر به فرد حرا پهنه های گلی سواحل شنی و خوریات می باشد که زیستگاه بسیاری از آبزیان و پرندگان مهاجر می باشد.

وی با اشاره به پهنه محیط زیستی و تنوع حیوانات و پرندگان مختلف در محیط زیست شهرستان میناب عنوان کرد: محیط زیست شهرستان دارای تنوع فراوانی است که شامل تنگه استراتژیک هرمز با جنگل های حرا، انواع آبزیان و پرندگان آبزی و کنار آبزی، مناطق کوهستانی که حیواناتی چون بزکوهی، قوچ، میش وحشی، پلنگ، خرس سیاه  را دارا می باشد و مناطق جلگه ای و دشت ها گونه حفاظت شده جبیر (نوعی آهو)، هوبره، گربه جنگلی و پرندگان خشکزی را می توان  مشاهده کرد که از این نظر دارای تنوع زیستی نسبتا مناسبی می باشند.

رئیس اداره محیط زیست میناب با اشاره به خشکسالی های پی در پی در چند سال اخیر در میناب و به خطر افتادن بقای پرندگان و حیوانات در این منطقه اظهار داشت: بعلت خشکسالی های پی در پی و استفاده بیش از حد از منابع آب های زیرزمینی موجب نشست زمین گردیده بطوریکه چاه های عمیقی در منطقه چلو و گاومیشی را می توان مشاهده کرد که باید با ارائه راه های کارشناسی نسبت با این پدیده مقابله کرد.

وی در ادامه بیان داشت: تاثیرات خشکسالی بصورت محسوس در شهرستان دیده می شود، از بین رفتن باغات، خشک شدن چشمه ها، پایین رفتن سطح آب و شور شدن چاه های آب شرب کشاورزان از نشانه های آن می باشد لذا ضروری است که در خصوص استفاده از آب و حفظ محیط زیست مدیریت صحیح و درستی باید بکار گرفته شود.

وی در پایان بحران آب ناشی از خشکسالی های متعدد و بهره برداری بی رویه از آب های زیرزمینی و شور شدن سفره های زیرزمینی، تخریب اکوسیستم های ساحلی و دریایی در اثر ورود آلودگی های نفتی و عدم راه اندازی سیستم جمع آوری فاضللاب شهری، استفاده زیاد از سموم و کودهای شیمیایی کمبود نیروی انسانی خصوصا در بخش حفاظت و محیط بانی را ازجمله تهدیدات و مشکلات محیط زیست و کاهش تنوع زیستی در شهرستان ذکر کرد.

هفته محیط زیست از ۱۶ تا ۲۳ خرداد ماه با شعار جهانی (هفت میلیارد رویا، یک سیاره ، درست مصرف کنیم) می باشد که دوستداران محیط زیست در این هفته حمایت های خود را از محیط زیست مناطق خود را در سرتاسر جهان اعلام می دارند.

انتهای پیام/

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff