تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 386139
تاریخ انتشار:پنج شنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۵ - ۹:۴۰| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

مدرنیته گردونه خرد کننده ای که مهار آن از دست بشر خارج شده است

توسعه یکی از مهم ترین و محوری ترین مقوله های رایج در جامعه علمی و افواه عمومی است . مقوله ی توسعه و پیشرفت هم در شکل دهی به بنیانها ، هم در تعیین اهداف و هم در تشخیص و تعریف ارزش های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی جامعه معاصر نقشی اساسی ایفا می کند .

مدرنیته گردونه خرد کننده ای که مهار آن از دست بشر خارج شده است

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛توسعه یکی از مهم ترین و محوری ترین مقوله های رایج در جامعه علمی و افواه عمومی است . مقوله ی توسعه و پیشرفت هم در شکل دهی به بنیانها ، هم در تعیین اهداف و هم در تشخیص و تعریف ارزش های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی جامعه معاصر نقشی اساسی ایفا می کند .

اگر از اندیشمندان عرصه های مختلف علمی سوال بشود هدف و مقصود آنها در تحقیق و تعلیم چیست ، به احتمال بسیار زیاد یکی از عمومی ترین پاسخ ها ، تلاش برای نیل به توسعه خواهد بود .همین طور نگاه عموم افراد در جوامع مختلف به این موضوع نیز غالباهمین خواهد بود .

شاید کم جامعه ای و یا بهتر می توان گفت که شاید نتوان جامعه یا گروهی پیدا کرد که ارزشی برای مقوله پیشرفت و توسعه قائل نباشد .

اما سوال محوری و کلیدی این است که اساسا جامعه علمی و مردم چه تعریفی از این مفهوم ارائه می کنند ؟

شاخص ها و ابعاد پیشرفت کدام اند و معیار ارزیابی پیشرفت یا عدم آن چیست ؟

چه مدل ها و الگوهایی برای به این آرمان تدوین و تصویب شده است ؟

معایب الگوها مختلف توسعه کدامند ؟

آیا معیار های پیشرفت در یک جامعه اسلامی شیعی می تواند با الگو های توسعه در کشورهای لیبرال یکی باشد ؟

آیا تا کنون حوزه به مقوله پیشرفت و ابعاد گوناگون سخت افزاری و نرم افزاری آن اندیشیده است و یا تنها به رد الگوهای توسعه لیبرال پرداخته است ؟

آیا برنامه های توسعه جمهوری اسلامی در غالب همان الگوهای توسعه غربی و لیبرال در طی بعد از انقلاب تدوین شده است یا بر اساس الگوی اسلام ؟

دانشمندان و محققان حوزه های گوناگون علمی چه در داخل جمهوری اسلامی و چه در کشورهای گوناگون دیگر اعم از غری و شرق عالم پاسخ های متفاوتی برای هر کدام از پرسش مذکور در بالا فراهم آورده اند. بحث و جدل در این خصوص نیز بسیار است و مکتوبات و مشروحات نیز پرشمار است .

اما آنچه در میان این پاسخ ها نمود بیشتر و برجسته تری داشته است رویکرد و نگاه غربی و ایدئولوژی معروف لیبرال به توسعه و پیشرفت است . و علت این برجستگی نیز در دوچیز است :

اول ، توفیقات شگرف و شیرین غرب در عرصه های مختلف علمی و اقتصادی که حقیقتا هم غالب چشم پوشی و نادیده گیری نیست

دوم ، شکستها و آثار فاجعه بار در این عرصه ها ، خصوصا در عرصه های مهمی چون فرهنگی ، سیاسیو اجتماعی است .

حال جای این سوای باقی می ماند که این مدل و نگاه به توسعه دارای چه ویژگی ها و امکاناتی بوده که بشر را در ابعادی پیش برده است ؟ چه معایب و نقاط خلایی در آن وجود داشته است که نه تنها نتوانسته بشر را به کمال مطلوب برساند بلکه موجبات سقوط و انحطاط روز افزون آن را نیز فراهم ساخته است تا جایی که همان دستاوردها شگرف و شیرین نیز تلخ ترین حوادث تاریخ بشر را رقم زده است .

(گیدنز) جامعه شناس برجسته انگلیسی ، مدرنیته را همچون گردونه خردکننده ای میداند که مهار آن از دست بشر خارج شده است .

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=386139
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

13,114 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی