مداحان مروج فرهنگ و معارف اسلامی در جامعه هستند
+ پ -
مداحان مروج فرهنگ و معارف اسلامی در جامعه هستند

مداحى اهل بیت و نوحه خوانى در سوگ آنان از جمله کارهایى است که حادثه‏ عاشورا را زنده نگهداشته است و ائمه نیز از مداحان و ذاکران، تقدیر و تشویق مى ‏کردند،صله مى ‏دادند براى این کار،فضیلت و ثواب بسیار مى ‏شمردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ،   جامعه مداح و ذاکر و ستایشگران اهل بیت،طبقه‏اى هستند که در سایه این روش،بیشترین تاثیر را در تعمیق فرهنگ و معارف اسلامى در ذهن مردم دارند قضیه،فقط قضیه شعر خوانى نیست مساله،مساله پراکندن مدایح و فضایل و حقایق در قالبى است که‏براى همه شنوندگان،قابل فهم و درک باشد و در دل آنها تاثیر بگذارد.
عباس عیدزاده مداح اهل بیت شهرستان بشاگرد در گفتگو با خبرنگار فرهنگ کده اظهار کرد : از سال ۱۳۷۵  علاقه زیادی به اذان گفتن داشتم و در مسجد امیرالمومنین روستای بشنو شهرستان بشاگرد اذان میگفتم و بعد کم کم به نوحه خوانی و واحد خوانی پرداختم.
این مداح اهل بیت در ادامه با اشاره به افرادی که در این مسیر مشوق وی بودند، ابراز کرد :خودم به مداحی و نوحه خوانی علاقه زیادی داشتم وارد این کار شدم و کسی حمایتم نکرد ودر ایام محرم و اوایل آغاز نوحه خوانی هر شب یک و دو نوحه میخواندم .

عباس عیدزاده  یکی از نوحه خوانان جوان است که در شهرستان بشاگرد از شهرستان های هرمزگان با نوحه خوانی عشق و ارادت خود را به سید و سالارشهیدان ابراز می کند.

 

 

 

 

مداح اهل بیت بشاگرد با بیان این که نخستین بار در مسجد امیرالمومنین روستای بشنو مداحی خواندم ،تصریح کرد :در ایام محرم هر ساله در بشاگرد طبق سنتی که داریم با علم گردانی در روستاها حدود بیست روستا رو نوحه خوانی کردم و آخرین بار امسال هیئت مینابی های مقیم کیش بود که دعوت شدم.

 

 

 

 

وی با بیان این مطلب که «علاقه خاصی نسبت به اهل بیت دارم و هر ساله انگیزه بیشتری بهم دست میدهد که نوحه خوان امام حسین (ع) باشم» ، بیان کرد : در طول ایام محرم و هنگام نوحه خوانی و سینه زنی تصور بنده عشق و علاقه خاصی که به اباعبدالحسین سرور سالار شهیدان دارم  علاقه من را سال به سال نسبت به خود بیشتر می کند.

عیدزاده  افزود : از نوحه های سینه زنی،زنجیر زنی و واحد زنی به سنت بشاگرد استفاده میکنم و از نوحه های جدید به سنت و نواهای بشاگرد می شود استفاده کرد می خوانم .

 

 

 

 

وی در پاسخ به این سوال که نوحه ها را از چه منبعی تامین می کند، گفت: در کتاب هایی مانند خزائن الشعار و خیلی از کتاب های مذهبی قدیم و نوحه سراها می خوانم .

این مداح اهل بیت عنوان کرد : در استان هرمزگان طبق سنت دیرینه ای که بین مردم وجود دارد در عزاداری و نوحه خوانی با سنت قدیم انجام می شود که جای خرسندی دارد که مردم استان دست از سنت و فرهنگ دیرینه خود بر نمیدارند.
عیدزاده در ادامه آموزش را لازم مداحی و نوحه خوانی ذکر کرد و افزود: دوست دارم جوانان منطقه  ام به کار مداحی بپردازند و هر جوانی که  درخواست آموزش کند با کمال افتخار به آن آموزش های لازم را خواهم داد.

وی افزود :روزی که تصمیم گرفتم نوحه خوانی کنم خیلی استرس داشتم  چون برای نخستین بار بود می ترسیدم اشتباه بخوانم و غیر از نوحه خوانی به دعاهای مانند دعای کمیل، دعای توسل و اذان گفتن علاقه خاصی دارم و تصمیم دارم این راه راه ادامه دهم.

 

 

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff