تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز
سیاسی
کد خبر : 448457
تاریخ انتشار:سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
ناگفته هایی از یک بندری تاریخی؛

محرومیت لنجداران بندرپل از حق کالای ملوانی/خبری از امکانات آموزشی و فرهنگی نیست

بندر تاریخی پل روزگاری مرکز تجارت ،فرهنگ و دانش در جنوب کشور بود که رفته رفته این بندر به یک ده بی روح تبدیل و فعالیت های اقتصادی و فرهنگی از آن گرفته شد.

محرومیت لنجداران بندرپل از حق کالای ملوانی/خبری از امکانات آموزشی و فرهنگی نیست

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛بندر پل شرقی یا بندر پهل برجمعیت ترین دهستان در مرکز بندرخمیر است که با موقعیت جغرافیایی استراتژیک خود از قدیم الایام نزدیک ترین پل ارتباطی کلیه مناطق کشور به جزیره قشم و کشورهای حوزه خلیج فارس به شمار می رود.

بندر پل در مسیر اصلی بندرعباس-بندرخمیر و در ۶۰کیلومتری غربی مرکز استان و در ۱۵ کیلومتری شرقی مرکز شهرستان بندرخمیر واقع شده که با جمعیتی بالغ بر شش هزار نفر در طول فصول سال میزبان قریب به ۷۰۰ هزار نفر جمعیت شناور است که از این طریق این بندر به جزیره قشم تردد دارند .
این بندر با قرار گیری در کنار معادن بسیار بزرگ گچ و نمک در گذشته دور مورد توجه تجار و بازرگانان بوده که بنا به روایت سدید السلطنه گچ منطقه خمیر به مسقط، عمان و بحرین از طریق بندرلنگه،قشم و بندرعباس صادر می شد همچنین در تاریخ آمده که نمک خمیر از دو منطقه نمک کوه خونوس بندر ‌پل و نمک دریا در لشتغان  استخراج می شده که به هندوستان،کلکته ،پاکستان صادر می شد.
برخورداری از این ویژگی های منحصر به فرد این منطقه باعث شده بندر پل در طول تاریخ از جایگاه بسزایی در امر اقتصاد برخوردار باشد که در دهه های اخیر این روستای بندری با موقعیت ویژه خود مغفول مانده و مسولان ناخواسته بی مهری های را در قبال این بندر تاریخی انجام دادند.
بندر پل پس از زلزله دلخراش کاوان که حدود ۴۰۰سال پیش رخ داد و پل و لافت به کلی تخریب گردید توسط شخصی به نام محمد علی شمسی معروف به مدعالی شمسی از اهالی منطقه غرب هرمزگان احیا شد و  مسجد جامع پل توسط این فرد در همان سال ها بنا می شود  که اکنون هیچ اثری از این بنای تاریخی ۴۰۰ ساله وجود ندارد.
بندر پل ابتدا با نام دهنو و مدتی به واسطه وجود پل ساروجی که گفته شده در زمان امام قلی خان احداث شده به پهل تبدیل می شود.این بندر روزگاری  مرکز تجارت ،فرهنگ و دانش بشمار می رفت از حدود ۶۰سال پیش صاحب مدرسه بوده که هنوز هم با سقف شیروانی خود ایستاده است همچنین تجار و بازرگانان بسیاری  از فارس و‌کرمان و سایر مناطق کشور در این شهر امرار معاش می کردند .

بادگیرها و خانه های خشت گلی از شاخصه های بندر تجاری پل است و این از گذشته دور تاکنون دارای گمرک بوده اما رفته رفته این بندر به یک ده بی روح تبدیل و فعالیت های اقتصادی از آن گرفته می شود.گمرک بندر با قدمتی بیش از ۸۰ سال  مردم پل را به کشورهای افریقایی و حاشیه خلیج فارس وصل کرده بود و و اهالی این بندر با لنج های بادی به این کشورهای دور سفر می کردند و از دیرباز از طریق دریا ارتزاق می کردند که به  صید، صیادی،بازرگانی و پیله وری در کمرگ بندرپل فعالیت داشتند.

بندر پل در روزگار قدیم نخلستان های بسیاری داشته و یکی از زمینه های شغلی مردم محسوب می شده که متاسفانه به دلیل خشکسالی های پی در پی اکثر نخلستان ها از،بین رفته و به منطقه ای خشک و بی آب و علف تبدیل شده است.
روستایی ۶۰۰۰ نفری تنها با یک پزشک عمومی
شیخ حسین بازماندگان، امام جمعه اهل سنت بندر پل در گفتگو با هرمز؛  با اشاره به مشکلات  بیشمار این روستا گفت: ورزش در بندر پل از پیش از انقلاب رونق داشته که هم اکنون به دلیل نبود زیر ساخت های مناسب مشکلاتی را برای ورزش کاران رقم زده است.
وی اظهار کرد: مسولان قول های مساعدی برای رفع مشکلات حیطه ورزش بندر پل داده اند اما تا کنون عملی نشده و طبق آخرین وعده تا پایان سال جاری زمین چمن مصنوعی در روستا ایجاد می شود.

بازماندگان با اشاره به جمعیت شش هزار نفری بندر پل افزود:این روستا از قبل از انقلاب درمانگاه داشته که  این مرکز به دلیل قدمت به مخروبه تبدیل گردید و درمانگاه خیرسازی در روستا بنا شد که هم اکنون تجهیزات درمانگاهی بسیار ناچیز مشکلات بسیاری را برای ساکنین پل رقم زده است.

 

وی تصریح کرد: در زمان افتتاح  درمانگاه مسولان قول ایجاد آزمایشگاه در پل را دادندکه متاسفانه تاکنون این وعده عملی نشده و روستایی با این جمعیت تنها از یک پزشک برخوردار است.

 

عضو شورای روحانیت بندر خمیر تصریح کرد: بندر پل با جمعیت بالای خود از دوره نخست شورای اسلامی تاکنون پیگیر شهر شدن است که هنوز این امر محقق نشده است.

بندر تاریخی هرمزگان بارانداز ندارد

وی ادامه داد: این روستا مکانی بندری است که مردم آن از طریق دریاداری امرار معاش می کنند و تا سالها بیش از ۱۰۰موتور لنج وجود داشته که به دلیل مشکلات این حوزه اکنون تعداد لنج ها کاهش چشمگیر داشته که زنگ خطری برای مسولان است چرا که مردم با از دست دادن شغل های ابا و اجدادی خود بیکاری و فقیر می شوند.

بازماندگان با بیان اینکه جاده ورودی  روستا زیرسازی شده اما خبری از آسفالت نیست ، عنوان کرد: مسولان عدم ارایه ۴۴۱ تن قیر مصوب توسط اداره راه را عامل تاخیر و توقف پروژه می دانند چنانچه اگر این اعتبار از سوی اداره راه سازی تخصیص داده می شد تاکنون مشکل جاده ورودی بندر پل نیز مرتفع شده بود.
وی نبود اسکله و بارانداز را از مشکلات لنجداران بندر پل دانست و گفت:با ایجاد بار انداز، بندر پل دوشادوش دیگر بنادر استان خواهد بود و‌مشکلی از استان را حل کند.
امام جمعه اهل سنت بندر پل یکی از مطالبات مردم را ایجاد بازارچه مرزی عنوان کردو افزود: فقدان این ظرفیت معضلاتی را برای اهالی پل بهمراه داشته لذا  زیرساخت ها و امکانات همه آنچه که بازارچه مرزی نیاز دارد در بندر پل موجود است و تنها همت مسولان را می طلبد تا رونق را در بندر پل رقم بزنند.
خبری از ته لنجی در بندر پل نیست
وی بیان کرد: با وجود آنکه در برخی مناطق ته لنجی به ملوانان اختصاص داده شده اما کالای ملوانی در پل وجود ندارد لذا انتظار می رود کارگزاران دولت و استاندار در زمینه ته لنجی عنایت داشته باشد.
عضو شورای روحانیت بندر خمیر تاکید کرد: مشکل آب رسانی نیز در بندر پل حس می شود و می طلبد شبکه آبرسانی شهری بندر پل اصلاح شود همچنین به دلیل عدم همکاری اداره برق شاهد حضور تیر برق های مزاحم در کوچه و معابر هستیم.
مدرسه ای با ۶۰۰دانش آموز فاقد سرویس بهداشتی
بازماندگان ادامه داد: اکثر مدارس بندر پل فرسوده هستند که با پیگیری های لازم بنیاد برکت اقداماتی انجام داده اما هنوز مشکلات هنوز پابرجاست از این رو تجهیزات مدارس فرسوده و مستهلک است و یکی از مدارس دخترانه روستا با وجود ۶۰۰ دانش اموز فاقد سرویس بهداشتی است که باید در جهت رفع این مشکل اقدام شود.وی یادآور شد: مدرسه فاطمیه سه بار به مناقصه رفته و از آنجایی که سازمان نوسازی هزینه ها را پرداخت نمی کند تا کنون پیمانکاری برای بازسازی این مرکز آموزشی وارد میدان نشده است.

امام جمعه اهل سنت بندر پل بیان اینکه جای فرهنگسرا در پل خالی است و ساختمان نیمه کاره آن سالهاست به حال خود رها شده، اظهار کرد:در زمینه ایجاد پارک جهت استفادخچه خانواده ها در بندر پل از ان محروم هستیم که بندر پل با جمعیت ۶هزار نفری از داشتن پارک و فضای سبز محروم است این درحالی است که زیرساخت ها و‌مکان طبیعی بسیاری وجود دارد که می توان با مدیریت صحیح این منطقه را رونق بخشید.
روستایی گردشگر پذیر فاقد پاسگاه انتظامی
وی ادامه داد: پاسگاه انتظامی به عنوان یکی از نیازهای اساسی شهری در بندر پل وجود ندارد که فقدان این مهم باعث شده مردم شاهد مشکلات بسیاری  از قبیل سرقت، زورگیری ها باشد لذا می طلبد مسئولان در این زمینه فکری اساسی کنند.
بازماندگان با تاکید بر اینکه باید وضعیت معیشت مردم پل ریشه ای و اساسی رسیدگی شود، خاطرنشان کرد: تعداد قابل ملاحضه ای از مردم پل در زمینه کوله بری فعالیت دارند که انتطار می رود فکری به حال کوله بر های دریایی و خاکی شود و‌ با اقدامات نسنجیده این افراد مورد هتک حرمت قرار نگیرند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=448457
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

8,679 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

اقتصادی