مبارزه بیولوژیک علیه آفت گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی بستک
+ پ -
مبارزه بیولوژیک علیه آفت گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی بستک

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک از مبارزه بیولوژیک علیه آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی در ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی بستک خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از جهانگیریه؛ شهرام کریم زادگان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستک از مبارزه بیولوژیک در ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان بستک خبر داد و گفت: این مبارزه بیولوژیک جهت مقابله با آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی صورت گرفت.

وی افزود: دو گونه زنبور براکون و تریکوگراما به عنوان عوامل کنترل بیولوژیک علیه آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی محسوب می شوند که زنبور براکون از لارو و زنبور تریکوگراما از تخم آفت تغذیه می کنند  که در کاهش جمعیت آفت تاثیر بسزایی دارند.

مدیر جهاد کشاورزی بستک عملیات رهاسازی زنبورها را سه مرحله عنوان و اظهار کرد: در مرحله اول زنبور تریکوگراما در موقع گلدهی گیاه و زمانی که تعداد تخم آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی به حداکثر خود رسید، رها می شود و مرحله دوم نیز که شامل رهاسازی زنبور براکون است همزمان با خروج لارو و مرحله سوم رهاسازی نیز یک هفته بعد از مرحله دوم جهت تغذیه از تخم های آفت باقی مانده انجام می شود.

کریم زادگان هدف از عملیات رهاسازی حشرات مفید در مزارع گوجه فرنگی را کاهش مصرف سموم شیمیایی و جلوگیری از آلودگی زیستی، تولید محصول سالم و کاهش هزینه تولید عنوان کرد.

وی سطح زیر کشت گوجه فرنگی در سال زراعی ۹۶-۹۵ شهرستان بستک را ۴۵۰ هکتار اعلام کرد که مبارزه بیولوژیک جهت مقابله با آفت کرم میوه خوار گوجه فرنگی در ۱۵۰ هکتار و در روستاهای دهنگ و انوه انجام گرفته است.

انتهای پیام/ت

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff