ماهی خشک ظرفیتی در راستای درآمدزایی در جزیره قشم
+ پ -
ماهی خشک ظرفیتی در راستای درآمدزایی در جزیره قشم

در حالی خشک کردن ماهی بوی بد این فرآورده را در اذهان ساحل نشینان تداعی می کند باعث اشتغال بسیاری از جوانان بومی و غیر بومی جزیره قشم شده است .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از قشم آزاد ، ماهی متو بعد از صید توسط صیادان قشمی به ساحل آورده می شوند تا برای خشک شدن راهی روستاها و شهرهای اطراف شوند ، این مهمان ناخوانده که جزیره نشینان از بوی بد آن متنفرهستند بعد از مدت یک هفته زیر نور مستقیم آفتاب قرار می گیرد تا حسابی خشک شود در این مدت یک هفته آنقدر بوی بد می دهد که ساکنان اطراف این مجموعه آسی می شوند .

شرکت های فرآوده های ماهی ، ماهی متو را بعد از صید در یک فضای باز ( بیشتر در حوالی شهر سوزا ) برای خشک کرد پهن می کنند و بعد از مرور زمان که کاملا ماهی خشک شد و بو بد ازآن جدا شد برای بهره برداری جمع آوری می کنند .

بعد از گذشت مراحل خشک ماهی ها را جمع آوری می کنند و در کیسه های مخصوص قرار می دهند و جهت استفاده در کشاورزی ها و باغات و همچنین استفاده برای طیور مورد آنها را در معرض فروش قرار می دهند .

گفته می شود  پودراین ماهی تاثیر بسزایی در رشد مرغ ها و رشد درختان به عنوان کود دارد و به همین خاطر است که علاوه بر نارضایتی هایی که وجود دارد همچنان این شرکت ها فعالیت می کنند .

ماهی متو که بیشتر درسواحل جنوبی یافت می شود در بخشی از فصول سال یافت می شود و این خود باعث اشتغال بسیاری از جوانان بومی و غیر بومی در این منطقه شده است .

اکثر محصول تولیدی این مجموعه با مجوز جهاد کشاورزی و شیلات به کارخانه های پودر ماهی نقاط مختلف کشور و به مجتمع های تولیدی داخل کشور جهت تولید غذای دام و طیور و کود برای کشاورزی ها و باغات فروخته می شود .

ریز ماهی «متو» یکی از انواع آبزیانی است که برای ساخت مهیاوه استفاده می شود و طرفداران بی شماری در هرمزگان و جنوب کشور دارد ، این ماهی بسیار کوچک، پس از صید خشک می‌شود و به دیگر نقاط کشور از جمله استان فارس، بوشهر، سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان صادر می‌شود .

 

 

 

انتهای پیام/م

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff