تبلیغات تولید ایرانی تبلیغات تبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 310966
تاریخ انتشار:سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ
گزارشی از مهاجران دردسرساز؛

مالاریا ، سوغات همسایه های مرزی برای جنوب شرق کشور/ شناسایی ۳۰۰ بیمار تنها در یک شهرستان

سیستان و بلوچستان به دلیل هم مرزی با ۲ کشور بارها در ابعاد مختلف اجتماعی،امنیت، فرهنگی و به ویژه سلامت تهدید شده و بهای بسیار سنگینی نیز پرداخت کرده است که وجود ۳۰۰ بیمار مبتلا به مالاریا در سال گذشته تنها در شهرستان سرباز یکی از تهدیدات سلامت مردم می باشد.

مالاریا ، سوغات همسایه های مرزی برای جنوب شرق کشور/ شناسایی ۳۰۰ بیمار تنها در یک شهرستان

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی بشر است که حدود ۳ میلیارد نفر از جمعیت جهان را تهدید می‌کند از آنجایی که این بیماری در کشورهای غربی ریشه‌کن شده، ولی در بیش از ۱۰۰ کشور گرمسیری جهان شیوع دارد که کشور ما نیز در زمره آن به حساب می آید بگونه ای که از غرب و شرق در احاطه کشورهای مالاریاخیزی که مستعد ابتلا به مالاریا هستند(کشورهای عربستان سعودی، عراق، ترکیه، آذربایجان، افغانستان و پاکستان) قرار گرفته است.
مالاریا توسط یک تیره از پشه به نام آنوفل به انسان منتقل می‌شود که به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم بوده و با ویژگی های تب متناوب و لرز، کم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند، از اینرو اگر چه نزدیک به ۶۰ سال از آغاز طرح موسوم به ریشه کنی مالاریا در کشور می گذرد اما این بیماری همچنان در استان های جنوب و جنوب شرق کشور وجود دارد که عزم جدی مسئولان در حمایت از طرح ملی حذف بیماری مالاریا را می طلبد .
از آنجایی که این بیماری ارمغانی از ورود اتباع بیگانه غیرمجاز به کشور است ساکنان سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان در مناطق جنوب شرقی کشور بیشتر در معرض این بیماری بوده به گونه ای که معاون بهداشتی وزارت بهداشت این موضوع را خطر بزرگی برای کشور دانسته است.

مالاریا، ارمغانی از ورود اتباع بیگانه غیرمجاز به کشور
محمودرضا میری رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان در نشست بررسی وضعیت بیماری مالاریا در این استان
با بیان اینکه ‌حفاظت از دستاوردهای نظام سلامت در کنترل بیماری مالاریا نیازمند مشارکت همگانی است، افزود: میزان ابتلاء به بیماری مالاریا یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی هر جامعه‌ است و کاهش مستمر موارد ابتلاء به این بیماری در استان نشان‌دهنده به ثمر نشستن طرح‌های توسعه اجتماعی در جنوب شرق کشور است.
وی قطع چرخه انتقال عامل بیماری‌زا از ناقل به فرد حساس را راهبرد اصلی در کنترل بیماری‌های واگیر‌دار عنوان کرد و اظهار داشت: ‌دسترسی به محل زیست مناسب، دسترسی به برق، کاهش آب‌های راکد و افزایش سواد سلامت مردم در کنار اقدامات مدیریتی، اجرایی و نظارتی سامانه بهداشت و درمان مهم‌ترین عامل موثر در کنترل و حذف بیماری مالاریا‌ست.
‌میری با اشاره به کاهش موارد ابتلاء به بیماری مالاریا در سطح استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: ‌در شش ماهه ابتدایی سال ۹۴ تعداد کل موارد ابتلاء به بیماری مالاریا در محدوده زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ۱۵۷ نفر بود‌ند که از این تعداد ۷۳ نفر جزء اتباع بیگانه بوده‌اند و این در حالی است که در شش ماهه اول سال ۱۳۹۳ به تعداد ۳۴۷ نفر به بیماری مالاریا مبتلا شدند که از این تعداد ۱۳۸ نفر غیرایرانی بوده‌اند.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حذف مالاریا را به عنوان یک مسئولیت بین‌المللی در حوزه سلامت تقبل کرده است، خاطرنشان کرد: ‌با کاهش موارد ابتلاء و بهبود شاخص‌های مرتبط با مالاریا حرکت به سمت هدف حذف و برداشتن گام‌های نهایی دشوارتر از قبل خواهد شد.

سهم ۴۸ درصدی اتباع بیگانه در موارد ابتلاء به مالاریا
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان حفاظت از دستاوردهای نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران در کنترل و حذف بیماری مالاریا را نیازمند تقویت بیش از پیش مشارکت‌های همگانی مردم و همکاری بین‌بخشی میان سازمان‌های مرتبط با سلامت عنوان کرد و گفت: وقوع پدیده ال‌نینو و افزایش نزولات جوی منجر به افزایش ظرفیت‌های کشاورزی و دامداری خواهد شد، اما به طور همزمان برنامه‌ریزی لازم به منظور پیش‌بینی تاثیرات این پدیده جوی بر سلامت عمومی و کنترل موارد ابتلاء به بیماری‌های عفونی که مرتبط با اقلیم گرم و مرطوب هستند در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان انجام شده است.
وی با اشاره به کاهش ۱۲ درصدی کانون‌های فعال بیماری مالاریا در سال جاری و سهم ۴۸ درصدی اتباع بیگانه در موارد ابتلاء به مالاریا گفت: ورود بی‌ضابطه اتباع بیگانه که عموماً با هدف اشتغال صورت می‌گیرد یکی از تهدیدات سلامت عمومی است و لازم است تا با برنامه‌ریزی علمی و تقویت همکاری بین‌بخشی میان تمامی دستگاه‌های متولی ساماندهی اتباع بیگانه و مشارکت عمومی مردم حرکت به سمت هدف حذف مالاریا را استمرار بخشیم.

سیستان و بلوچستان؛ استان مالاریا خیز کشور
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، درباره روند مبارزه با مالاریا در استان سیستان و بلوچستان گفت: آمار مالاریا نسبت به دهه هفتاد و هشتاد کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.
ایرج ضاربان در گفتگو با یکی از رسانه ها با اشاره به اینکه در حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر، ۶ شهرستان ایرانشهر، دلگان، سرباز، فنوج، قصرقند و نیکشهر مالاریا خیز هستند، افزود: نیمی از مبتلایان به مالاریا در کشور در حوزه این دانشگاه قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه با استقلال دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و برنامه ریزی منسجم و اجرای برنامه‌ها و نظارت بیشتر تعداد مبتلایان به مالاریا کمتر شده است، تصریح کرد: در سال ۹۳، ۳۷۴ مورد مالاریا داشتیم و از کشور پاکستان به ایران آمده‌ و انتقال بیماری در کشور پاکستان صورت گرفته است.
دکتر ضاربان در مورد اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از این بیماری اظهار داشت: همه خانه‌های بهداشت و مراکز مراقبت‌های بهداشتی این استان برنامه مراقبت از بیماری را در دستور کار خود دارند و با سرکشی‌های خانه به خانه بررسی‌های لازم  را انجام می‌دهند. حتی از ظرفیت‌هایی که در منطقه وجود دارد یعنی علما و معتمدین و اعضای شورا‌ها کمک گرفته می شود  تا اگر احیاناً کسی علائم ابتلای به مالاریا را داشته باشد فوراً به مراکز درمانی مراجعه کند.
وی درباره اخرین زمان طرح مبارزه با مالاریا گفت: این طرح به طور مستمر درحال اجراست و هم سمپاشی و هم مراقبت به صورت اکتیو و خانه به خانه صورت می‌گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر درباره تست از مهاجرین افغان و پاکستانی که به کشور وارد می‌شوند، افزود: اگر این مهاجرین از مبادی قانونی وارد کشور شوند این تست صورت می‌گیرد اما مشکل  این است که مرز خشکی کشورمان با افغانستان و پاکستان ۱۲۰۰ کیلومتر است و خیلی از این مهاجرین به صورت غیر قانونی از مرز عبور می‌کنند و این افراد اغلب بیماری را با خود به کشور می آورند و مشکل ساز می شوند .
دکترضاربان با بیان اینکه کل داروهای مالاریا به صورت رایگان در اختیار افراد قرار می‌گیرد، اظهار داشت: علاوه برارائه پشه بند و سم پاشی، بهسازی محیط نیز برای خانواده‌ها صورت می‌گیرد که با همکاری خود مردم انجام می‌شود تا مانع از تخم گذاری پشه مالاریا شود.
وی گفت: قرار است تا سال ۱۴۰۴، بیماری مالاریا در کشور ریشه کن شود و امیدواریم برای ۹ سال دیگر شاهد این بیماری در کشور نباشیم ؛ از آنجا که   بیشترین بار مسئولیت حذف بیماری بر عهده حوزه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد ، اگر این بیماری در ایرانشهر حذف شود ما می‌توانیم جشن حذف بیماری مالاریا در ایران را بگیریم.

 طرح بیماریابی در تمام مناطق اجرا می شود
مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار داشت: عامل مالاریا به عنوان یک بیماری انگلی، انگل های تک سلولی از جنس پلاسمودیوم است که از طریق گزش پشه های آنوفل انتقال می یابد.
دکتر با تاکید بر اجرای طرح بیماریابی در تمام مناطق فعالیت پشه مالاریا گفت: حداقل سه مرحله در هر ماه علاوه بر مراجعه افراد مشکوک به مراکز درمانی، داوطلبان و رابطان سلامت با حضور در روستاهای پرخطر اقدام به بیماریابی می کنند.
وی افزود: تشخیص این بیماری به دو صورت نمونه گیری خون محیطی از افراد مشکوک و انجام آزمایش تست تشخیص سریع مالاریا انجام می شود.
این مسئول با اشاره به اینکه هر ساله اقدامات پیشگیرانه علیه مالاریا انجام می گیرد، افزود: هر ساله کانون های انتقال فعال مالاریا در استان ۲ نوبت سم پاشی می شود.
طباطبایی استقرار آزمایشگاه های مالاریا در نقاط صفر مرزی استان با بیشترین تبادلات را از جمله اقدامات پیشگیرانه در این حوزه عنوان کرد و ادامه داد: توزیع پشه بند آغشته به حشره کش های با دوام زیاد برای مناطقی که دسترسی مردم به برق و وسایل سرمایشی کمتر است، استفاده از مواد بیولوژیکی به منظور مبارزه با لارو (تخم پشه مالاریا) و توزیع ماهی لارو خور از مهمترین اقدامات حوزه بهداشت و درمان برای کاهش آمار ابتلا به این بیماری در استان است.

لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=310966
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,218 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل