تبلیغات تبلیغات تولید ایرانیتبلیغات
کانال رسمی تلگرام شبکه اطلاع رسانی هرمز

کد خبر : 75750
تاریخ انتشار:شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۲| تعداد نظرات :بدون دیدگاه
پ

مارک‌های جعلی و جنس‌های بنجل در شان بازارهای جزیره نیست /رویکرد جدید منطقه آزاد قشم صیانت از بیت المال است

رئیس شورای اسلامی شهر قشم گفت: با نگاهی به جبل علی می توانیم دریابیم که در این سال ها چه بر منطقه آزاد قشم گذشته و رویکرد جدید منطقه آزاد، نقطه پایانی بر یک دهه رنج مردم قشم است. محمدرفیع پورمولوی  اظهار کرد: شاید به جرات بتوان گفت بسترهای ایجاد شده کنونی در قشم آخرین […]

مارک‌های جعلی و جنس‌های بنجل در شان بازارهای جزیره نیست /رویکرد جدید منطقه آزاد قشم صیانت از بیت المال است

رئیس شورای اسلامی شهر قشم گفت: با نگاهی به جبل علی می توانیم دریابیم که در این سال ها چه بر منطقه آزاد قشم گذشته و رویکرد جدید منطقه آزاد، نقطه پایانی بر یک دهه رنج مردم قشم است.

13158057271_thumb

محمدرفیع پورمولوی  اظهار کرد: شاید به جرات بتوان گفت بسترهای ایجاد شده کنونی در قشم آخرین فرصت مردمی باشد که از پس سالیان دراز، از سوء مدیریت های سازمان منطقه آزاد قشم رنج برده اند.

وی تصریح کرد: استراتژی امروز دکتر مشیری تنها راهکاری است که می تواند بر یک دهه رنج مردم جزیره قشم پایان دهد، مردمی که علیرغم شعارهای مسئولین منطقه آزاد در بحث عمران، رفاه اجتماعی و اشتغالزایی بومیان از کمترین سهم برخوردار بوده اند، و  تنها سهمشان از شعارهای توسعه ای مناطق آزاد، رنج بوده است.

 پورمولوی خاطرنشان کرد: مردمان صبور و کم توقع جزیره همواره به عنوان ابزاری برای تجارت های کلان افراد سودجو در شعارهای مسئولین مورد سوء استفاده قرار می گرفته اند بی آنکه از کمترین رفاه اجتماعی برخوردار باشند.

رئیس شورای شهر قشم که نیم قرن در صحنه فعالیت های اجتماعی جزیره قشم حضور دارد گفت: یک ربع قرن بر منطقه آزاد می گذرد و ده سال از رنج این مردم از دوگانگی ها و حالا ۱۰۰ روز از شروع بکار دولت جدید سپری شده، دولتی که با خود امید آورد و در انتخاب لایق ترین فردی که می توانست سکاندار سازمان منطقه آزاد باشد، حسن نیت خود را به مردم این خطه از کشور نشان داد.

پورمولوی اظهار کرد: خط مشی ها، اهداف و سیاست های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم نشان می دهد که در دراز مدت بسترهایی برای رفع محرومیت ها و برخورداری مردم از مواهب منطقه آزاد به عنوان اولویت های اساسی، ایجاد خواهد شد.

وی تاکید کرد: بی شک این مهم، مستلزم گذشت زمان است، مردمی که یک ربع قرن در حاشیه بوده اند و ده سال رنج برده اند، بی شک آنقدر می دانند که در ۱۰۰ روز کاری دولت، انتظار معجزه نداشته باشند.

پورمولوی از اقدام سازمان منطقه آزاد در رفع مشکل مسکن جوانان در روستاهای جزیره به عنوان اولین اقدام منطقه آزاد خبر داد، وی افزود: مسکن شهری، موضوع اشتغال و حل مشکلات مشاغل سنتی بومیان جزیره نیز از جمله برنامه های دیگر این سازمان است که توسط مسئولان مربوطه در حال پیگیری است.

پورمولوی گفت: متاسفانه مدیریت های اسبق سازمان منطقه آزاد قشم، به جای تمرکز بر  توسعه تجارت و رسیدن به یک اقتصاد پایدار، با حراج سرمایه های مردم جزیره و تبدیل بازارهای آن در برخی موارد به بدترین نوع اجناس موجود در کارخانه های چین که به درآمدزایی های زودبازده و ناپایدار تبدیل شده بود، بزرگ ترین ضربه را بر پیکره ی تجارت و اقتصاد منطقه آزاد وارد کرده است.

وی افزود: در حال حاضر رویکرد مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بحث تجارت، بر اقتصاد پایدار و واردات کالاهایی در شان ملت ایران است  وی با اظهار تاسف گفت: سابقاً در منطقه آزاد قشم جنس های بنجل چینی که در بازارهای متروکه دوبی به قیمت حراج فروخته می شد بدون هیچ نوع نظارت های کارشناسانه و معیارهای استاندارد به جزیره وارد می شد که باعث نارضایی عمیق مسافران در یکی دو سال اخیر بوده است.

 رییس شورای شهر قشم به برخی اجناس با مارک های جعلی در بازارهای قشم اشاره کرد که این جنس ها در بازارهای امارات متحده عربی جمع آوری می شود و جرایم سنگینی متوجه فروشنده آن خواهد بود در حالی که بازارهای قشم در این سال ها تبدیل به مکانی برای عرضه این دست اجناس با مارک های جعلی بوده است به طوری که باعث بی اعتمادی مردم به آن دست کسبه شریفی شده که در کار فروش کالاهای معتبر چین هستند.

 وی با اذعان بر وجود کالاهای درجه یک و دو چینی که بعضاً از کیفیت بهتری برخوردار است به عدم کنترل و عدم نظارت منطقه آزاد در گذشته اشاره کرد.

پورمولوی گفت: این نوع کالاها چه از طریق قانونی و یا غیر مجاز وارد شود مسئولیت نظارت و کنترل آن با منطقه آزاد بوده است که این شیوه عدم نظارت بزرگ ترین ضربه را به تجارت قشم وارد کرده است.

وی تصریح کرد: عدم نظارت ها تا جایی بوده که حتی جنس های مصرف شده چینی، به عنوان کالاهای نو در بازارهای جزیره عرضه می شده است.

این موضوع در کنار توسعه نامتوازن مراکز خرید، یکی از عوامل رکود بازار در قشم بوده که زمینه ساز نارضایی و ورشکستگی کسبه و تجار شریف در این سال ها بوده است.

وی با اظهار خوشحالی گفت: تغییر رویکرد سازمان منطقه آزاد، در درازمدت بازارهای قشم را تبدیل به قطب تجاری و اقتصادی منطقه خواهد کرد به طوری که با افزایش رضایت مشتریان و کسبه، باعث رونق تجارت پایدار در این منطقه از کشور خواهد شد.

رئیس شورای شهر قشم افزود: مسلماً این نوع سیاست ها در زودهنگام با واکنش هایی مواجه خواهد شد ولی در نهایت به یک تجارت پایدار که منافع مشتری و کسبه را تامین خواهد کرد منجر می شود.

پورمولوی در بخشی از این گفتگو تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد قشم با آغوش باز از سرمایه گذاران واقعی استقبال می کند و بسترهای حمایتی سازمان را برای این دسته از تاجران تعریف کرده که باعث حذف رانت خواران به عنوان سرمایه گذارنماهایی بوده است که  سال ها به غارت ثروت ملی جزیره مشغول بوده اند.

 وی در این مورد به ضعف دستگاه های نظارتی بر معاملات غیر قانونی مدیران اسبق سازمان اشاره کرد که متاسفانه ثروت جزیره قشم را به تاراج برده اند.

وی اظهار کرد: رویکرد جدید سازمان منطقه آزاد همچون تلخی دارویی است که ممکن است به کام برخی خوش نیاید اما برای صیانت از شان مسافران قشم و کسبه، و صیانت از بیت المال و  ثروت ملی، برای حذف رانت خواری و بازپس گیری اموال و زمین های غصب شده، همه ناگزیر از خوردن این داروی تلخ هستیم.

پورمولوی گفت: تغییر رویکرد سازمان منبعث از دلسوزی و فداکاری مدیر عامل بومی سازمان است در حالی که هیچ مدیر غیربومی برای این تحول، از اعتبار خود مایه نگذاشت و علیرغم آگاهی از انحراف سازمان منطقه آزاد از اهداف اولیه اش، جزیره قشم را هزاران گام از مناطق آزاد دنیا به عقب راندند.

پورمولوی در پایان استدلال کرد: با نگاهی به منطقه آزاد جبل علی در امارات متحده عربی می توانیم دریابیم که در این سال ها چه بر منطقه آزاد قشم گذشته است.

منبع:ایسنا

برچسب ها:
لینک کوتاه : http://www.hormoz.ir/?p=75750
این خبر را به اشتراک بگذارید
دیگر رسانه ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

6,448 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

یادداشت

گفتگو

بین الملل