ماجرای کمک زنجانی به سازمان حج و زیارت و هواپیمایی جمهوری اسلامی
+ پ -
ماجرای کمک زنجانی به سازمان حج و زیارت و هواپیمایی جمهوری اسلامی
بیست و یکمین جلسه رسیدگی به پرونده فساد نفتی

ماجرای کمک زنجانی به سازمان حج و زیارت و هواپیمایی جمهوری اسلامی

متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی، ماجرای کمک بابک زنجانی به هواپیمایی جمهوری اسلامی و سازمان حج و زیارت را تشریح کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «ح.ف.ه» در ادامه دفاعیات خود در خصوص امضای یک مصوبه توسط سه وزیر و رئیس وقت بانک مرکزی گفت: در کیفرخواست آمده زمان امضای این مصوبه من در جلسه بودم، در حالی که این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد و می‌خواهند با این صحبت ها نشان دهند آن سه رئیس و وزیر وقت بانک مرکزی تحت نفوذ من بودند.

نه من و نه آقای زنجانی زمان امضای مصوبه آنجا نبودیم و پشت در بودیم و به غیر از ما ۶۰ نفر دیگر پشت در منتظر بودند، چرا که این جلسه تنها مختص به زنجانی نبود بلکه به سیاست‌های اقتصادی کشور ربط داشت.

وی با بیان اینکه در این تصمیم وزرا نه دخالت داشتم و نه نفوذ، گفت: من حتی نمی‌دانستم چه تصمیمی می‌خواهند بگیرند.

در ادامه رسیدگی به این پرونده متهم ردیف سوم در خصوص معرفی زنجانی به هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود: پس از معرفی زنجانی به وزارت اطلاعات و قبل از ارتباط مستقیم با آنها، طی یک تماسی اعلام شد که هواپیمایی جمهوری اسلامی در اروپا برای تهیه هزینه بنزین با مشکل برخورد کرده و آیا زنجانی می‌تواند کمک کند یا نه، و من گفتم شاید زنجانی بتواند کمکی کند.

وی ادامه داد: من موضوع را به زنجانی اطلاع دادم و ساعت ۱۰ شب همان روز جلسه‌ای در دفتر هواپیمایی جمهوری اسلامی برگزار شد و مسئولین هواپیمایی گفتند که کشورهای اروپایی خدمات نمی‌دهند و ما توانسته‌ایم برای سوخت‌گیری در سایر کشورها فرودگاه‌هایی را شناسایی کنیم اما مشکل ما نقل و انتقال پول است.

«ح.ف.ه» ادامه داد: در آن جلسه پیشنهاد داده شد تا از طریق خلبان و در داخل چمدان پول برای سوخت‌گیری و دادن به فرودگاه داده شود، اما آنها گفتند که کشورهای اروپایی قبول نمی‌کنند و باید پول به حسابشان واریز شود، در غیر این صورت خدمات نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه مسئولان هواپیمایی اعلام کردند که در خارج از کشور پول دارند اما مشکل انتقال وجود دارد گفت: زنجانی برای پرداخت وجوه اعلام آمادگی کرد و فردای آن روز همه به دفتر زنجانی آمدند.

زنجانی از طریق دفتر تهران و در کمتر از یک ساعت، وجوه را به حسابها واریز کرد و موجب خوشحالی مسئولان هواپیمایی شد تا جایی که آنها گفتند حتی بانک مرکزی و بانکهای داخلی توان انجام چنین کارهایی را ندارد.

وی گفت: اگر این معرفی‌ها جرم است پس همه دست‌اندرکاران مجرم هستند، در حالی که این کار منافعی برای من نداشت و چون مسئولان هواپیمایی مطالبات خودر ا به موقع به زنجانی نداده بودند، پس از مدتی بابک زنجانی با من تماس گرفت و گفت آیا نتیجه خدمت به دوستان شما این است؟ و بابت این مسئله من را سرزنش کرد.

وی همچنین در خصوص معرفی زنجانی به سازمان حج و زیارت گفت: مشکلات سازمان حج برای انتقال ارز عربستان در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد، آنجا هم باز به من گفتند فکر می‌کنی زنجانی بتواند کمک کند؟ و من هم گفتم شاید، درنهایت، او را به سازمان حج و زیارت معرفی کردم.

پس از این معرفی، متوجه شدیم که این سازمان برای انتقال ارز به عربستان به منظور پرداخت هزینه حجاج با مشکلات زیادی مواجه است تا جایی که حتی در ساک‌های هر زائر ۲ هزار دلار می‌گذاشتند و بعد از ورود به عربستان دریافت می‌کردند، یا اینکه به یک سری چترباز دلارها را می‌دادند تا از راههای مختلف به عربستان ببرد.

«ح.ف.ه» به جلسه زنجانی با مدیران ارشد سازمان حج و زیارت اشاره کرد و گفت: در آن جلسه زنجانی گفت نمی‌تواند پولها را به حساب سازمان حج یا بعثه واریز کند اما این امکان وجود دارد که پولها به حساب مشتریان سازمان حج واریز شود.

وی ادامه داد: زنجانی نرخ خدمات را ۷ در ۱۰۰۰ عنوان کرد و باعث تعجب مسئولان سازمان حج و زیارت شد، تا جایی که آنها گفتند کمتر از ۴ یا ۵ درصد کارمزد نتوانستند پیدا کنند. مسئولان حج و زیارت گفتند چون ممکن است ذی‌حسابی ایراد بگیرد ما به شما یک درصد می‌دهیم.

متهم ردیف سوم پرونده فساد نفتی با بیان اینکه با فرا رسیدن موعد تمتع، هواپیمایی عربستان تقاضای دریافت پول خود را به صورت دلار در یک بانک آمریکایی مطرح کرد، گفت: مبلغی که باید واریز می‌شد ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیون دلار طی چهار قسط بود، عنوان شد که عربستان برای آزار ایران این کار را کرده چرا که تا پیش از این پرداخت‌ها به صورت یورو و در کشورهای دیگر انجام می‌شد، اما آنها می‌خواهند از کانالهای سازمان حج مطلع شوند.

وی در ادامه گفت: در آن سال با همسرم که پیشتر در سال ۸۳ ثبت نام کرده بودیم عازم حج شدیم و حتی این عزیمت هم امتیازی از طرف سازمان حج و زیارت نبود. مسئولان حج به من گفتند تو دیرتر برو تا کارها حل شود.

همسرم به اتفاق اقوام عازم مکه شد و زنجانی طی ۲۰ روز اقدامات را انجام داد. وقتی به عربستان رفتم ۱۰ میلیون دلار برای پرداخت یکی از شرکت‌ها باقی مانده بود و چادرهای ایران را تحویل نمی‌دادند.

وی گفت: با زنجانی تماس گرفتم و او گفت شش بار اقدام کرده اما مرتب ریجکت می‌شود. به من گفت راهی برای پرداخت پیدا کنم به شرطی که به محض دریافت سویفت‌ها، اعلام نشود تا رد پرداخت را پاک کند.

 

fff
دیدگاه ها

لطفا پیش از ثبت دیدگاه قوانین زیر را مطالع بفرمایید.

  • دیدگاه خود را مرتبط با همین خبر بنویسید.
  • از توهین بر اشخاص و ادیان پرهیز کنید.
  • تکمیل تمامی فیلدها الزامی می باشد.
  • دیدگاه شما پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد.

fff fff


شبکه اجتماعی سلام نشر خبر اول خبر fff